Euroskeptična i Rusiji naklonjena, FPO je mjesecima imala malu prednost u istraživanjima javnog mnijenja u odnosu na vladajuću konzervativnu Austrijsku narodnu stranku (OVP) kancelara Karla Nehammera u kampanji u kojoj je dominirala imigracija i zabrinutost u vezi ekonomije.
Predvođen 55-godišnjim Herbertom Kicklom, FPO je osvojio 28,8 posto glasova, dok je OVP-a osvojio 26,3 posto glasova, a Socijaldemokratska stranka (SPO) je osvojila 21,1 posto glasova.
Drugi stranački lideri su se odmah ujedinili u odbacivanju ideje o formiranju koalicije Kicklom.
Ako Kickl ne uvjeri neku drugu stranku da se udruži s njim, to bi moglo prekinuti nade FPO-a da će formirati vladu, i tako otvori vrata koaliciji umjerenijih stranaka.
Samo je OVP dao naznake da bi mogao raditi sa FPO, ali bez Kickla, koji nije dao nagoveštaj da bi se mogao povući i dozvoliti nekom drugom da preuzme kontrolu.
Kicklovu pobjedu pozdravile su stranke tvrde desnice širom Evrope. Krajnja desnica ostvarila je napredak u zemljama Evrope, uključujući Holandiju, Francusku i Njemačku.
Ta sve veća podrška mogla bi podstaći rizik od podjela unutar Evropske unije oko ključnih oblasti u politici, poput odbrane Ukrajine od Rusije.
Analitičari kažu da je Austrija sada na neistraženoj teritoriji.
„Ovo je, naravno, veliki trenutak”, rekao je politički analitičar Thomas Hofer. „Ovo je prekretnica”, dodao je on.
Kathrin Stainer-Haemmerle, profesorica političkih nauka na Koruškom univerzitetu primijenjenih nauka, rekla je da bi uloga Austrije u Evropskoj uniji bila „značajno drugačija”, ako Kickl uspije postati kancelar.
„Kickl je često govorio da mu je (mađarski premijer) Viktor Orban uzor i da će stajati uz njega”, rekla je ona.
Kickl, koji je ove godine sklopio savez s Orbanom, protivi se pružanju pomoći Ukrajini i želi povlačenje sankcija protiv Rusije, tvrdeći da one više štete Austriji nego Moskvi.
Kickl je u nedjelju rekao da je spreman razgovarati sa svim strankama o formiranju koalicije, a predsjednik Alexander Van der Bellen, koji nadzire sastavljanje vlada, pozvao je stranke da nađu zajednički jezik u pregovorima u nadolazećim sedmicama.
Van der Bellen, bivši čelnik Zelenih, izrazio je rezerve prema FPO-u zbog kritika prema Evropskoj uniji i neosuđivanja ruske invaziju na Ukrajinu.
FPO želi u potpunosti prestati davati azil i izgraditi „utvrdu Austriju” i tako sprječavati ulazak migranata.
„Neki od ovih ljudi dobijaju sve što žele i trebaju, i oni to iskorištavaju”, rekao je Marcel Sztrelko, 44-godišnji radnik u skladištu, koji je glasao za FPO zbog, kako je rekao, neuspjeha Austrije da integriše izbjeglice.
Stranka se tokom vikenda suočila sa novom kontroverzom o svojoj prošlosti, kada je list Der Standard objavio video koji prikazuje članove stranke kako prisustvuju sahrani na kojoj se pjevala pjesma popularna među nacističkim SS-ovcima.
Jevrejska studentska grupa u Beču podnijela je tužbu protiv članova FPO-a, optužujući ih za kršenje antinacističkih zakona.