Linkovi

Iranski raketni napad na Izrael pokazuje sposobnosti većih razmjera, kažu stručnjaci


Ova fotografija prikazuje projektile koje je presreo Izrael u blizini sjevernog grada Baqa al-Gharbiya 1. oktobra 2024. godine.
Ova fotografija prikazuje projektile koje je presreo Izrael u blizini sjevernog grada Baqa al-Gharbiya 1. oktobra 2024. godine.

Napad iranskih balističkih raketa na Izrael u utorak bio je veći, složeniji i uključivao je naprednije oružje nego napad u aprilu, kažu stručnjaci, stavljajući veći pritisak na odbranu od raketa i omogućavajući da prođe više bojevih glava.

Iako se ostaci od više od 180 projektila još prikupljaju i analiziraju, stručnjaci kažu da su u posljednjim napadima korišteni iranski projektili Fattah-1 i Kheybarshekan, od kojih obje imaju prijavljeni domet od oko 1.400 kilometara.

Iran je rekao da obje rakete imaju manevarske bojeve glave, koje mogu otežati odbranu, i koriste čvrsto gorivo, što znači da se mogu lansirati gotovo bez upozorenja.

„Kraća priprema za lansiranje znači da ti projektili stižu odjednom kako bi dodatno imali pritisak na odbranu”, rekao je Jeffrey Lewis, direktor Programa za neširenje oružja u istočnoj Aziji pri Centru za studije o neširenju oružja Jamesa Martina pri Institutu za međunarodne studije Middlebury u Kaliforniji.

„(Bojeve glave) mogu malo manevrirati kako bi zakomplikovale raspodjelu presretača, a manevriranje znači da mogu pogoditi s većom preciznošću kako bi stvarno pogodili mete nakon što prođu.”

Neki projektili Fattah-1 korišteni su u aprilskom napadu, kojeg je uveliko porazila američka i izraelska raketna odbrane. Ali većina su bile balističke rakete Emad na tečno gorivo, za koje je prijavljena stopa neuspjeha od 50%, rekao je Lewis, i samo dovoljnu preciznost da pogode metu prečnika većeg od 1 km.

Nasuprot tome, Iran je rekao da njegove naprednije balističke rakete imaju „vjerovatnu prečnu grešku” od oko 20 metara, što znači da će polovina svih raketa ispaljenih na metu sletjeti unutar 20 metara od mete.

To su „najnaprednije iranske balističke rakete koje mogu doseći Izrael”, rekao je Fabian Hinz, istraživač-saradnik za odbranu i vojna pitanja na Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS).

Čini se da video snimci napada od utorka pokazuju projektile - koje nose bojeve glave - ili krhotine kako dosežu tlo. Neki su presretnuti, uključujući nekoliko iznad zemljine atmosfere.

Pentagon je rekao da su dva razarača američke mornarice ispalila oko desetak presretača na iranske balističke rakete.

Ankit Panda iz američke zaklade Carnegie za međunarodni mir rekao je da su izravne uporedbe s udarima u aprilu teške jer se promijenilo ne samo oružje, već i struktura napada i odbrane.

Na primjer, rekao je, udari u aprilu uključivali su spore dronove i krstareće rakete, što je odbrani dalo više vremena za upozorenje.

„Imamo drugačiji obrazac napada... vjerojatno više potrošeni šaržer izraelskih presretača Arrow, a Zračne svemirske snage IRGC-a odlučile su se za očito korištenje većeg broja naprednijih i sposobnijih projektila”, rekao je, govoreći o projektilu iranske elitne Revolucionarne garde.

Izvještaji o šteti su ograničeni, a Izrael je izvijestio da nema smrtnih slučajeva.

Ali Malcolm Davis, viši analitičar na Australskom institutu za stratešku politiku, upozorio je da bi budući napadi mogli biti još složeniji i sa još većim brojem projektila.

„Ako Iranci pokrenu još jedan mnogo veći napad, vjerojatno će više projektila proći, pogotovo ako su napadi balističkim projektilima koordinirani s napadima krstarećim projektilima i bespilotnim letjelicama”, rekao je Davis. „Dakle, mislim da ni u kojem slučaju nismo vidjeli maksimalan opseg napada.”

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG