U kapsuli nije bilo posade, nego samo testna lutka („dummy“) po imenu Ripley, nazvana tako u čast junakinje iz filmova Alien.
Ovo nije prvi put da kompanija SpaceX lansira testne lutke u svemir: prošle godine u februaru, Elon Musk, vlasnik kompanija SpaceX i Tesla, napravio je svojevrstan shownakon lansiranja rakete FalconHeavy jer je zajedno sa njom lansirao i jedan model Tesla električnog automobila, kojeg je „vozila“ takva lutka.
Ovo je jedan od posljednih testova Crew dragon kapsule, kako bi SpaceX dobio dozvolu NASA-a za prevoz ljudi.
SpaceX Crew Dragon kapsula lansirana je na vrhu rakete Falcon 9 u subotu iz svemirskog centra Kennedy u Floridi, a pristajanje je obavljeno autonomno, dok su trojica astronauta na Međunarodnoj svemirskoj stanici nadzirala taj događaj.
Crew Dragon kapsula je donijela zalihe i opremu za testiranje svemirskoj stanici, a tu će provesti pet dana dok astronauti provode ispitivanja i inspekciju kabine kapsule. Ova probni let će dati podatke o radu rakete Falcon 9 i kapsule SpaceX Crew Dragon, zemaljskih sistema i drugih operacija, navela je NASA.
NASA je kompanijama Space X i Boeing dodijelila nekoliko miliona dolara za projektovanje i upravljanje kapsulama koje bi služile za lansiranje astronauta u orbitu s američkog tla.
Još nije jasno da li će taj cilj biti postignut.
SAD se trenutno oslanja na Rusiju za lansiranje astronauta u svemirsku stanicu, a Rusija za ovo naplaćuje oko 80 miliona dolara po ulaznici, odnosno, po astronautu.
Program lansiranja astronauta preko ovakvih kapsula, uz saradnju sa komercijalnim kompanijama ima za cilj prekinuti ovisnost SAD o Rusiji za ovakve misije. Planirano je da na ovaj način SpaceX već u julu ove godine preveze prve američke astronaute na ISS.