Linkovi

Iranska garda zabranila komunikacijske uređaje, kažu sigurnosni zvaničnici


Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian posjetio jednu od žrtava povrijeđenu u eksplozijama pejdžera širom Libana, u bolnici u Teheran.
Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian posjetio jednu od žrtava povrijeđenu u eksplozijama pejdžera širom Libana, u bolnici u Teheran.

Iranski elitni Korpus Revolucionarne garde (IRGC) naredio je svim članovima da prestanu koristiti bilo koju vrstu komunikacionih uređaja nakon što su hiljade pejdžera i voki-tokija koje koriste saveznik Hezbolah u Libanu eksplodirali u smrtonosnim napadima prošle sedmice, izjavila su dva visoka iranska sigurnosna zvaničnika Reutersu.

Jedan od sigurnosnih službenika rekao je da je u toku velika operacija IRGC-a radi inspekcije svih uređaja, ne samo komunikacijske opreme. Rekao je da je većina ovih uređaja ili domaćih ili uvezenih iz Kine i Rusije.

Iran je zabrinut zbog infiltracije izraelskih agenata, uključujući Irance na izraelskom platnom spisku, a temeljita istraga osoblja je već počela, ciljajući na pripadnike srednjeg i visokog ranga IRGC-a, dodao je zvaničnik, koji je odbio da bude identifikovan zbog osjetljivosti materija.

"Ovo uključuje provjeru njihovih bankovnih računa kako u Iranu tako iu inostranstvu, kao i njihovu historiju putovanja i njihovih porodica", rekao je sigurnosni zvaničnik.

Iranska ministarstva vanjskih poslova, odbrane i unutrašnjih poslova nisu odmah bila dostupna da odgovore na izjave sigurnosnih službenika Reutersa.

U koordinisanom napadu, pejdžeri su detonirali u utorak širom Hezbolahovih uporišta. U srijedu je eksplodiralo stotine voki-tokija Hezbolaha. U napadima je poginulo 39 ljudi, a povrijeđeno je više od 3.000 ljudi.

Liban i Hezbolah kažu da Izrael stoji iza napada. Izrael nije ni porekao ni potvrdio umiješanost.

Zvaničnik sigurnosti je odbio dati detalje o tome kako snage IRGC-a, koje se sastoje od 190.000 pripadnika, komuniciraju.

"Za sada koristimo end-to-end enkripciju u sistemima za razmjenu poruka", rekao je.

Prema istom zvaničniku, postoji široka zabrinutost među iranskim vladajućim establišmentom. Zvaničnici IRGC-a su se obratili Hezbolahu radi tehničke procjene, a nekoliko primjera eksplodiranih naprava poslano je u Teheran na ispitivanje od strane iranskih stručnjaka.

Nuklearni objekti

Drugi iranski zvaničnik rekao je da je glavna briga Islamske Republike zaštita nuklearnih i raketnih objekata u zemlji, posebno onih pod zemljom.

"Ali od prošle godine, sigurnosne mjere na tim lokacijama su značajno povećane", rekao je on osvrćući se na pojačane mjere nakon, kako su iranske vlasti rekli, pokušaja Izraela da sabotira iranski raketni program 2023. Izrael to nikada nije komentirao.

"Nikada, nikada nije bilo tako strogih sigurnosnih i ekstremnih mjera kao što su sada", dodao je on, sugerirajući da je sigurnost značajno povećana nakon eksplozija pejdžera u Libanu.

IRGC je moćna politička, vojna i ekonomska snaga u Iranu s bliskim vezama s vrhovnim vođom ajatolahom Alijem Hamneijem. Osnovan nakon Islamske revolucije 1979. kako bi zaštitio klerikalni vladajući sistem, ima svoje kopnene snage, mornaricu i zračne snage koje nadgledaju iransko strateško oružje.

Iranska vojska koristi niz šifriranih komunikacionih uređaja, uključujući voki-tokije, za sigurnu komunikaciju, rekao je prvi iranski izvor. Iako se specifični modeli i brendovi mogu razlikovati, iranska vojna komunikacijska oprema često se razvijala u zemlji ili je dolazila od kombinacije domaćih i stranih dobavljača, rekao je.

Rekao je da su iranske oružane snage prestale koristiti pejdžere više od dvije decenije.

Teheran je kroz svoju obrambenu industriju razvio vlastite radio-prijenosnike vojne klase kako bi izbjegao oslanjanje na strani uvoz, posebno zbog zapadnih sankcija koje su Teheranu nametnute zbog nuklearnog programa, dodao je.

Međutim, Iran je u prošlosti uvozio komunikacijske uređaje iz zemalja poput Kine i Rusije, pa čak i Japana.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG