Linkovi

Netanyahu obećava "ozbiljan" odgovor na napad na Golanskoj visoravni


Improvzirani spomenik na fudbalskom igralištu na Golanskoj visoravni koju su okupirali Izrael, 29. jula 2024.
Improvzirani spomenik na fudbalskom igralištu na Golanskoj visoravni koju su okupirali Izrael, 29. jula 2024.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu obećao je u ponedjeljak da će dati snažan odgovor na raketni napad u kojem je ubijeno 12 djece na Golanskoj visoravni koju kontroliše Izrael.

Netanyahu je u ponedjeljak posjetio mjesto napada, gdje je ponovio optužbe Izraela da je odgovorna militantna grupa Hezbolah sa sjedištem u Libanu.

Hezbolah, koji je razmjenjivao vatru s izraelskim snagama preko granice od početka rata između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze, negirao je odgovornost.

"Ova djeca su naša djeca, ona su djeca svih nas", rekao je Netanyahu. “Država Izrael ovo neće i ne može previdjeti. Naš odgovor će doći, i biće oštar.

Njegova posjeta nije u potpunosti prihvaćena, s nekoliko stotina članova porodica žrtava i članova zajednice koji su protestirali da Netanyahu iskorištava situaciju za političku dobit.

Stanovnici Druza se okupljaju u znak protesta zbog posjete izraelskog premijera Benjamina Netanyahua mjestu gdje su djeca i tinejdžeri ubijeni na fudbalskom u Majdal Shamsu, Golanska visoravan koju je okupirao Izrael, 29. jula 2024. .
Stanovnici Druza se okupljaju u znak protesta zbog posjete izraelskog premijera Benjamina Netanyahua mjestu gdje su djeca i tinejdžeri ubijeni na fudbalskom u Majdal Shamsu, Golanska visoravan koju je okupirao Izrael, 29. jula 2024. .

Napad je dodatno izazvao strahove od eskalacije sukoba u regiji u kojoj Hezbolah i jemenski militanti Huti, koje podržava Iran, izvode napade za koje kažu da podržavaju Hamas.

Jonathan Ruhe, direktor vanjske politike na Jevrejskom institutu za nacionalnu sigurnost Amerike, rekao je za Glas Amerike da je potencijal za eskalaciju između Izraela i Hezbolaha najveći od oktobarskog početka rata u Gazi.

Mislim da su se obje strane složile s nekim neizgovorenim pravilima igre, kako kažu, prema kojima će se napadi nastaviti, ali su obje strane implicitno prepoznale neku vrstu pragova koje ne bi napadale na drugoj strani”, rekao je Ruhe. “Mislim da se Izrael našao između kčekića i nakovnja jer osjeća grižnju savjesti promijeniti ta pravila igre kako bi uvjerio Hezbolah da se napadi poput onoga što se dogodilo u subotu više ne mogu nastaviti.

Ujedinjeni narodi i drugi su posljednjih dana radili na pokušaju da smanje tenzije.

Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby rekao je novinarima u ponedjeljak da su Sjedinjene Države "sigurne" u izglede da izbjegnu širi rat.

Nimrod Goren, viši saradnik za izraelska pitanja na Institutu za Bliski istok, rekao je za Glas Amerike da su prethodni napori na deeskalaciji situacije između Izraela i Hezbolaha bili povezani sa nastojanjem da se postigne prekid vatre u Gazi.

Ali ti razgovori su trajali mjesecima bez postizanja sporazuma.

"Postoji potreba za još jednom vrstom rampe između Izraela i Hezbolaha jer trenutna situacija, kao što vidimo da se dešava, ne može trajati duže vrijeme", rekao je Goren. “Cijena na obje strane postaje veoma značajna.

Hezbolah je saopštio da je u ponedjeljak ispalio salvu raketa na Izrael, nakon izraelskog zračnog napada u južnom Libanu u kojem su poginule dvije osobe.

Izraelske snage su također izvele kopnene napade i zračne napade u ponedjeljak u južnom pojasu Gaze.

Izraelska vojska saopćila je da su njene operacije u Gazi uključivale borbe u Rafahu i Khan Younisu, kao i zračne napade na oko 35 Hamasovih ciljeva širom Pojasa Gaze tokom proteklog dana.

Rat u Gazi počeo je Hamasovim napadom 7. oktobra na južni Izrael u kojem su militanti ubili 1.200 ljudi i uzeli oko 250 talaca.

Izraelska vojna kampanja u Gazi ubila je više od 39.300 Palestinaca, prema ministarstvu zdravlja u Gazi koje u svom broju ne pravi razliku između militanata i civila.

Neke informacije za ovu priču dali su The Associated Press, Agence France-Presse i Reuters

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG