Linkovi

Naučnici mapirali promjene u mozgu u toku trudnoće


„Ove promjene mogu imati važnu ulogu u oblikovanju majčinog ponašanja, ali i u dugoročnom zdravlju mozga,"
„Ove promjene mogu imati važnu ulogu u oblikovanju majčinog ponašanja, ali i u dugoročnom zdravlju mozga,"

Istraživači sa Univerziteta Kalifornija u Santa Barbari po prvi put su pokazali kako hormonske promjene tokom trudnoće utiču na mozak, uključujući promjene u količini sive i bijele mase.

Tim naučnika s Univerziteta Kalifornija – Santa Barbara objavio je studiju koja pokazuje kako trudnoća izaziva značajne promjene u mozgu žene. Istraživanje, objavljeno u Nature Neuroscience u septembru, prva je studija koja detaljno prikazuje kako hormonske promjene tokom trudnoće utječu na količinu sive i bijele mase mozga. Naučnici su pratili jednu 38-godišnju ženu kroz cijelu trudnoću i dvije godine nakon poroda, koristeći MRI snimke mozga i analize krvi.

Šta govore MRI snimci

Iako se studija bazira na samo jednom učesniku, naučnici vjeruju da su rezultati od velikog značaja jer pružaju novi uvid u neurobiološke promjene koje se dešavaju tokom trudnoće. Tokom istraživanja. Tom je koristio 26 MRI snimaka i pratio promjene u mozgu učesnice u ključnim fazama trudnoće, a zatim i nakon poroda.

Jedno od ključnih otkrića je smanjenje volumena sive mase u mozgu majke. Siva masa je odgovorna za funkcije poput razmišljanja, govora i pamćenja. Smanjenje sive mase bilo je najizraženije u području poznatom kao default mode network – dijelu mozga zaduženom za društvene kognitivne funkcije i sanjarenje te razmišljanje o prošlosti.

Pored smanjenja sive mase, primijećeno je i povećanje količine bijele mase u mozgu, posebno tokom drugog i trećeg tromjesečja trudnoće. Bijela masa je ključna za povezivanje različitih dijelova mozga i omogućava brzu komunikaciju između njih. Naučnici smatraju da ovo povećanje bijele mase može pomoći mozgu da efikasnije obrađuje informacije i da se bolje prilagodi izazovima majčinstva.

Utjecaj hormona

Naučnici su posebno istakli ulogu hormona estradiola i progesterona u izazivanju ovih promjena. Tokom trudnoće, nivoi ovih hormona značajno rastu i vjeruje se da upravo oni imaju direktan uticaj na promjene u mozgu. Smanjenje sive mase, iako na prvi pogled može izgledati zabrinjavajuće, zapravo može pomoći mozgu da postane efikasniji u određenim funkcijama koje su važne za majčinstvo, kao što su prepoznavanje i reagovanje na signale bebe.

Zanimljivo je da, iako su neke promjene trajale do dvije godine nakon poroda, dio tih promjena vratio se na prethodni nivo samo dva mjeseca nakon poroda.

Bolje razumijevanje trudnoće i mentalnog zdravlja majki

Potrebno je još istraživanja kako bi se bolje razumjelo na koji način ove promjene utiču na funkcionalnost mozga, uključujući potencijal za predviđanje i tretiranje stanja poput postporođajne depresije. Naučnici se slažu da su ovi rezultati prvi korak ka boljem razumijevanju veze između trudnoće i mentalnog zdravlja majki.

Dr. Emily Jacobs, uključena u istraživanje, istakla je da je ovo istraživanje posebno važno jer žene historijski nisu bile dovoljno zastupljene u biomedicinskim istraživanjima. Ovo je rezultiralo nedostatkom podataka o tome kako hormonske promjene tokom trudnoće utiču na mozak, što je ključna informacija za bolje razumijevanje zdravlja žena.

Ove promjene mogu imati važnu ulogu u oblikovanju majčinog ponašanja, ali i u dugoročnom zdravlju mozga," rekla je Jacobs. "Zbog toga je neophodno više istraživanja kako bi se razumjele sve posljedice ovih promjena."

Studija pruža temelj za buduća istraživanja koja bi mogla uključiti veći broj učesnica kako bi se rezultati proširili na širu populaciju. Naučnici se nadaju da će nova istraživanja omogućiti bolje razumijevanje tih promjena i kako one mogu pomoći u prevenciji i liječenju mentalnih i fizičkih problema kod trudnica i majki.

U međuvremenu, ova studija postavlja važna pitanja o zdravlju mozga tokom i nakon trudnoće, te otvara mogućnosti za razvoj novih terapija koje bi mogle pomoći ženama u ovom ključnom periodu života.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG