Linkovi

Kako je 1.000 dana sukoba evoluiralo u robotski rat između Rusije i Ukrajine


Član ukrajinskog ministarstva odbrane testira terenske prenosive uređaje kompanije Unwave, ukrajinskog proizvođača ometača i radioelektronskog ratovanja na nepoznatoj lokaciji u Ukrajini
Član ukrajinskog ministarstva odbrane testira terenske prenosive uređaje kompanije Unwave, ukrajinskog proizvođača ometača i radioelektronskog ratovanja na nepoznatoj lokaciji u Ukrajini

Kada je Jurij Šelmuk prošle godine suosnivao kompaniju koja proizvodi ometače signala za dronove, rekao je da je malo interesovanja za te uređaje. Sada proizvodi 2.500 mjesečno i ima listu čekanja od šest sedmica.

Potražnja je promijenjena nakon neuspjeha velike ukrajinske “kontraofanzive“ u ljeto 2023. godine koja je trebala gurnuti invazione ruske snage "na zadnju nogu".

Kijev je naglasio široku upotrebu ruskih bespilotnih letjelica za uočavanje i napad na ciljeve, kao i ogroman broj mina i trupa.

„Koncentrisani, jeftini dronovi zaustavili su sve naše napade“, rekao je Šelmuk. “Postojalo je razumijevanje da se pojavio novi faktor koji mijenja igru.”

Velika većina od više od 800 kompanija u rastućem ukrajinskom sektoru proizvodnje odbrane osnovana je nakon ruske invazije punog razmjera 2022. koja u utorak ulazi u svoj 1000. dan.

Mnogi su postavljeni kao odgovor na evoluirajuće uslove na bojnom polju, uključujući dronove - prvo na nebu, a zatim i na kopnu i na moru - kao i tehnologiju protiv dronova i, sve više, umjetnu inteligenciju.

„Ukrajinski vojno-industrijski sektor trenutno je najbrži inovativni sektor u cijelom svijetu“, rekla je Halyna Yanchenko, ukrajinska zastupnica koja se zalagala za lokalne proizvođače oružja u parlamentu.

I Ukrajina i Rusija su na putu da ove godine naprave oko 1,5 miliona dronova, uglavnom malih vozila „iz prvog lica“ koja koštaju nekoliko stotina dolara po komadu i mogu se upravljati daljinski, za identifikaciju i napad neprijateljskih ciljeva.

U februaru su ukrajinske trupe rekle da im je prevlast ruskih dronova otežava slobodno kretanje i izgradnju utvrđenja.

Do ljeta, kada je Rusija počela da zauzima ukrajinsku teritoriju po najbrže od ranih dana sukoba, većina pohabanih vojnih kamioneta imala je kupole za elektronsko ratovanje (EW).

Shelmukova kompanija, Unwave, jedna je od 30-ak firmi koje proizvode takve sisteme, koji blokiraju signale i koriste različita sredstva za ometanje kompjuterskih sistema unutar dronova.

Većina EW sistema protiv dronova ometa jednu, ili u najboljem slučaju mali opseg radio frekvencija, što znači da ruski piloti dronova mogu zaobići ometanje skakanjem na novu frekvenciju.

Proizvođači EW-a stoga prate ruske online razgovore u vezi sa dronom kako bi shvatili koje će frekvencije koristiti njihovi dronovi.

Zaposlenik ukrajinskog proizvođača ometača i radioelektronskog ratovanja testira jedan od svojih prijenosnih uređaja na polju na nepoznatoj lokaciji u Ukrajini
Zaposlenik ukrajinskog proizvođača ometača i radioelektronskog ratovanja testira jedan od svojih prijenosnih uređaja na polju na nepoznatoj lokaciji u Ukrajini

'RAT ROBOTA'

Kako gubici rastu i iscrpljenost nastupa, obje strane u ratu pokušavaju zamijeniti ljude mašinama.

Ukrajina se bori da popun jedinice iscrpljena tokom vremena borbama; Rusija se navodno okrenula Sjevernoj Koreji.

Sedam zvaničnika i predstavnika industrije rekli su Reutersu da će automatizacija biti glavni fokus inovacija na bojnom polju u narednoj godini.

“Broj pješadije raspoređenih u rovovima značajno se smanjio, a borbeno komandovanje je moguće vršiti putem interneta sa udaljene tačke, što smanjuje rizik od stradanja osoblja”, rekao je Ostap Flyunt, oficir 67. mehanizovane brigade.

Ukrajina sada ima više od 160 kompanija koje grade kopnena vozila bez posade, prema državnom odbrambenom akceleratoru Brave1. Mogu se koristiti za isporuku zaliha, evakuaciju ranjenika ili nošenje mitraljeza na daljinsko upravljanje.

Vojni pukovnik, pozivni znak Hefest, nedavno je napustio vojsku da bi započeo izgradnju automatizovanih sistema mitraljeza. Rekao je da šest njegovih proizvoda već zamjenjuje ljudske topnike na prednjoj strani, omogućavajući im da rukuju oružjem na ekranu daleko od opasnosti.

Flyunt je rekao da je ovo sve češće: „Moderni rat je sukob tehnologija za otkrivanje, ometanje i uništavanje na daljinu, ostavljajući operateru mogućnost da donosi odluke o napadima“, rekao je.

Ministar naoružanja Herman Smetanin je također rekao da je daljinsko ratovanje, uključujući korištenje umjetne inteligencije, u porastu.

"U bliskoj budućnosti, ovo će biti glavni pravac razvoja, rat robota", rekao je on za Reuters. “Radi se o životima ljudi, moramo ih zaštititi.”

Ukrajina se nada da će inovativni odbrambeni sektor pružiti novu osnovu za ekonomiju uništenu invazijom.

Država je uložila 1,5 milijardi dolara u unapređenje proizvodnje odbrane koja je stagnirala od sovjetskih vremena, rekao je ministar naoružanja Smetanin, iako se još uvijek oslanja na zapadne saveznike za granate, projektile i protuzračnu odbranu.

Kapacitet za proizvodnju odbrane porastao je sa milijardu dolara u 2022. na 20 milijardi u 2024., ali Ukrajina može sebi priuštiti da kupi samo polovinu toga, rekao je ministar, ostavljajući dodatni proizvodni kapacitet neiskorištenim.

Neki proizvođači se žale na stroga ograničenja profitnih marži i nedostatak dugoročnih ugovora o državnim nabavkama - pitanje za koje je predsjednik Volodimir Zelenski rekao da namjerava riješiti.

Četiri kompanije s kojima je Reuters razgovarao također su rekle da se bore da pronađu dovoljno kvalifikovanog osoblja.

Kateryna Mykhalko, direktorica Tech Force u UA, udruženja privatnih proizvođača odbrane, rekla je da 85% od 38 firmi koje je anketirala njena organizacija ili razmišlja o preseljenju u inostranstvo ili je to već učinilo.

Najteža tema za mnoge je ratna zabrana izvoza oružja koju kompanije žele ukinuti kako bi generirale kapital za ekspanziju. Zvaničnici su zabrinuti zbog političkog neodobravanja zemlje koja je u ratu i zavisna od pomoći da izvozi oružje.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG