“Situacija s ljudskim pravima ostaje sumorna s još uvijek rastućim brojem civilnih žrtava, kontinuiranim pogubljenjima i mučenjem ratnih zarobljenika, te naporima Rusije da učvrsti svoju kontrolu nad okupiranom ukrajinskom teritorijom”, navodi se u novom izvještaju UN-a za ljudska prava Monitoring misija u Ukrajini, HRMMU.
Izvještaj, koji je u utorak objavio Ured UN-a za ljudska prava, pokriva ključni razvoj situacije u vezi s ljudskim pravima između 1. septembra i 30. novembra 2024. Zasnovan je na informacijama prikupljenim tokom desetina izleta i posjeta pritvorskim centrima, kao i intervjui sa više od 800 žrtava i svjedoka kršenja ljudskih prava.
“Iza svake od činjenica i brojki u ovom izvještaju kriju se priče o gubicima i ljudskoj patnji, koje pokazuju razorne posljedice rata širom Ukrajine”, rekla je šefica HRMUU Danielle Bell u izjavi iz Kijeva povodom objavljivanja izvještaja.
Ona je rekla da su timovi HRMMU-a dokumentirali 574 smrtna slučaja civila i više od 3.000 ranjenih civila u periodu od tri mjeseca, dodajući da je septembar bio najveći mjesečni broj žrtava od jula 2022. godine.
U izvještaju se porast broja smrtnih slučajeva civila prvenstveno pripisuje "intenziviranim vojnim operacijama" ruskih oružanih snaga, posebno u Hersonu, Donjecku i drugim područjima Harkova pod kontrolom ruske vlade.
"Upotreba zračnih klizećih bombi i dronova kratkog dometa doprinijela je velikom broju civilnih žrtava i šteti zajednicama", navodi se u izvještaju, uz napomenu da su sredinom novembra ruske oružane snage počele s izvođenjem velikih koordinisanih zračnih napada na ukrajinske kritična energetska infrastruktura.
„Napadi su poremetili struju i zavisne usluge kao što su voda, grijanje i usluge transporta u više regiona“, kaže se, „što je dodatno smanjilo energetski kapacitet Ukrajine kako se zima približavala.
Nije bilo trenutnog odgovora na izvještaj ruskih ili ukrajinskih zvaničnika.
Glasnogovornica Ureda UN-a za ljudska prava kaže za Glas Amerike da je kancelarija “poslala izvještaj Ruskoj Federaciji prije njegovog objavljivanja, prema uobičajenoj praksi. Nismo dobili nikakve komentare od njih.”
Ukrajinski ratni zarobljenici podvrgnuti seksualnom nasilju
U izvještaju se konstatuje da je mučenje i zlostavljanje ukrajinskih ratnih zarobljenika u rukama Ruske Federacije “rasprostranjeno i sistematično”. U njemu se navodi da su 42 nedavno puštena ukrajinska zarobljenika predstavila "vjerodostojne i detaljne izvještaje" o mučenju koje su doživjeli, "uključujući premlaćivanje, strujni udar i produženu samicu" tokom svog zatočeništva.
U njemu se navodi da je upotreba seksualnog nasilja rasprostranjena i nad ženama i muškarcima, pri čemu su mnogi podvrgnuti "silovanju, strujnim udarima i batinanju po genitalijama, prisilnoj golotinji i prijetnjama silovanjem i kastracijom".
Od kraja avgusta, posmatrači UN-a su zabilježili značajan porast “vjerodostojnih navoda o pogubljenjima ukrajinskih zarobljenika”, uključujući ubistvo 62 osobe u 19 incidenata. Ured UN-a za ljudska prava potvrdio je “pogubljenje 15 ukrajinskih vojnika”.
Iako su ruski ratni zarobljenici također bili podvrgnuti mučenju i maltretiranju od strane ukrajinskih vlasti, autori izvještaja kažu da se to dogodilo u mnogo manjoj mjeri i pretežno dok su zatvorenici “držani u tranzitnim objektima tokom ranih faza zatočeništva”.
Dodaje se da je Ured za ljudska prava dokumentirao smrt jednog ruskog zarobljenika u tranzitnom objektu početkom 2024. godine uzrokovanu mučenjem i istražuje smrt još dva ruska zarobljenika pod sličnim okolnostima.
Izvještaj također ispituje postupanje prema civilima na teritoriji koju je Ruska Federacija okupirala u Ukrajini i na Krimu, koji je nezakonito anektirala 2014. godine.
Nametanje ruskog identiteta
Autori izvještaja optužuju Rusiju da je učvrstila svoju kontrolu na okupiranoj teritoriji nametanjem ruskih zakona, kršeći svoje obaveze prema međunarodnom humanitarnom pravu, "što rezultira daljnjim ograničenjima osnovnih prava i sloboda, vlasništva nad imovinom i kulturnih prava".
Oni navode primjer nove strategije koju su ruske vlasti usvojile u septembru “da primoraju ukrajinsku djecu i omladinu na okupiranoj teritoriji da pokažu lojalnost Ruskoj Federaciji”. Strategija uključuje obuku djece vojnim vještinama kao dio njihovih ljetnih rekreativnih aktivnosti i korištenje propagande u obrazovanju.
“Tokom ljeta 2024. ruske okupatorske vlasti slale su djecu sa okupirane teritorije Ukrajine u kampove na Krimu i u Ruskoj Federaciji, gdje su i djevojčice i dječaci prošli vojnu obuku i učestvovali u aktivnostima usmjerenim na jačanje patriotizma i identiteta”, kršeći međunarodno humanitarno pravo i zakon o ljudskim pravima, kažu.
U izvještaju se osuđuje Ruska Federacija kao okupatorska vlast za ograničavanje vjerskih sloboda i za ograničavanje slobode izražavanja “kako bi se ušutkale kritike ruskih vojnih akcija”.
U izvještaju se također nalaze greške ukrajinske vlade na teritorijama koje kontroliraju, a koje “zabranjuju aktivnosti ukrajinskih vjerskih organizacija povezanih s kolegama u Ruskoj Federaciji”.
Ove odredbe, kažu autori, nesrazmjerno ograničavaju slobodno izražavanje nečije vjere ili uvjerenja i “treba ih izmijeniti kako bi se u potpunosti uskladile s međunarodnim pravom o ljudskim pravima”.