Linkovi

Politički lider Hamasa Ismail Haniyeh ubijen u Iranu


Palestinci prisustvuju protestu nakon atentata na vođu Hamasa Ismaila Hanijeha u Iranu, u Hebronu na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael, 31. jula 2024.
Palestinci prisustvuju protestu nakon atentata na vođu Hamasa Ismaila Hanijeha u Iranu, u Hebronu na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael, 31. jula 2024.

Hamas je u srijedu saopćio da je u izraelskom napadu ubijen njegov vođa Ismail Haniyeh u Teheranu gdje je otputovao da prisustvuje polaganju zakletve novog iranskog predsjednika.

U saopćenju Hamasa objavljenom na Telegram kanalu militantne grupe navodi se da je Haniyeh ubijen u rezidenciji u glavnom gradu Irana.

Korpus iranske revolucionarne garde saopštio je da je jedan od Hanijehovih tjelohranitelja takođe ubijen u napadu u ranim jutarnjim satima i da je incident pod istragom.

Izrael nije odmah komentarisao.

Haniyehova smrt dolazi skoro 10 mjeseci nakon što je Hamas koji podržava Iran pokrenuo napad na južni Izrael, ubivši 1.200 ljudi i uzevši oko 250 talaca.

Izrael je odgovorio vojnom kampanjom u Gazi u kojoj je ubijeno više od 39.400 Palestinaca, prema ministarstvu zdravlja u Gazi, koje u svom broju ne pravi razliku između militanata i civila.

Duhovni vođa islamskog radikalnog pokreta Hamas Sheikh Ahmed Yassin sjedi u svojim invalidskim kolicima dok njegov glavni pomoćnik Ismail Haniyeh razgovara telefonom u svojoj kući u gradu Gaza 24. juna 2002. godine.
Duhovni vođa islamskog radikalnog pokreta Hamas Sheikh Ahmed Yassin sjedi u svojim invalidskim kolicima dok njegov glavni pomoćnik Ismail Haniyeh razgovara telefonom u svojoj kući u gradu Gaza 24. juna 2002. godine.

Ko je bio Ismail Haniyeh

Haniyeh je postao šef Hamasovog političkog biroa 2017. godine, a živio je u egzilu u Kataru nakon što je napustio Gazu 2019. godine.

On je bio je govorno lice međunarodne diplomatije palestinske grupe dok je bjesnio rat u Gazi, gdje su tri njegova sina ubijena u izraelskom zračnom napadu.

No, uprkos retorici, mnoge diplomate su ga smatrale umjerenim u poređenju s tvrdolinijašnijim članovima grupe u Gazi koju podržava Iran.

Postavljen na čelnu poziciju Hamasa 2017. godine, Haniyeh se preselio iz Turske u glavni grad Katara Dohu, izbjegavši putne granice blokiranog Pojasa Gaze i omogućivši mu da djeluje kao pregovarač u pregovorima o prekidu vatre ili da razgovara sa Hamasovim saveznikom Iranom.

"Svi sporazumi o normalizaciji koje ste vi (arapske države) potpisali sa (Izraelom) neće okončati ovaj sukob", izjavio je Haniyeh na katarskoj televiziji Al Jazeera ubrzo nakon što su borci Hamasa pokrenuli napad 7. oktobra.

Izraelski odgovor na napad bila je vojna kampanja u kojoj je do sada u Gazi ubijeno više od 35.000 ljudi, prema zdravstvenim vlastima na toj teritoriji.

Sinovi poginuli u vazdušnom napadu

Tri Haniyehina sina - Hazem, Amir i Mohammad - ubijena su 10. aprila kada je izraelski zračni napad pogodio automobil koji su vozili, saopštio je Hamas. Haniyeh je u napadu izgubio i četvero svojih unučadi, tri djevojčice i dječaka, rekao je Hamas.

Haniyeh je negirao izraelske tvrdnje da su njegovi sinovi borci za tu grupu i rekao da su "interesi palestinskog naroda ispred svega" kada su ga upitali da li će njihovo ubistvo uticati na pregovore o primirju.

Bez obzira na oštar jezik u javnosti, arapske diplomate i zvaničnici su ga smatrali relativno pragmatičnim u poređenju sa tvrdokornijim glasovima unutar Gaze.

Dok je izraelskoj vojsci govorio da će se "daviti u pijesku Gaze", on i njegov prethodnik na mjestu lidera Hamasa, Khaled Meshaal, krenuli su po regiji kako bi razgovarali o sporazumu o prekidu vatre s Izraelom uz posredovanje Katara koji bi uključivao razmjenu talaca za Palestince u izraelskim zatvorima kao i više pomoći za Gazu.

Izrael cijelo vodstvo Hamasa smatra teroristima i optužio je Haniyeha, Meshaala i druge da i dalje "vuku konce terorističke organizacije Hamas".

Ali koliko je Haniyeh znao o napadu 7. oktobra prije nije jasno. Plan, koji je izradio Hamasovo vojno vijeće u Gazi, bio je tako strogo čuvana tajna da su neki Hamasovi dužnosnici izgledali šokirani njegovim vremenom i razmjerom.

Ipak, Haniyeh, sunitski musliman, imao je veliku ulogu u izgradnji Hamasove borbene sposobnosti, dijelom njegovanjem veza sa šiitskim muslimanskim Iranom, koji ne krije svoju podršku toj grupi.

Tokom decenije u kojoj je Haniyeh bio Hamasov najviši vođa u Gazi, Izrael je optužio njegov liderski tim da pomaže u preusmjeravanju humanitarne pomoći vojnom krilu grupe. Hamas je to negirao.

Šatl diplomatija

Kada je napustio Gazu 2017. godine, Haniyeha je naslijedio Yahya Sinwar, tvrdolinijaš koji je proveo više od dvije decenije u izraelskim zatvorima i kojeg je Haniyeh primio natrag u Gazu 2011. nakon razmjene zatvorenika.

"Haniyeh vodi političku bitku za Hamas s arapskim vladama", rekao je prije smrti Adeeb Ziadeh, specijalista za palestinska pitanja na Univerzitetu u Kataru, dodajući da ima bliske veze s tvrdolinijašnijim ličnostima u grupi i vojnom krilu.

"On je politički i diplomatski front Hamasa," rekao je Ziadeh.

Neke informacije za ovu priču dali su The Associated Press, Agence France-Presse i Reuters.

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG