Argentina i Mesi na penale do treće titule prvaka svijeta u fudbalu

Kapiten Argentine Lionel Mesi postiže gol u prvoj seriji izvođenja penala (Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach)

Fudbalska reprezentacija Argentine osvojila je treću titulu prvaka svijeta pobjedom nad braniocem trofeja Francuskom - 4:2 poslije izvođenja penala, u jednom od najboljih finala svjetskih prvenstava u istoriji, koje je u regularnom toku završeno 2:2, a poslije produžetaka - 3:3.

Kapiten "gaučosa" Lionel Mesi postigao je dva gola, jedan u regularnih 90 minuta i još jedan u produžetku i proglašen je za najboljeg fudbalera Svjetskog kupa u Kataru.

S druge strane francuski golgeter Kilijan Embape postigao het-trik - dva gola u regularnom toku i jedan u dodatnih 30 minuta i osvojio zlatnu kopačku sa ukupno 8 golova na šampionatu. Mesi je postigao ukupno 7 u sedam mečeva na prvenstvu sveta.

Bio je to duel prepun drame, iako je do 80. minuta djelovalo da je Argentina na putu ka laganom trijumfu, jer je golovima Mesija - u 23. minutu iz penala, poslije faula Usmana Dembelea nad Anhelom di Marijom, i Di Marije u 36. minuta, vodila sa 2:0.

Slavlje Lionela Mesija posle trijumfa u finalu Svetskog kupa u Kataru (Foto: Reuters/Hannah Mckay)

Međutim, uslijedio je penal za Francusku, poslije faula Nikolasa Otamendija nad Randalom Kolo Muanijem, koji je Embape pretvorio u gol. Napadač Pari Sen Žermena je samo minut kasnije poslije duplog pasa sa Markusom Tiramom sjajnim volej udarcem donio izjednačenje.

Mesi je vratio prednost Argentincima na početku drugog produžetka u 108. minutu, ali je uslijedio još jedan penal za Francusku u 117, pošto je Embapeov šut pogodio u ruku Gonsala Montijela. Embape je ponovo bio siguran sa bijele tačke i tako postao tek drugi igrač u istoriji koji je ostvario het-trik u finalu mundijala.

Prije njega to je jedino pošlo za rukom Džefu Herstu, koji je donio jedinu titulu prvaka sveta Engleskoj, daleke 1966.

Francuski fudbaler Kilijan Mbape postiže jedan od tri gola iz penala u finalu Svetskog kupa u Kataru

Dvadeset-trogodišnji napadač Pari Sen Žermena postao je i najbolji strijelac u istoriji finala svjetskih prvenstava sa 4 pogotka, ispred četvorice koja su postigla po 3: Hersta, Brazilaca Pelea i Vave i Francuza Zinedina Zidana.

Embapeov gol nije bio kraj uzbuđenja, jer su dva tima u preostalih nekoliko minuta imali velike šanse da postignu pogodak, ali su se dvojica golmana Emilijano Martines i Ugo Loris istakli.

Kod izvođenja penala, dominirao je čuvar mreže Argentine Martines, koji je proglašen za najboljeg golmana na šampionatu. Pošto ga je u prvoj seriji Embape savladao sa bijele tačke i treći put na ovom meču, u drugoj seriji Martines je odbranio udarac Kingslija Komana, a onda u trećoj i primorao Orelijana Čuamenija da promaši penal. Istovremeno, za Argentinu su redom pogađali Mesi, Paulo Dibala, Leandro Paredes i konačno Montijel.

Lionel Mesi proslavlja svoj drugi gol u finalu Svetskog kupa u Kataru (Foto: AFP/Odd Andersen)

Tako je poslije svog rekordnog 26. meča na svom petom svjetskom prvenstvu, 35-godišnji Lionel Mesi konačno osvojio jedini trofej koji mu je nedostajao u legendarnoj karijeri i svrstao se uz besmrtnog Dijega Maradonu, fudbalera koji je "gaučosima" donio prethodnu svjetsku titulu 1986. u Meksiku. Prvi trofej šampiona svijeta Argentina je osvojila kao domaćin Mundijala 1978.