Američka ambasadorica u Ujedinjenim nacijama Nikki Haley je na konferenciji za novinare sa američkim državnim sekretarom Mikeom Pompeom u Washingtonu oštro kritikovala Rusiju, Kinu, Kubu i Egipat zbog sprječavanja američkih napora da reformiše savjet.
Takođe je kritikovala zemlje koje dijele američke vrijednosti i koje su podsticale Washington da ostane u savjetu, "ali nisu bile spremne da ozbiljno dovedu u pitanje status kvo".
"Pogledajte koje su članice savjeta i vidjećete užasavajuće nepoštovanje osnovnih ljudskih prava", rekla je Haley, navodeći kao primjer Venecuelu, Kinu, Kubu i Demokratsku Republiku Kongo.
“Želim da jasno stavim do znanja da ovaj potez ne znači da se povlačimo iz svojih obaveza kada je riječ o ljudskim pravima. Nasuprot. Preduzimamo ovaj korak zato što nam naša posvećenost ne dozvoljava da ostanemo dio licemjerne i samoljubive organizacije koja pravi parodiju od ljudskih prava", naglasila je Haley.
Američka ambasadorica takođe je poručila da su "disproporcionalni fokus i beskonačno neprijateljstvo prema Izraelu jasan dokaz da je savjet motivisan političkom pristrasnošću, a ne ljudskim pravima. Savjet je nazvala i "septičkom jamom političke pristrasnosti".
Sjedinjene Države su bile na polovini trogodišnjeg mandata u tom tijelu svjetske organizacije i već dugo su prijetile da će se povući ako 47-člani savjet, koji optužuju da je anti-izraelski, ne bude reformisan.
Povlačenje Sjedinjenih Država najnovije je američko odbacivanje multilateralnih sporazuma, nakon što se Washington povukao iz Pariskog klimatskog sporazuma i nuklearnog sporazuma sa Iranom.
Najava povlačenja uslijedila je dan nakon što je komesar UN za ljudska prava osudio Trumpovu administraciju zbog razdvajanja djece od roditelja ilegalnih imigranata na granici s Meksikom.
Savjet je prošlog mjeseca glasao o pokretanju istrage ubistava u Gazi i optužio Izrael za prekomjernu upotrebu sile. Protiv su glasale samo Sjedinjene Države i Australija, dok je izraelski ambasador u Ženevi optužio savjet sa "širenje laži protiv Izraela".