Linkovi

Kontracepcija u zdravstvenom osiguranju - neslaganje katoličkih biskupa, ali ne i njihove pastve


Kontracepcija u zdravstvenom osiguranju - neslaganje katoličkih biskupa, ali ne i njihove pastve
Kontracepcija u zdravstvenom osiguranju - neslaganje katoličkih biskupa, ali ne i njihove pastve

Predsjednik Obama je modificirao svoj plan tako da vjerski poslodavci ne moraju direktno plaćati za kontracepcijska sredstva

U sklopu reforme sistema zdravstvenog osiguranja u Sjedinjenim Državama, od poslodavaca se traži da osiguraju da njihovi uposlenici u svom zdravstvenom osiguranju imaju pokrivenu i kontracepciju. Crkve koje se iz moralnih razloga protive kontracepciji mogu dobiti izuzeće od toga, ali ne i laičke ustanove koje vode crkve, poput bolnica ili sveučilišta. Rimokatolički biskupi prosvjeduju tvrdeći da se krši njihova sloboda vjere. Za Glas Amerike, Jerome Socolovsky je otišao do Catholic University, u Washingtonu, i razgovarao sa studentima i nastavnim osobljem.

Maria Sophia Aguirre predaje ekonomiju na Katoličkom Univerzitetu Amerike. Ona je protivnik kontracepcije i kaže da ona ne bi trebala biti pokrivena zdravstvenim osiguranjem: „Kao ženi, meni je to uvredljivo. Ja nisam kotačić u politici i ne treba mi vlada da mi kaže kako se trebam seksualno ponašati.“

Aguirre kaže da bi oni koji žele da im kontracepcija bude obuhvaćena osiguranjem trebali naći neki drugi univerzitet: „Ne trebate biti na Katoličkom Univerzitetu ako ste tako uvjereni da to treba biti dio vašeg osiguranja.“

No, ovo može biti bilo koji fakultet u Americi i među studentima su mnogi koji nisu katolici. Prema reformi sistema zdravstvenog osiguranja, koju je proveo predsjednik Obama, svakome tko je pokriven osiguranjem na katoličkim univerzitetima poput ovoga bio bi nadoknađen trošak za kontracepciju. A to je među studentima izazvalo burne rasprave.

Regina Conley studira povijest i protivi se takozvanoj 'kontracepcijskoj obavezi': „Mislim da nije u pitanju treba li koristiti kontracepciju. Radi se o tome da katolički univerzitet ima određene principe i norme i ljudi trebaju s time računati.“

S druge strane, Bridget MacDonald kaže da mnogim ženama zdravlje ovisi o dotupnosti kontracepcije: „Ako im nije dostupna tako važna stvar, onda to jednostavno nije u redu. Poslodavac ne bi smio odlučivati o tome na temelju vjere ili ičeg takvog.“

Anketa televizije CBS i lista New York Times, početkom ovog mjeseca, pokazala je da se većina američkih katolika slaže da i poslodavci koji su povezani s vjerom trebaju ponuditi osiguranje koje obuhvaća kontracepciju. No, u novembru prošle godine, njihovi su biskupi pokrenuli kampanju protiv takve obaveze, a mnogi su napisali i protestna pisma koja su svećenici čitali na misama.

John Allen je autor nekoliko knjiga o crkvi. On kaže da je prelatima stalno na umu činjenica da je više od 50 posto katolika na predsjedničkim izborima 2008. glasalo za Obamu: „Čini mi se da biskupi na izvjestan način dožđivljavaju Obamu kao rivala za čelno mjesto u američkoj katoličkoj zajednici.“

No, Stephen Schneck, profesor političkih nauka na Katoličkom Univerzitetu, kaže da su biskupi dobro pripremljeni za ovu bitku: „Oni su uspostavili radni odbor, izdvojili financijsku podršku, pripremili unaprijed poruku i potom se vrlo brzo mobilizirali u akciju. Vjerujem da su puni energije i da su dosad ostvarili ogroman politički uspjeh.“

Predsjednik Obama je modificirao svoj plan tako da vjerski poslodavci ne moraju direktno plaćati za kontracepcijska sredstva. Biskupi kažu da je to još uvijek neprihvatljivo i udvostručuju svoje napore u kampanji protiv, kako to nazivaju, kršenja njihove vjerske slobode.

XS
SM
MD
LG