Linkovi

Kako su pokušaji atentata na predsjednike utjecali na izbore?


Kako će pokušaj atentata na Trumpa uticati na izbore?
Kako će pokušaj atentata na Trumpa uticati na izbore?

Iako su četiri predsjednika ubijena, a mnogi drugi su bili na meti pokušaja, Trump se pridružuje manjoj listi predsjednika i predsjedničkih kandidata koji su ranjeni i preživjeli. Ipak, njihove priče otkrivaju složeniju sliku političkog nasilja i njegovog utjecaja na kandidate i birače.

Fotografija Donalda Trumpa kako prkosno podiže svoju šaku u trenucima nakon što ga je metak potencijalnog ubice pogodio u uho odmah je postala viralna, podstičući spekulacije da će atentat na život bivšeg predsjednika u julu 2024. na kraju povećati njegove izborne šanse.

Theodore Roosevelt

Bivši guverner New Yorka je i sam postao predsjednik nakon atentata, preuzimajući dužnost kada je Williama McKinleya šest mjeseci nakon početka njegovog predsjedničkog mandata ubio anarhista Leon Czolgosz.

Nakon što je odslužio skoro pun mandat i bio reizabran za drugog, Ruzvelt je odbio da traži treći, ali se kasnije predomislio kada je počeo da osjeća da se njegov nasljednik, William Howard Taft, kreće u pogrešnom pravcu.

Na fotografiji iz dosijea iz 1904. Teodor Ruzvelt vodi kampanju za predsjednika 1904. Ruzvelt je postao najmlađa osoba koja je služila kao predsjednik sa 42 godine kada je William McKinley ubijen iz vatrenog oružja 1901. (AP Photo, File)
Na fotografiji iz dosijea iz 1904. Teodor Ruzvelt vodi kampanju za predsjednika 1904. Ruzvelt je postao najmlađa osoba koja je služila kao predsjednik sa 42 godine kada je William McKinley ubijen iz vatrenog oružja 1901. (AP Photo, File)

Nakon što je izgubio predizbore Republikanske stranke 1912. godine, Roosevelt se kandidirao za treći predsjednički mandat pod svojom novoosnovanom Progresivnom strankom.

Dok se spremao da održi govor u Milwaukeeju u Wisconsinu, Ruzvelta je upucao bivši barmen koji je patio od halucinacija i zabluda. Budući da je metak pogodio kutiju za naočare i govor od 50 stranica ušuškan u njegovu jaknu, zaglavio je u Ruzveltovim grudima bez da je pogodio nijedan veći organ, a on je održao govor 90 minuta prije nego što je dobio medicinsku pomoć.

Događaj je dodao bivšem predsjedniku reputaciju snažnog, zbog čega je dobio nadimak "Bik los". Ali to nije bilo dovoljno za pobjedu na izborima.

Uprkos tome što je kandidovao jednu od najjačih kandidatura treće strane u američkoj istoriji, Ruzvelt je poražen od demokratskog kandidata Vudroa Vilsona.

George Wallace

U vrijeme kada je pokrenuo svoju predsjedničku kampanju 1972., George Wallace je služio kao guverner Alabame i stekao je reputaciju gorljivog pobornika rasne segregacije protiv pokreta za građanska prava.

Sada se, međutim, Wallace predstavio kao umjeren i bio je na putu da pobijedi na primarnim izborima Demokratske stranke. Kandidat je upravo završio s govorom u tržnom centru u Laurelu u Marylandu, kada ga je nezaposleni lutalica Arthur Bremer upucao četiri puta, pogodivši ga u grudi i stomak.

Bivši guverner Alabame sa četiri mandata George C. Wallace u Montgomeryju, Ala., na ovoj fotografiji od 22. maja 1996. godine.
Bivši guverner Alabame sa četiri mandata George C. Wallace u Montgomeryju, Ala., na ovoj fotografiji od 22. maja 1996. godine.

Bremerovi zapisi su ukazivali da je on prvenstveno tražio slavu, a ne bilo kakav politički cilj.

Wallaceov život je spašen u hitnoj operaciji, ali jedan od metaka je pogodio njegov kičmeni stub, paralizirajući ga za cijeli život. I dok je pokušaj atentata izazvao simpatije saveznika i rivala, opseg Wallaceovih povreda ozbiljno ga je oslabio i ostavio ga nesposobnim da efikasno vodi kampanju.

Nakon što je George McGovern dobio nominaciju, Wallace je nastavio da se bavi politikom, još jednom se bezuspješno kandidirao za predsjednika i služio još dva mandata kao guverner Alabame.

Ali incident je ostavio neočekivaniji uticaj. Tokom njegove hospitalizacije posjetila ga je Shirley Chisholm, prva crnkinja izabrana u Kongres i jedan od Volasovih protivnika za demokratsku nominaciju.

Wallace je navodno bio duboko dirnut tim gestom. Tokom narednih nekoliko godina, on je javno odbacio svoje segregacijske stavove i imenovao rekordan broj crnih zvaničnika na vladine pozicije.

Ronald Reagan

Dana 30. marta 1981. republikanski predsjednik Ronald Reagan, dva mjeseca nakon početka svog prvog mandata, održao je govor pred sindikalnim predstavnicima u hotelu Washington Hilton u glavnom gradu zemlje. Dok je hodao do svoje limuzine mašući gomili, John Hinckley Jr. ispalio je šest hitaca iz revolvera kalibra .22. Reagan je pogođen metkom koji se rikošetirao od predsjedničke limuzine, pogodio ga ispod lijevog pazuha i ušao u jedno krilo njegovih pluća. U napadu su ranjeni agent Tajne službe, policajac DC-a i sekretar za štampu Bijele kuće James Brady.

25-godišnji Hinckley se nadao da će mu pucanje steći slavu i impresionirati glumicu Jodie Foster, koju nikada nije sreo, ali kojom je bio opsjednut.

Novoizabrani predsjednik Ronald Reagan i vođa njegovog tranzicijskog tima Edwin Meese napuštaju Blair House u Washingtonu, 10. decembra 1980. godine.
Novoizabrani predsjednik Ronald Reagan i vođa njegovog tranzicijskog tima Edwin Meese napuštaju Blair House u Washingtonu, 10. decembra 1980. godine.

Reagan je hitno prevezen u obližnju bolnicu i podvrgnut operaciji. Uprkos tome što je bio blizu smrti, 70-godišnji predsjednik je ostao optimističan i projicirao je sliku dobrog zdravlja tokom iskušenja.

Iako je nastala simpatija javnosti podigla njegov ionako visok rejting na 68%, do njegove kampanje za reizbor još su bile tri godine. U međuvremenu, njegov rejting je pao na niskih 35% prije nego što se ponovo poboljšao uoči izbora 1984. godine.

Zaključak

Dok politički kandidati mogu dobiti početni udar u anketama nakon što prežive pokušaj atentata, historija pokazuje da je ovaj efekat obično ograničen i privremen.

I iako se većina ljudi u principu i dalje protivi tome, ankete su pokazale da je podrška političkom nasilju porasla posljednjih godina, pri čemu više od 20% Amerikanaca vjeruje da bi to moglo biti opravdano.

Dok vlasti traže motiv u napadu 20-godišnjeg Thomasa Matthewa Crooksa na Trumpa, bit će teško uočiti izborni utjecaj ovog šokantnog obrata u ionako nepredvidivoj sezoni kampanje.

XS
SM
MD
LG