Linkovi

Nova antiamerička osovina zabrinjava, ali 'ne djeluje kao blok'


Vatrogasci pomažu jednoj lokalnoj ženi da se evakuiše iz stambene zgrade uništene ruskim dronom, za koji su lokalne vlasti smatrale da je izveden iranskim Shahed-136, u Kijevu, Ukrajina, 17. oktobra 2022.
Vatrogasci pomažu jednoj lokalnoj ženi da se evakuiše iz stambene zgrade uništene ruskim dronom, za koji su lokalne vlasti smatrale da je izveden iranskim Shahed-136, u Kijevu, Ukrajina, 17. oktobra 2022.

Najopasniji protivnici Washingtona možda sarađuju tješnje nego ikada prije, ali analitičari američke obavještajne službe smatraju da za sada nisu uspjeli formirati čvrsto povezan savez koji bi se mogao efikasnije suprotstaviti Sjedinjenim Državama.

Zabrinutost Sjedinjenih Država i njihovih saveznika oko rastuće saradnje između Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje u stalnom je porastu otkako je Moskva pokrenula svoju invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. – podržana obavještajnim podacima koji pokazuju da Peking, Teheran i Pjongjang Rusiji pružaju tehnologiju, rakete, dronove, pa čak i trupe za ratne napore.

Bivši komandant američkih snaga u Indo-Pacifiku ranije ove godine otišao je toliko daleko da je opisao sve veće veze između četiri američka protivnika kao nastajuću "osovinu zla".

Ipak, zvaničnici američke obavještajne službe vjeruju da je osovina, na neki način, zarobljena vlastitim nedostacima.

"Oni ne djeluju kao blok", rekla je direktorica Nacionalne obavještajne službe Avril Haines, govoreći u četvrtak u Washingtonu u Vijeću za vanjske odnose.

"Ne vidimo ih kao neku vrstu četveročlanog saveza ili nešto slično tome", rekla je ona. "Ne vidimo da će oni vjerovatno postati saveznici na isti način na koji smo mi saveznici sa našim partnerima iz NATO-a, na primjer - takav nivo interoperabilnosti i vojne saradnje."

Američki obavještajni analitičari, međutim, i dalje vide ovu osovinu kao zabrinutost na nekoliko frontova.

Haines je rekao da je povećana saradnja između Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje doprinijela daljoj eroziji međunarodnih normi u vezi s oružjem za masovno uništenje.

Tamo gdje su Rusija i Kina još jednom bile spremne da sarađuju sa Sjedinjenim Državama i Zapadom na nuklearnom kontraširenju, Moskva i Peking sada su izgleda skloniji da Iranu i Sjevernoj Koreji daju dodatni prostor.

"U velikoj mjeri to je zato što je Rusija sada u određenoj mjeri dužna i DNRK [Demokratskoj Narodnoj Republici Koreji] i Iranu za napredno oružje, za municiju, za stvari koje su im potrebne u kontekstu njihove borbe s Ukrajinom", rekla je Haines.

"Manje je vjerovatno da će uzvratiti", rekla je. "I naravno, pratili smo stepen do kojeg oni zapravo, na primjer, prihvaćaju DNRK kao silu nuklearnog oružja."

Haines je rekao da je povećana saradnja između Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje pomogla sve četiri zemlje da izbjegnu sankcije.

I rekla je da čak postoje neke naznake da je Rusija spremna da preduzme akciju koja bi omogućila Pekingu da nadmaši SAD u kritičnim oblastima.

"Spremni su potencijalno staviti više na sto s Kinom kako bi im dali stvari koje bi Kini zapravo mogle dozvoliti preskok u određenim tehnološkim oblastima ili u drugim prostorima koji nas zanimaju", rekla je Haines.

Saveznici Washingtona u NATO-u oglasili su se sličnim alarmima posljednjih mjeseci, a neki zvaničnici NATO-a rekli su za Glas Amerike da je osovina već izazvala početke nove globalne trke u naoružanju.

Ruska sabotaža

Također postoji stalna zabrinutost zbog spremnosti Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje da se uključe u aktivnosti takozvane sive zone.

Procjena američke Nacionalne obavještajne službe objavljena u julu upozorava da će u narednih pet do šest godina "vjerovatno biti češći, raznoliki i štetni akti prisile i subverzije - posebno od strane Kine, Irana, Rusije i Sjeverne Koreje - ispod onoga što predstavlja oružani sukob ali izvan granica istorijski legitimnog državnog upravljanja."

Haines je u četvrtak rekla da su ruske aktivnosti u sivoj zoni - uključujući napore u sabotaži u Evropi - "sve u porastu".

"Rusija je upravo uložila novac, osoblje, samo izuzetan trud u ovoj oblasti i to će i dalje činiti", rekla je ona. "I iako postajemo malo bolji u ometanju nekih od ovih aktivnosti, mislim da sigurno nismo tamo gdje bi bilo kome zaista ugodno."

Američka predsjednička tranzicija

Američki obavještajni analitičari pomno prate kako se ponašaju druge zemlje dok se Washington priprema da novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost u januaru.

"Postoje određeni akteri koji se pokušavaju unaprijed pozicionirati za sljedeću administraciju", rekao je Haines.

Ona je rekla da obavještajni analitičari pripremaju izvještaje o aktivnostima koje će podijeliti s dolazećom Trumpovom administracijom, kao i da paze na potencijal da neke zemlje mogu pokušati eskalirati tenzije tokom tranzicionog perioda.

"Uobičajeno, na primjer, DNRK se upušta u neku provokativnu akciju tokom tranzicije", rekao je Haines. "Ovo je neka od klasičnih stvari koje stalno gledamo."

XS
SM
MD
LG