Ova fotografija je postala aktualna kod domaćih korisnika mreža u avgustu, ali zapravo datira s kraja 2020., da bi se ponovo pojavila u julu 2021. Međutim, radi se o fotošopiranoj fotografiji. Na originalnim fotografijama amabalaže ne postoji ovakav datum:
Iz AstraZeneca su za Reuters izjavili kako nisu stvorili ambalažu za vakcinu u 2018. godini.
Reuters je kontaktirao stručnjaka za manipulaciju slikama da da svoje mišljenje o autentičnosti fotografije.
"Datum na fotografiji pakiranja vakcine AstraZeneca razlikuje se po boji od ostalih fontova - boja fonta ovdje je bogatija i nema refleksije svjetla", rekao je dr. Thorsten Beck, istraživač iz Humboldt -Elsevier Advanced Data i Text Center (HEADT Center)
u Berlinu. „Zbog toga ovaj dio pakiranja izgleda prilično neprirodno."
On je također dodao: „Niz brojeva također je ispisan pod manjim uglom u poređenju s preklopom pakiranja, što također postavlja pitanja. Obje značajke mogu se protumačiti kao početne sumnje u manipulaciju slikom. Poređenje fonta također sugeriše da je datum naknadno montiran na slici (poređenje "1" u 2018. i u "10 bočica s više doza"). Ipak, loša kvaliteta slike otežava analizu.“
Upit proizvođaču otkriva da na pakiranju ove vakcine postoje podaci o datumu isteka roka valjanosti (označeni kao 'EXP'), ali ne i datum proizvodnje. Stoga se podaci o datumu na pakiranju, koji se mogu vidjeti na slici, s velikom vjerojatnošću mogu smatrati lažnim.