U razgovoru s novinarima u srijedu, glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Sebastian Fischer rekao je da njemačka vlada ima "pouzdane informacije naših obavještajnih službi" o izvoru napada.
"Kineski scyber akteri pod državnom kontrolom infiltrirali su se u mrežu agencije u svrhu špijunaže", rekao je Fischer.
"Odlučno se protivimo takvim cyber aktivnostima usmjerenim protiv Njemačke i zalažemo se za odgovorno ponašanje u cyber prostoru zasnovanom na pravilima", rekao je.
Ministarka unutrašnjih poslova Nancy Faeser je u izjavi rekla da je Njemačka "značajno povećala našu zaštitu" od sličnih vrsta prijetnji.
"Pozivamo Kinu da se suzdrži i spriječi takve cyber napade. Ovi napadi prijete digitalnom suverenitetu Njemačke i Evrope", rekla je ona.
Njemačka Savezna agencija za kartografiju i geodeziju važan je resurs za više državnih i privatnih organizacija, navodi se u priopćenju vladinog ministarstva.
Veze između Njemačke i Kine dugo su se smatrale jakima, ali tenzije između Berlina i Pekinga su porasle posljednjih godina zbog zabrinutosti zbog kineskih autoritarnih tendencija, poslovnih praksi i potencijalnih sigurnosnih rizika.
Tenzije su još više porasle nakon hapšenja u aprilu četiri osobe, uključujući pomoćnika njemačkog poslanika, pod sumnjom da su špijunirali za Kinu.
Početkom 2024. godine, nekoliko zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Australiju, Kanadu i Novi Zeland, prozvalo je Kinu zbog hakerskih aktivnosti koji je sponzorirala država.
Prošle godine, njemački kancelar Olaf Scholz osmislio je strateški plan u vezi sa odnosima s Kinom, pozivajući se na "sistemsko rivalstvo" i potrebu da se smanji ekonomska ovisnost o Pekingu, a da pritom i dalje održava trgovinske veze i radi s Kinom na izazovima klimatskih promjena.