Prema podacima Američke asocijacije za dijabetes, bazirane na istraživanjima koja traju od 2005. godine, oko 70 miliona muslimana širom svijeta ima neki od oblika šećerne bolesti. U zaključku studije objavljene nedavno većina njih tokom Ramazana, mjeseca posta, izlaže se riziku pogoršanja ukupnog zdravstvenog stanja.
Za dijabetičare najveći rizik su promjene nivoa šećera u krvi. Dugi dnevni post, bogat iftar i obilan ranojutarnji doručak su vrlo vjerojatan uzrok za nagle skokove nivoa šećera.
Riziku te vrste izložen je i Palestinac Fawzi Lala. Stalna provjera nivoa šećera i unošenje inzulina dio su svakodnevne rutine koju disciplinirano provodi. Uz to, kako kaže, i tokom posta nastoji jesti što zdravije:
„Ne jedem hranu sa mnogo masnoća, moji obroci su raznovrsni i mali. Za sada i do sada nisam imao nekih zdravstvenih tegoba.“
I gospodin Lala i mnogi drugi Palestinci učesnici su programa o rizicima dijabetesa i načinima živjenja ta tim oboljenjem koji u Ramalli sponzorira vlada susjednog Jordana.
Doktorica Instar al-Alim je jedan od specijalista za šećernu bolest uključenih u realizaciju tog programa. Za nju je osnovno, kako kaže, predočiti dijabetičarima o čemu moraju posebno ozbiljno voditi računa:
„Najvažnije je za njih, da bi izbjegli nagle promjene nivoa šećera, da ne podlegnu nagonu gladi i natrpaju se hranom, da odmjere količinu inzulina koji unose u organizam, da jedu dosta ne-slatkog voća i piju tečnosti bez mnogo šećera.“
Od obaveze posta izuzete su, pored ostalih, starije osobe sa ozbiljnim zdravstvenim problemima ističe Ahmad Ataia, savjetnik za religiju u Palestinskoj samoupravi:
„Osoba koja mora lijekovima kontrolirati diajbetes, prema vjerskim načelima, ne mora postiti i umjesto posta određeni iznos novca treba da donira za pomoć siromašnima.“
Na jedan ili drugi način, pažljivom ishranom i doziranjem inzulina kada je to nužno, ili novcem doniranim za pomoć siromašnima, muslimani-dijabetičari mogu ispuniti vjerske obaveze tokom svetog mjeseca posta.