Prema američkom komplikovanom izbornom sistemu, elektori su ljudi koji su postavljeni da predstavljaju birače svojih država na predsjedničkim izborima. Stranka kandidata koji je osvojio najviše glasova u toj državi šalje svoje elektore na sastanak Elektorskog koledža u decembru, kako bi formalno potvrdili izborni rezultat.
Tužiteljka Dejna Nesel, demokrata, saopštila je u utorak da će svih 16 "lažnih elektora" odgovarati po optužnici u osam tačaka, među kojima su falsifikovanje i zavjera za krivotvorenje na izborima, za šta bi mogli da dobiju kaznu od 5 do 14 godina u zatvoru.
U grupi su šefica Republikanskog nacionalnog komiteta u Mičigenu, Keti Berden, kao i bivša kopredsjedavajuća Republikanske stranke Mičigena, Mišon Medok i gradski zvaničnik Šelbija, Sten Grot.
"Postupci lažnih elektora podrivaju vjeru javnosti u integritet naših izbora i, vjerujemo, takođe jasno krše zakone kojima upravljamo izborima u Mičigenu", navodi se u saopštenju Nesel.
Grupa se navodno sastala u tadašnjem sjedištu Republikanske partije Mičigana 14. decembra 2020. godine, i potpisala svoja imena na više certifikata u kojima se navodi da su kvalifikovani elektori za Trumpa. Ti lažni dokumenti su onda poslati Kongresu i Nacionalnom arhivu.
U januaru 2022. godine, Nesel je zatražila od federalnih tužilaca da otvore krivičnu istragu protiv 16 republikanaca. U sedam saveznih država, uključujući Mičigen, pristalice Trumpa su potpisale potvrde da je on pobijedio u njihovim državama, a ne Biden.
Lažni certifikati su ignorisani, ali su ti slučajevi bili predmet istrage. Njima se bavila i komisija koja je istraživala napad na Kapitol 6. januara.
Lažni certifikati koji Trumpa proglašavaju pobjednikom podnijeti su u Arizoni, Džordžiji, Mičigenu, Novom Meksiku, Nevadi, Pensilvaniji i Viskonsinu.