Linkovi

Okončana razmjena zatvorenika između Amerike i Kine


Avion sa američkim državljanima stigao iz Kine u SAD.
Avion sa američkim državljanima stigao iz Kine u SAD.

Trojica američkih državljana koji su godinama bili zatvoreni u Kini stigli su u Sjedinjene Države kasno u srijedu u sklopu razmjene zatvorenika između Washingtona i Pekinga.

Zamjena, koju je Bijela kuća objavila ranije u srijedu, predstavlja rijedak diplomatski sporazum između Sjedinjenih Država i Kine jer se mandat američkog predsjednika Joea Bidena bliži kraju.

Peking je u četvrtak objavio da su Sjedinjene Države vratile četiri osobe u Kinu, uključujući najmanje tri kineska državljana za koje je Peking rekao da su zadržani u „političke svrhe”. Četvrta je bila osoba koju je tražio Peking zbog zločina koja je živjela u Sjedinjenim Državama.

Kineska vlada nije identifikovala četiri osobe.

Trojica Amerikanaca oslobođenih u zamjeni - Mark Swidan, Kai Li i John Leung - sletjeli su u srijedu navečer u vojnu bazu u San Antoniju u Texasu.

Biden je rekao novinarima u četvrtak ujutro da je razgovarao sa svima njima.

„Zaista sam sretan što su kod kuće“, rekao je.

Sva trojica Amerikanca su označena kao nezakonito pritvorena. Swidan je bio suočen sa smrtnom kaznom zbog optužbi za drogu, a Li i Leung su zatvoreni zbog optužbi za špijunažu.

U odvojenom, ali povezanom potezu, State Department je u srijedu snizio upozorenje o putovanju u Kinu na „drugi nivo” sa „nivoa tri”, sada savjetujući američkim građanima da „pokažu povećan oprez” kada putuju u Kinu.

Prethodno je State Department savjetovao Amerikance da „preispitaju putovanje” u Kinu, dijelom zbog rizika od nezakonitog pritvaranja Amerikanaca.

Neke informacije dolaze od AP-a i Reutersa.
  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG