Linkovi

Kineski prijedlog za stvaranje cyber ID sistema suočava se s kritikama


Žena gleda u svoj telefon u pabu na jezeru Shichahai u Pekingu, 16. jula 2024.
Žena gleda u svoj telefon u pabu na jezeru Shichahai u Pekingu, 16. jula 2024.

Među više od milijardu kineskih korisnika interneta raste zabrinutost zbog vladinog prijedloga koji je prikazan kao korak za zaštitu njihovih ličnih podataka i borbu protiv prevara. Mnogi strahuju da bi plan učinio suprotno.

Kinesko ministarstvo javne sigurnosti i Uprava za cyber prostor objavili su nacrt "Mjere za administraciju javnih usluga za provjeru identiteta nacionalne mreže" 26. jula.

Prema prijedlogu, kineski korisnici Interneta mogli bi se prijaviti za virtuelne lične karte na dobrovoljnoj osnovi kako bi "smanjili prekomjerno prikupljanje i zadržavanje ličnih podataka građana putem internetskih platformi" i "zaštitili lične podatke".

Dok se čini da se mnogi korisnici interneta u svojim objavama slažu da kompanije imaju previše pristupa njihovim ličnim podacima, drugi se plaše da će prijedlog cyber ID-a, ako se implementira, jednostavno omogućiti vladi da ih lakše prati i kontroliše ono što mogu reći na mreži.

Advokat iz Pekinga Wang Cailiang rekao je na Weibo-u: "Moje mišljenje je kratko: nisam za ovo. Molim vas, ostavite malo prostora za privatnost građana."

Ubrzo nakon što je prijedlog objavljen, profesorica prava na Univerzitetu Tsinghua Lao Dongyan objavila je na svom Weibo nalogu: "Cyber ID-ovi su poput instaliranja monitora za praćenje ponašanja svih na mreži."

Muškarac prolazi kroz Centralnu poslovnu četvrt u Pekingu, 15. jula 2024.
Muškarac prolazi kroz Centralnu poslovnu četvrt u Pekingu, 15. jula 2024.

Njena objava je od tada nestala, zajedno s mnogim drugim negativnim komentarima koji se mogu naći samo na stranim društvenim mrežama kao što su X i Free Weibo, anonimni i deblokirani pretraživač osnovan 2012. za snimanje i spremanje postova koje je cenzurirala kineski Sina Weibo ili ih je izbrisao korisnik.

Korisnik Weiboa pod imenom "Liu Jiming" rekao je: "Vlasti su svečano objavile [prijedlog] i zatražile javno mnijenje, dok su blokirale ljude da izraze svoje mišljenje. Ova nespretna predstava demokratije je zaista šokantna."

Peking koristi ogromnu mrežu cenzora za blokiranje i uklanjanje politički osjetljivog sadržaja, kojeg kritičari nazivaju Veliki zaštitni zid.

Kina je od 2017. godine zahtijevala od dobavljača internetskih usluga i sadržaja da provjere prava imena korisnika putem nacionalnih ID-ova, omogućavajući vlastima da lakše prate i prate mrežne aktivnosti i objave do izvora.

Kineski stručnjaci za internet kažu da korisnici interneta to mogu otežati korištenjem tuđih računa, provajdera, ID-ova i imena na različitim platformama. Ali kritičari strahuju da bi jedan cyber ID zatvorio te praznine u Velikom zaštitnom zidu.

Zola, mrežni inženjer i poznati građanin novinar porijeklom iz kineske provincije Hunan, koji se naturalizirao u Tajvanu, rekao je za Glas Amerike: "Kontrola cyber ID-a je supermoć jer ne znate samo pravo ime korisnika interneta, već i vezu između korisnika interneta i cyber-sigurnosnog ID-a."

Gospodin Li, disident sa sjedištem u Šangaju koji nije želio da otkrije svoje puno ime zbog osjetljivosti ovog pitanja, rekao je za Glas Amerike da je nivo nadzora kineske internet policije već dugo izvan mašte. Rekao je da je novi prijedlog način da vlasti kažu korisnicima interneta da će nadzor biti otvoreniji "samo da bi vas zastrašili i upozorili da se ponašate".

Neki korisnici interneta strahuju da bi Kina uskoro mogla promijeniti sistem cyber identifikacije iz dobrovoljnog programa u zahtjev za online pristup.

Korisnik Weibo-a pod imenom "Fang Zhifu" upozorio je da će u budućnosti, ako "cyber ID bude opozvan, to biti kao osuda na smrt u cyber svijetu."

U međuvremenu, kinesko Ministarstvo javne sigurnosti i administracije za kibernetički prostor saopćilo je da traže javno mišljenje o planu cyber ID.

XS
SM
MD
LG