Stalni seketar akademije Mats Malm rekao je da je Glück bila "iznenađena i sretna" zbog te vijesti uprkos tome što ju je dobila u ranojutarnjim satima po sjevernoameričkom vremenu.
Profesorica na Univerzitetu Yale, Glück (77), debitirala je 1968. godine s knjigom "Prvorođena" (eng. „Firstborn“), a smatra se jednom od najistaknutijih pjesnikinja u američkoj savremenoj književnosti.
Njenu poeziju karakterizira "težnja za jasnoćom", rekla je Akademija, s naglaskom na djetinjstvo, porodični život i bliske odnose između roditelja i braće i sestara.
"U njenim pjesmama se čuje ono što je ostalo od snova i zabluda i niko kao ona se ne suočava s iluzijama sebe", rekli su iz Akademije.
Nobelove nagrade nazvane su po pronalazaču dinamita i bogatom poduzetniku Alfredu Nobelu, a dodjeljuju se od 1901. godine za postignuća u nauci, književnosti i miru u skladu s njegovom voljom.
Nobelove nagrade za medicinu, fiziku i hemiju dodijeljene su početkom ove sedmice, a nagrada za mir trebala bi biti objavljena u petak. Nagradu za književnost prate kontroverze u posljednjih nekoliko godina.
2019. Akademija je iznimno imenovala dva pobjednika nakon što je odgodila nagradu za 2018. zbog skandala o seksualnom napadu u kojem je sudjelovao suprug jedne od članova Akademije.
Akademija je kasnije najavila promjene koje bi poboljšale transparentnost postupka dodjele nagrada.
Ali jedan od laureata za književnost prošle godine, austrijski romanopisac i dramatičar Peter Handke, bio je na udaru kritika međunarodne javnosti zbog svog prikazivanja Srbije kao žrtve tokom balkanskih ratova 1990-ih i zbog prisustva na sahrani nacionalističkog lidera Slobodana Miloševića.
Milošević je umro u pritvoru 2006. godine, dok je čekao suđenje za optužbe za genocid na Međunarodnom sudu za ratne zločine u Haagu.
Nagrada za književnost za 2016. godinu dodijeljena američkom kantautoru Bobu Dylanu oštro je podijelila mišljenje oko toga treba li popularnom muzičaru dodijeliti nagradu koja je većim dijelom bila domena romanopisaca i dramaturga.
Kao i veći dio javnog života širom svijeta, i ovogodišnje su se nagrade održavale pod sjenom pandemije koronavirusa, što je dovelo do otkazivanja ceremonije dodjele Nobelove nagrade koja se održava svakog decembra u Stockholmu.
Umjesto toga, održat će se TV prenos s pobjednicima koji će dobiti počasti u svojim zemljama.
Ovogodišnji pobjednici biće pozvani na svečanost 2021. godine kako bi proslavili zajedno s laureatima sljedeće godine, pod pretpostavkom da pandemija do tada popusti.