Nuklearna energija je i dalje kontroverzna u Evropi, prvenstveno zbog sigurnosnih razloga, a vijesti o pokretanju OL3 stižu u trenutku kada je Njemačka u subotu ugasila svoja posljednja tri preostala reaktora, dok Švedska, Francuska, Britanija i drugi planiraju nove razvoje.
Operater OL3 Teollisuuden Voima (TVO), koji je u vlasništvu finskog preduzeća Fortum i konzorcijuma energetskih i industrijskih kompanija, rekao je da se očekuje da će jedinica zadovoljiti oko 14% potražnje za električnom energijom u Finskoj, smanjujući potrebu za uvozom iz Švedske i Norveške.
Očekuje se da će novi reaktor proizvoditi najmanje 60 godina, saopštio je TVO u nedjelju nakon završetka tranzicije s testiranja na redovnu proizvodnju.
"Proizvodnja Olkiluoto 3 stabilizira cijenu električne energije i igra važnu ulogu u finskoj zelenoj tranziciji", rekao je izvršni direktor TVO Jarmo Tanhua u izjavi.
Izgradnja reaktora od 1,6 gigavata (GW), prve nove nuklearne elektrane u Finskoj u više od četiri decenije i prve u Evropi u 16 godina, počela je 2005. Postrojenje je prvobitno trebalo da bude otvoreno četiri godine kasnije, ali su ga mučili tehnički problemi.
OL3 je prvi put isporučio testnu proizvodnju u finsku nacionalnu elektroenergetsku mrežu u martu prošle godine i očekivalo se da će redovna proizvodnja početi četiri mjeseca kasnije, ali je umjesto toga pretrpio niz kvarova i prekida za koje su bili potrebni mjeseci da se poprave.
Ruski izvoz električne energije u Finsku okončan je prošlog maja kada je ruska kompanija Inter RAO saopštila da nije plaćena za energiju koju je prodala, što je posljedica sve većeg jaza između Moskve i Evrope zbog rata u Ukrajini.
Ruski državni izvozni monopol Gazprom ubrzo nakon toga je prekinuo isporuke prirodnog gasa nordijskoj državi.