Promatrači kažu da Kina prodaje svoj softver za umjetnu inteligenciju ciljanim regijama, što može izazvati američku umjetnu inteligenciju i poslužiti kao strategija za kineske kompanije da započnu više poslova u inostranstvu.
Iako Sjedinjene Države i dalje zadržavaju svoju dominantnu poziciju u području računarske snage čipova, globalni razvoj umjetne inteligencije mogao bi se postupno udaljavati od američko-kineske konfrontacije i ulaziti u eru "suverene AI", odnosno zemlje ubrzavaju razvoj lokalne AI tehnologije kako bi smanjile vanjsku ovisnost. Međutim, stručnjaci upozoravaju da će kineska strategija AI niske cijene i prodor lažnih narativa KPK predstavljati dugoročne izazove globalnom AI tržištu i informacijskom okruženju.
Tajvanski AI programeri koriste DeepSeek da kreiraju "demokratsku verziju" modela.
Xue Liangbin je suosnivač tajvanskog AI startapa MeetAndy (AI Assistant) On je početkom februara pokrenuo prijedlog za stvaranje tradicionalne kineske verzije DeepSeek R1. lls, i fino podešavanje DeepSeek modela.
Tajvan je oduvijek podržavao razvoj američke tehnologije, a tajvanska vlada je također zahtijevala od vladinih agencija da u potpunosti zabrane DeepSeek, ali zašto je "Freedom Gundam model" za koji se tvrdi da je napravljen na Tajvanu, cilja na R1 model kineskog DeepSeeka?
Xue Liangbin je rekao da je DeepSeek "usklađen s kineskim vrijednostima", a ne s univerzalnim vrijednostima kao što je demokracija, te da se tajvanski programeri suočavaju s rizicima sigurnosti podataka kada se povezuju na njegove usluge." U budućnosti će na osnovu toga biti zgodno razvijati aplikacije ili robote i druge automatizirane usluge pogodne za tajvanske potrošače. Iako je također priznao da bi stopa uspjeha ovog slučaja mogla biti samo 30%.
Xue Liangbin je za Glas Amerike rekao: "Tajvan mora učiti od Sjedinjenih Država zbog naših vrijednosti, identiteta i tržišta na koje se fokusiramo. Međutim, postoji izraz koji se zove globalizacija u softveru, ali aplikacija je zapravo lokalizirana... Ako je AI, nazivamo je suverenom AI. Za DeepSeek, vidim mogućnosti jer je jeftin i jednostavan za korištenje, tako da ga svi koriste."
Xue Liangbin je rekao da će, ako Tajvan samostalno razvije suverenu umjetnu inteligenciju, njegove performanse biti ograničene zbog male težine, odnosno male količine podataka, a da ne spominjemo velike troškove. pristupa, razvijajući ga samostalno s jedne strane i prihvaćajući OpenAI s druge strane.
Drugim riječima, budući razvoj globalne umjetne inteligencije možda neće u potpunosti biti pod dominacijom konkurencije između Sjedinjenih Država i Kine, ali može doći do velike konkurencije među zemljama za suverenu AI.
Demokratska AI protiv centralizovane vještačke inteligencije?
Međutim, u vezi s idejom Xue Liangbina o modificiranju modela DeepSeek R1, Alex Colville, istraživač u China Media Projectu u Tajpeju, rekao je da je rizik korištenja kineske AI kao što je DeepSeek to što „model može postati personalizirano propagandno oruđe, ponavljajući vrijednosti koje su u skladu s diskursom KPK o pitanjima koja se odnose na Kina.”
U intervjuu za Glas Amerike putem e-pošte, Conlings je rekao da je zabrinut da inženjeri kodiranja možda neće moći ukloniti sve propagandne informacije ili kodove koje je cenzurirala Komunistička partija Kine iz ogromne količine podataka, kao što su tumačenja politički osjetljivih povijesnih činjenica kao što su status Tajvana ili masakr 4. juna.
Rekao je da je proučavao "necenzurisane" kineske AI modele, ali je ipak pronašao dokaze o propagandi ili dezinformacijama Komunističke partije Kine. Čak i novi modeli izgrađeni na osnovu kineskih modela (kao što su Alibaba Tongyi Qianwen i DeepSeek), iako uključuju različite informacije izvan kineskog firewall-a, i dalje rangiraju ove lažne propagandne informacije koje je KPK širila unutar zida, tretirajući obje jednako ispravne.
Kang Lingsi je rekao: "Takav rizik je da može utjecati na sposobnost prepoznavanja običnih (inozemnih) korisnika, koji možda neće moći razlikovati jesu li to (kineske) vladine propagandne informacije ili ne. Stoga je pozvao talente umjetne inteligencije iz svih zemalja da "pronađu učinkovitije načine za obuku velikih jezičkih modela da prepoznaju ove (KPK) lažne naracije."
Kang Lingsi je rekao da je, otkako je DeepSeek "prošao viralan" širom svijeta krajem januara, Komunistička partija Kine ojačala svoju vanjsku propagandu kako bi dobro ispričala kinesku priču o umjetnoj inteligenciji, uključujući govor glasnogovornika kineskog ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakuna na redovnoj konferenciji za novinare 10. februara da je Kina spremna "pomoći zemljama u razvoju da ojačaju (AI) telli da ojačaju sve zemlje u izgradnji kapaciteta.
Kineski potpredsjednik premijera Zhang Guoqing također je izjavio na Pariskom samitu o umjetnoj inteligenciji prošle sedmice da je Kina spremna da radi s drugim zemljama na promociji razvoja i zaštiti sigurnosti u oblasti umjetne inteligencije.
Kina priča dobru priču o umjetnoj inteligenciji i osporava američku hegemoniju
S tim u vezi, Kang Lingsi vjeruje da Kina određuje tempo i da je glavna strana propagandna poruka koju želi prenijeti da je Kina drugačija od zapadnih zemalja i nikako nije elitistička ili sebična zemlja. Prema riječima kineskog predsjednika Xi Jinpinga, Kina mora osigurati da umjetna inteligencija "ne bude igra koju samo bogate zemlje i bogati ljudi mogu priuštiti da igraju, to je jednako podizanju Kine na status "lidera zemalja u razvoju" i spuštanju Zapada u poziciju prepreke napretku.
On je rekao da kroz takav diskurs Kina, s jedne strane, "osporava dominaciju Sjedinjenih Država u AI" u određenim specifičnim regijama (kao što su zemlje u razvoju), a s druge strane, pomaže kineskim kompanijama da "idu globalno" i iskoriste mogućnosti poslovanja u inozemstvu u AI modelima otvorenog koda.
Na primjer, Kang Lings je rekao da je Saudijska Arabija potpisala sporazum o zajedničkom ulaganju s kineskom kompanijom za prepoznavanje lica SenseTime još u septembru 2022. za zajedničko stvaranje AI laboratorija na lokalnom nivou, a egipatska vlada je također postigla sporazum s kineskim telekomunikacijskim gigantom Huawei u svibnju prošle godine, naručivši kompaniju da stvori "najveći svjetski model AI" arapskog arapskog modela.
Tokom godina, Kina je uspješno osvojila desetine zemalja na globalnom jugu kroz inicijativu Pojas i put.
Kang Lingsi je rekao da bi, uzimajući Indiju kao primjer, gdje se koriste 22 službena jezika, model DeepSeek trebao biti u stanju poboljšati komunikaciju između građana, što je velika prednost, a neki indijski političari već dugo koriste softver za prevođenje svojih govora kako bi proširili svoj domet glasačima.
DeepSeek tvrdi da je razvio model s performansama koje se mogu usporediti s proizvodima OpenAI po nižoj cijeni. Međutim, njegova remetilačka inovacija "izvlačenja" visokokvalitetnih podataka iz modela "destilacije podataka" izazvala je kontroverzu oko plagijata.
Kako bi zadržali prednost računarske snage, stručnjaci pozivaju Sjedinjene Države da pooštre svoju zabranu čipova za Kinu.
Dario Amodei, izvršni direktor američkog AI startupa Anthropic, vjeruje da iako je učinak DeepSeeka impresivan, mnoge tvrdnje da ugrožava vodeću poziciju Amerike u AI su pretjerane. Konkretno, on tvrdi, "DeepSeek nije postigao sa 6 miliona dolara ono što američke kompanije sa vještačkom inteligencijom rade sa milijardama dolara."
Amodai je u januaru napisao da bi razumnija izjava trebala biti "DeepSeek je potrošio manje novca na izgradnju sistema sa sličnim performansama modelu koji su Sjedinjene Države objavile prije 7 do 10 mjeseci", ali sudeći po trendu da se troškovi obuke AI svake godine smanjuju četiri puta, prednost DeepSeeka u troškovima nije tako visoka kao što se priča.
Takođe je rekao da je nedostatak DeepSeek modela i dalje računarska snaga, što je neizbežan rezultat nemogućnosti Kine da nabavi vrhunske AI čipove.
Amodai je predvidio da bi umjetna inteligencija mogla sustići kolektivnu inteligenciju "genija jedne zemlje" u roku od dvije godine, stoga je pozvao američku vladu da pooštri zabranu čipova na Kinu u svom članku, ako Kina ne može sustići Sjedinjene Američke Države u domaćoj proizvodnji vrhunskih AI čipova, budućnost će biti "unipolarni svijet, a to je samo unipolarni svijet". dugo takva prednost može trajati.
Međutim, on je takođe rekao da ako Kina sustigne i bude u stanju da proizvede milione vrhunskih AI čipova, budući svet bi se mogao razvijati na bipolaran način, sa Sjedinjenim Državama i Kinom koji imaju moćne AI modele i promovišu brzi razvoj nauke i tehnologije. Ali on brine da to ne znači da su dvije zemlje izjednačene, jer će Kina aktivnije usmjeravati ljudske, financijske i ključne resurse u vojne primjene, a u kombinaciji sa svojom ogromnom industrijskom bazom i vojno-strateškim prednostima, vjerovatno će Kina postići dominaciju u globalnoj umjetnoj inteligenciji i drugim poljima nego Sjedinjene Države.
Poremećaj cijena kineske AI
Što se tiče vrtloga DeepSeek-a, Mohit Agrawal, direktor međunarodne istraživačke organizacije Counterpoint Research u Holandiji, rekao je da ga treba posmatrati iz "perspektive izvan (američke i kineske) geopolitike. Njegov uspjeh neće prisiliti kompanije da biraju strane između SAD-a i Kine, iako je njegov ograničeni uspjeh nesumnjivo poboljšao povjerenje u umjetnost Kine."
U intervjuu za VOA putem e-pošte, Agrawal je rekao da će svaka kompanija koja se poveže s modelom DeepSeek imati koristi od nižih troškova zaključivanja, fleksibilnosti otvorenog koda i konkurentnijeg učinka, međutim, rizici vezani za sigurnost podataka, cenzura sadržaja i zabrane u mnogim zemljama su njeni nedostaci.
Rekao je da AI može donijeti koristi, ali se one ne moraju nužno prevesti u održive izvore prihoda. Pod ovom pretpostavkom, DeepSeek, sa svojim "low-cost" brendom, predstavlja konkurentski izazov ne samo za zapadne AI kompanije, već i za kineske tehnološke gigante kao što su Alibaba, Baidu i Huawei.
S tim u vezi, Fraser Howie, koautor knjige "Crveni kapitalizam" sa sjedištem u Velikoj Britaniji, upozorio je u intervjuu za Glas Amerike da je "konkurencija u snižavanju cijena tipičan poslovni model u Kini, iako iz perspektive potrošača, jeftino rješenje DeepSeeka može učiniti AI aplikacije popularnijima, što je dobra stvar, ali će američkoj industriji biti potreban novac." AI kompanija koja je potrošila mnogo sredstava za istraživanje i razvoj, ili će možda svaki korisnik otplatiti na nenovčane načine ili prodajom sebe, kao što su lični podaci koji se prodaju.