Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastali su se u Istanbulu sa turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom (Redžep Tajip Erdoan).
Prethodno se danas prijepodne Vučić odvojeno susreo sa Erdoganom, a Izetbegović sinoć u palati Mabeyn u Istanbulu.
Vučić je u petak u Davosu, najavljujući sastanak sa Erdoganom i Izetbegovićem rekao da će razgovarati "o odnosima Srba i Bošnjaka, o odnosima i pravoslavaca i muslimana, da vidimo kako to u budućnosti možemo zajednički da sagledamo".
Srbijanski predsjednik je kazao i da će sa Erdoganom razgovarati o bilateralnoj saradnji Srbije i Turske, te da ne očekuje da će to biti "sasvim laki razgovori".
Očekuje se da će jedna od tema razgovora, kako prenose bosanskohercegovački mediji, biti saradnja u regiji i trasa brze ceste Sarajevo – Beograd.
Ovu vijest prvobitno je nagovijestio portparol Predsjedništva Turske i zamjenik generalnog sekretara Ibrahim Kalin, boraveći u Bosni i Hercegovini.
Ibrahim Kalin je novinarima u Sarajevu rekao da Turska nastoji da poveća broj investicija u regionu Zapadnog Balkana i poboljša bilateralne odnose koji su već dobri.
Kazao je i da je očuvanje trajnog mira i stabilnosti na području Balkana od izuzetne važnosti i da Turska, kako je rekao, ne želi da vidi bilo kakve etničke tenzije.
Prema riječima Ibrahima Kalina, Vlada Turske je u stalnom kontaktu sa državnicima svih zemalja regiona kako bi pomogla u očuvanje mira i stabilnosti.
Podsjetio je da je između Turske i Srbije potpisano više od 20 sporazuma i to će, kako je rekao, biti prilika da se razgovara i o izgradnji autoputa Sarajevo – Beograd.
Da će o izgradnji auoputa Sarajevo – Beograd biti riječi tokom sastanka u Ankari, svjedoči i razgovor člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i ministra saobraćaja i komunikacija BiH Ismira Juska, u subotu, u Sarajevu.
Kako je saopšteno nakon susreta, ministar Jusko je Izetbegoviću predočio da su do sada definisana dva prijedloga buduće trase, odnosno najizglednija pravca, i to Sarajevo – Beograd preko Tuzle, i Sarajevo – Beograd preko Višegrada.
Parlament Federacije BiH donio je odluku da ova saobraćajnica prema Beogradu ide preko Tuzle, pa dalje preko Brčkog i Bijeljine, što su podržale i lokalne vlasti u tom području.
Vlada Republike Srpske ovaj pravac izgradnje ne podržava i zalaže se da autoput Sarajevo – Beograd ide preko istočne Bosne, preko Višegrada, odnosno Goražda.
Nakon trilateralnog susreta u Ankari, Predsjedništvo BiH u srijedu odlazi u Brisel u kojem će se susresti sa predsjednikom Evropske komisije Jean-Claudeom Junckerom i predstavnicima Evropska narodna partija (EPP).
Tema razgovora je, kako mediji prenose, Izborni zakon BiH.
U dvodnevnu posjetu Briselu Dragan Čović, Bakir Izetbegović i Mladen Ivanić odlaze na poziv Junckera i EPP-a.
Parlamentarna skupština Vijeća Evrope nedavno je usvojila Rezoluciju o Bosni i Hercegovini u kojoj se bh. vlasti pozivaju da najkasnije šest mjeseci prije održavanja Opštih izbora, koji se održavaju u oktobru, usvoje novi Izborni zakon.
Izmjene izbornog zakona su već nekoliko godina jedno od gorućih političkih tema u Bosni i Hercegovini.
Izmjene je potrebno uskladiti i s Ustavom BiH, ali i s neimplementiranom presudom Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u slučaju "Sejdić-Finci".
U Parlamentu BiH postoje dva prijedloga izmjena Izbornog zakona i to prijedlog Hrvatskog narodnog sabora (HNS), odnosno Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH), te prijedlog Stranke demokratske akcije (SDA).
Facebook Forum