Kansas City poslije preokreta osvojio treći Superbowl u historiji

Patrik Mahoms sa Trofejom Vins Lombardi tokom proslave sa saigračima iz Kanzas Sitija

Kanzas City Chiefs su postali novi šampioni Nacionalne lige u američkom fudbalu, savladavši Philadelphia Eagles rezultatom 38-35. Iako su na poluvremenu gubili – i bili znatno lošija ekipa - Chiefsi su svaki posjed lopte u drugom dijelu igre okončali poenima i tako osvojili treći Super bowl.

Rezultat je bio izjednačen 35-35 do poslednjih sekundi, a presudan je bio šut na go kikera Kanzasa, Harisona Batkera, koji je u prvom poluvremenu već bio promašio šut za tri poena, što je u završnicu unijelo dodatnu neizvjesnost. Batker je Kanzasu golom na samom kraju utakmice donio i pobjedu protiv Sinsinatija u finalu AFC konferencije, a samim tim i plasman u Superboul.

Za najvrijednijeg igrača utakmice (MVP) proglašen je kvorterbek Kanzasa Patrik Mahoms, koji je nedavno dobio isto priznanje i za nastupe u regularnom dijelu sezone. Mahomsu je ovo druga Superboul pobjeda sa Kanzas Sitijem – i druga MVP titula u tim utakmicama.

Superboul 57 je odigran na Stejt Farm stadionu u mjestu Glendejl, predgrađu Finiksa u državi Arizona, pred 67.827 gledalaca, uz veći broj navijača Filadelfije.

Duel Mahoms-Hurts

Filadelfija je u finale ušla snažno, postigavši tačdaun već u prvom napadu, a Kanzas Siti je odgovorio na identičan način. Do kraja prvog poluvremena Filadelfija je bila bolja, te je na odmor otišla uz prednost 24-14.

U prvom poluvremenu Filadelfija je imala 270, a Kanzas Siti samo 128 pređenih jardi. Koliko je Filadelfija dominirala pokazuje i podatak da su napadali protivničku ekipu gotovo 22 minute, nasuprot 8 minuta Kanzasa. Ipak, navijače Kanzasa je najviše zabrinulo kada je Mahoms obnovio povredu zgloba na nozi, te je šepajući otišao na pauzu.

U drugom poluvremenu potpuno drugačija slika i sjajan nastup Mahomsa i Kanzasa. Samo u četvrtoj četvrtini Mahoms je bacio dodavanja za dva tačdauna, a u poslednjem napadu, kojim je njegov tim došao do pobjede, je pretrčao 26 jardi, što će se pokazati kao jedan od ključnih momenata utakmice.

Proslava igrača Kanzas Sitija nakon osvajanja Superboula 57

Sa druge strane, kvorterbek Filadelfije Džejlen Hurts imao je veoma dobar nastup, iako svoj tim nije uspio dovesti do trofeja. On je postavio rekord na Superboul utakmicama po broju jardi koje je pretrčao jedan kvorterbek (70), te izjednačio rekord među kvorterbekovima po broju tačdauna trčanjem (tri).

Hurts je imao i jedno dodavanje za tačdaun, a ovo mu je bio prvi Superboul u tek trećoj sezoni u NFL-u.

Upravo duel Mahoms-Hurts bio je jedna od najčešće spominjanih tema prije utakmice. Osim što je riječ o ponajboljim igračima NFL-a, ovo je bio prvi put da su oba učesnika Superboula predvodili kvorterbekovi koji su crnci.

Veliki broj postignutih poena

Još jedna od zanimljivosti ovogodišnjeg Superboula je i da su za protivničke timove prvi put u istoriji igrali braća: Džejson i Travis Kelsi. Na kraju je uspješniji bio Travis koji je sa Kanzasom osvojio svoj drugi Superboul.

Takođe, trener Kanzas Sitija Endi Rid je postao jedan od rijetkih trenera koji su oba učesnika finala vodili u Superboul utakmici. On je prije preuzimanja Kanzasa tokom 14 sezona trenirao Filadelfiju i sa njima je osvojio više pobjeda nego ijedan drugi trener, ali nije uspio da im donese Superboul.

Ovo je bio tek 14. put da najbolji timovi iz regularnog dijela sezone igraju Superboul, otkako je aktuelni sistem rangiranja uveden 1975. godine. Kanzas Siti i Filadelfija su regularnu sezonu okončali kao najuspješniji u svojim konferencijama (AFC i NFC), uz identičan odnos pobjeda i poraza: 14-3.

Kanzas Sitiju je ovo bilo peto učešće – i treća pobjeda - na Superbuolu. Posebno su bili uspješni u poslednje četiri sezone. Šampioni su postali 2020. godine, pobjedom nad San Franciskom (31-20), a 2021. godine ih je porazio Tampa Bej (9-31). Prošle godine ih je na poslednjoj stepenici za plasman u Superboul zaustavio Sinsinati.

Igrali su i dva od prva četiri Superboula. U prvom izdanju ove utakmice, 1967. godine, izgubili su od Grin Beja, da bi 1970. godine postali šampioni nakon pobjede nad Minesotom.

Filadelfija je, uključujući i ovu godinu, igrala na četiri Superboula. Pobijedili su samo jednom - Nju Ingland 2018. godine. Od istog protivnika su izgubili 2005. godine, kada ih je vodio Endi Rid. Poraženi su i 1981. godine protiv Oklanda.

Superboul 57 je po ukupnom broju poena oba tima bio treći najuspješniji u istoriji.

Na poluvremenu je nastupila Rijana, a američku himnu je na početku utakmice izveo kantri muzičar Kris Stejplton.