Kapiten "gaučosa" Lionel Mesi postigao je dva gola, jedan u regularnih 90 minuta i još jedan u produžetku i proglašen je za najboljeg fudbalera Svjetskog kupa u Kataru.
S druge strane francuski golgeter Kilijan Embape postigao het-trik - dva gola u regularnom toku i jedan u dodatnih 30 minuta i osvojio zlatnu kopačku sa ukupno 8 golova na šampionatu. Mesi je postigao ukupno 7 u sedam mečeva na prvenstvu sveta.
Bio je to duel prepun drame, iako je do 80. minuta djelovalo da je Argentina na putu ka laganom trijumfu, jer je golovima Mesija - u 23. minutu iz penala, poslije faula Usmana Dembelea nad Anhelom di Marijom, i Di Marije u 36. minuta, vodila sa 2:0.
Međutim, uslijedio je penal za Francusku, poslije faula Nikolasa Otamendija nad Randalom Kolo Muanijem, koji je Embape pretvorio u gol. Napadač Pari Sen Žermena je samo minut kasnije poslije duplog pasa sa Markusom Tiramom sjajnim volej udarcem donio izjednačenje.
Mesi je vratio prednost Argentincima na početku drugog produžetka u 108. minutu, ali je uslijedio još jedan penal za Francusku u 117, pošto je Embapeov šut pogodio u ruku Gonsala Montijela. Embape je ponovo bio siguran sa bijele tačke i tako postao tek drugi igrač u istoriji koji je ostvario het-trik u finalu mundijala.
Prije njega to je jedino pošlo za rukom Džefu Herstu, koji je donio jedinu titulu prvaka sveta Engleskoj, daleke 1966.
Dvadeset-trogodišnji napadač Pari Sen Žermena postao je i najbolji strijelac u istoriji finala svjetskih prvenstava sa 4 pogotka, ispred četvorice koja su postigla po 3: Hersta, Brazilaca Pelea i Vave i Francuza Zinedina Zidana.
Embapeov gol nije bio kraj uzbuđenja, jer su dva tima u preostalih nekoliko minuta imali velike šanse da postignu pogodak, ali su se dvojica golmana Emilijano Martines i Ugo Loris istakli.
Kod izvođenja penala, dominirao je čuvar mreže Argentine Martines, koji je proglašen za najboljeg golmana na šampionatu. Pošto ga je u prvoj seriji Embape savladao sa bijele tačke i treći put na ovom meču, u drugoj seriji Martines je odbranio udarac Kingslija Komana, a onda u trećoj i primorao Orelijana Čuamenija da promaši penal. Istovremeno, za Argentinu su redom pogađali Mesi, Paulo Dibala, Leandro Paredes i konačno Montijel.
Tako je poslije svog rekordnog 26. meča na svom petom svjetskom prvenstvu, 35-godišnji Lionel Mesi konačno osvojio jedini trofej koji mu je nedostajao u legendarnoj karijeri i svrstao se uz besmrtnog Dijega Maradonu, fudbalera koji je "gaučosima" donio prethodnu svjetsku titulu 1986. u Meksiku. Prvi trofej šampiona svijeta Argentina je osvojila kao domaćin Mundijala 1978.