Saopćenje je izdano "povodom podsticanja neodgovornih političara da građani BiH služe vojni rok u drugoj državi".
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je kazao da će vlada tog entiteta "putem određenih rješenja stimulisati da naši momci idu u Srbiju, odsluže vojni rok i vrate se u RS", u intervjuu za Večernje novosti koji je objavljen prethodnog vikenda.
Iz Ministarstva odbrane BiH su naveli da je podstrekivanjem i ohrabrivanjem na izvršenje krivičnog djela također krivično djelo za koji je propisana zatvorska kazna.
Napomenuli su i da se zabrana služenja vojnog roka odnosi na sve građane čije je prebivalište u BiH, uključujući i one sa dvojnim državljanstvom.
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez je dan ranije ocijenio kako je Dodikova izjava direktni napad na Oružane snage BiH i nastavak njegove politike napada na državne institucije.
Ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak je, pored ostalog, naveo da se "sa Dodikom može razgovarati jedino o uvođenju vojnog roka, ali u BiH".
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je 11. novembra kazao kako Dodik tim pozivom direktno krši zakon te najavio podnošenje krivične prijave "kako bi [Dodik] ponovo bio procesuiran za podstrekavanje i kako bi nastavio svoje posjete Sudu BiH".
Proruskom predsjedniku Republike Srpske Dodiku se trenutno sudi pred državnim sudom po optužnici za nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u septembru je potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka u trajanju od 75 dana.
Obavezni vojni rok u Srbiji, koja se deklarira kao vojno neutralna zemlja, ukinut je 2011. godine.
Odluku o ponovnom uvođenju vojnog roka od sljedeće 2025. godine donijela je i susjedna Hrvatska.