Linkovi

Ogromne ukrajinske šume opustošene ratom


Drveće koje je stradalo u šumskim požarima nakon teških borbi vidi se u Svjatohirsku u Donjeckoj oblasti, usred ruskog napada na Ukrajinu, 26. jula 2024.
Drveće koje je stradalo u šumskim požarima nakon teških borbi vidi se u Svjatohirsku u Donjeckoj oblasti, usred ruskog napada na Ukrajinu, 26. jula 2024.

Reuters je razgovarao sa skoro 20 stručnjaka na terenu, uključujući čuvare šuma, ekologe, stručnjake za deminiranje i vladine zvaničnike, koji su pružili detaljnu sliku ruševina ukrajinskih šuma koje je nanio rat koji traje 31 mjesec.

Serhij Capok je posmatrao tinjajuće ruševine borova, pocrnjele panjeve dokle je oko sezalo.

"Sada su mrtvi", rekao je umorni rendžer o drveću koje je njegovao skoro dvije decenije. Dnevna ruta 41-godišnjaka kroz ukrajinske šume, nekada radost, postala je noćna mora.

Požar protiv kojeg se borio, izazvan eksplozijom neutvrđenog uzroka, zbrisao je tri hektara 80-godišnjih borova u Nacionalnom parku prirode Sviati Hory u istočnoj Ukrajini, prema tamošnjim zvaničnicima. Četiri petine od skoro 12.000 hektara parka oštećeno je ili uništeno u požarima ili ubojnim sredstvima, rekli su.

To je mali dio štete uzrokovane ratom, koji je brutalizirao krajolik Ukrajine i veći dio njenih 10 miliona hektara šuma. I ruska i ukrajinska vojska svaki dan ispaljuju hiljade granata jedna na drugu, cijepajući zemlju u brusnoj borbi koja odjekuje rovovskom ratu iz Prvog svjetskog rata.

Reuters je razgovarao sa skoro 20 stručnjaka na terenu, uključujući čuvare šuma, ekologe, stručnjake za deminiranje i vladine zvaničnike, koji su pružili detaljnu sliku ruševina ukrajinskih šuma koje je nanio rat koji je trajao 31 mjesec.

Ruske vlasti nisu odgovorile na zahtjeve za komentarom za ovaj članak.

Radnik nosi lopatu koju je koristio da je iskopao protupožarnu ogradu za suzbijanje šumskog požara u blizini Jarova, Nacionalnog parka prirode Sviati Hory, Donjecka oblast, usred ruskog napada na Ukrajinu, 29. jula 2024.
Radnik nosi lopatu koju je koristio da je iskopao protupožarnu ogradu za suzbijanje šumskog požara u blizini Jarova, Nacionalnog parka prirode Sviati Hory, Donjecka oblast, usred ruskog napada na Ukrajinu, 29. jula 2024.

'Ogroman' gubitak

Direktor parka Sviati Hory, Serhiy Pryimachuk, rekao je za Reuters da je ruska municija spalila ogromne dijelove područja, nekada rijetkog i omiljenog mjesta za ljepotu u visoko industrijaliziranoj regiji.

"Ono što smo izgubili je ogromno", rekao je.

Briga o šumama je sada opasno zanimanje, a najveću prijetnju predstavljaju mine i neeksplodirane granate skrivene u zemlji.

Rendžer Oleksandr Polovynko, 39, umalo je izgubio nogu nakon što je nagazio na minu dok je održavao šumu prošle godine. “Dopuzao sam do auta i odvezao se kući s jednom nogom”, prisjetio se. Trebalo mu je šest mjeseci da se vrati na posao.

Sve što je ostalo od mnogih šuma u istočnoj Ukrajini su polja ogoljenih, polomljenih stabala. Lokalne divlje životinje, uključujući jelene, veprove i djetliće, teško su pogođene gubitkom staništa, kažu stručnjaci.

U černobilskom prirodnom rezervatu na sjeveru Ukrajine, predratna populacija od preko 100 konja Przewalskog - globalno ugrožene vrste divljih konja - teško je pogođena sukobom, kaže Oleh Lystopad, ekolog iz zagovaračke grupe ANTS koji je rekao da nagazne mine otežavaju gašenje požara.

"Trenutno je upitno u kojoj mjeri ova vrsta može nastaviti postojati tamo", rekao je Lystopad.

Tamna zaostavština

Šteta nanesena šumama dio je šireg traga uništavanja okoliša uzrokovanog ratom, koji bi mogao ostaviti sumorno prirodno nasljeđe u narednim decenijama, jer je zatrovao tlo i rijeke, zagadio zrak i ostavio ogromne prostore zemlje izrešetane minama, prema mišljenju stručnjaka.

Guste borove šume uobičajene za istočnu Ukrajinu lako se pale i desetkovane su sukobom, rekao je Brian Milakovsky, američki šumar koji je donedavno živio i radio u Ukrajini, osam godina.

Rat je razbio staništa neke jedinstvene flore kao što je bor kreda, rijetka podvrsta bijelog bora, tvrde ekolozi i zvaničnici parka.

Milakovsky je rekao da je ekološka kriza bila posebno akutna u područjima pod ruskom kontrolom - skoro petini Ukrajine - gdje se činilo da okupacione vlasti nemaju dovoljno kapaciteta za gašenje šumskih požara. On je procijenio da je uništeno oko 80% borovih šuma u istočnom regionu Luganska.

Oko 425.000 hektara šume širom zemlje kontaminirano je minama i neeksplodiranim ubojitim sredstvima, saopštilo je ministarstvo životne sredine.

Traka upozorava na mine u Nacionalnom parku prirode Sviati Hory, region Donjeck, usred ruskog napada na Ukrajinu, 26. jula 2024. Vlasti kažu da još uvijek trebaju pregledati 3 miliona hektara šume koje su vjerovatno prožete minama i ubojnim sredstvima.
Traka upozorava na mine u Nacionalnom parku prirode Sviati Hory, region Donjeck, usred ruskog napada na Ukrajinu, 26. jula 2024. Vlasti kažu da još uvijek trebaju pregledati 3 miliona hektara šume koje su vjerovatno prožete minama i ubojnim sredstvima.

Vlasti kažu da još uvijek trebaju pregledati do 3 miliona hektara šume koje su zauzele ili su bile okupirane od strane ruskih snaga i vjerovatno su prožete minama i ubojnim sredstvima. Šumari s kojima smo razgovarali rekli su da su Rusi bili jako ukopani i ostavili zamke sa minama za sobom dok su se povlačili.

"Ako želimo brzo ugasiti požar, to je nemoguće jer je cijela teritorija minirana", rekao je Ruslan Strilets, koji je bio ukrajinski ministar životne sredine kada je intervjuisan u julu. "Postoji rizik da budete ubijeni ili osakaćeni."

Zaista, pored ozbiljnih povreda rendžera poput Polovinka, 14 šumskih radnika je ubijeno od mina, mina ili granatiranja tokom sukoba, prema podacima ministarstva životne sredine.

Decenije rada, milijarde dolara

Intervjuisani stručnjaci rekli su da će popravljanje štete u šumama trajati decenijama i koštati milijarde dolara. Neki su sumnjali da li će neke teško minirane površine šume ikada biti iskrčene, navodeći ranije primjere šuma koje su nakon prethodnih evropskih ratova proglašene zabranjenim zonama.

Zvanična procjena je da će deminiranje svih kontaminiranih teritorija, uključujući šume i druga područja poput poljoprivrednog zemljišta, trajati 70 godina, rekao je Strilets, koji je od tada smijenjen na mjestu ministra okoliša, rekao je Reutersu u Kijevu 22. jula.

Četiri ekologa sa ekspertizom u ukrajinskim šumama rekli su da bi kasniji proces regeneracije oštećenih područja bio složen i mogao bi trajati decenijama, plus milijarde dolara ulaganja.

Prema studiji iz juna 2024. o emisiji ugljenika iz rata u Ukrajini, šumski požari povezani sa sukobom direktno su emitovali gasove staklene bašte koji su ekvivalentni 6,75 miliona metričkih tona ugljen-dioksida, što je ekvivalent godišnjim emisijama Jermenije. Ukrajina je također izgubila potencijal hvatanja ugljika tih spaljenih stabala.

Svjetska banka je u februaru procijenila da je šteta koju je rat prouzrokovao šumama i drugim zaštićenim prirodnim područjima, uključujući močvare i močvare, premašila 30 milijardi dolara.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG