Izvještaj Ministarstva rada od srijede pokazao je da su potrošačke cijene u avgustu porasle za 2,5 posto u odnosu na godinu ranije. Bio je to peti uzastopni godišnji pad i najmanji takav rast od februara 2021. Od jula do avgusta cijene su porasle samo 0,2%.
Isključujući nestabilne troškove hrane i energije, takozvane osnovne cijene porasle su za 3,2% u avgustu u odnosu na 12 mjeseci ranije, kao i u julu. Na mjesečnoj osnovi, osnovne cijene porasle su prošlog mjeseca za 0,3%, što je porast u odnosu na julski porast od 0,2%. Ekonomisti pomno prate osnovne cijene, koje obično pružaju bolje čitanje budućih trendova inflacije.
Mjesecima je slabljenje inflacije postepeno olakšavalo američkim potrošačima, pogođenim skokovima cijena koji su izbili prije tri godine, posebno za hranu, plin, stanarinu i druge potrepštine. Inflacija je dostigla vrhunac sredinom 2022. godine od 9,1%, što je najveća stopa u četiri decenije.
Zvaničnici Fed-a su signalizirali da su sve sigurniji da se inflacija vraća na cilj od 2% i sada prebacuju svoj fokus na podršku tržištu rada, koje se stalno hladi. Kao rezultat toga, kreatori politike spremni su da počnu smanjivati svoju ključnu stopu sa 23-godišnjeg maksimuma u nadi da će podstaći rast i zapošljavanje.
Skromno smanjenje za četvrtinu poena se očekuje sljedeće sedmice. S vremenom bi niz smanjenja stopa trebao smanjiti troškove zaduživanja u cijeloj privredi, uključujući hipoteke, auto kredite i kreditne kartice.
Najnoviji podaci o inflaciji mogli bi se ubaciti u predsjedničku utrku u njenim posljednjim sedmicama. Bivši predsjednik Donald Trump okrivio je potpredsjednicu Kamalu Harris za skok inflacije, koji je izbio početkom 2021. godine kada su se globalni lanci snabdijevanja zaustavili, uzrokujući ozbiljne nestašice dijelova i radne snage.
Harris je predložila subvencije za kupce kuća i graditelje u nastojanju da ublaži troškove stanovanja i podržava saveznu zabranu povećanja cijena namirnica. Trump je rekao da će povećati proizvodnju energije kako bi pokušao smanjiti ukupnu inflaciju.
Ključni razlog zašto se inflacija ponovo smanjila u avgustu je taj što su cijene gasa pale za oko 10 centi po galonu prošlog mjeseca, prema Upravi za inflaciju energije, na nacionalni prosjek od oko 3,29 dolara.
Ekonomisti također očekuju da će vladine mjere cijena namirnica i stanarina rasti sporije. Iako su cijene hrane otprilike 20 posto skuplje nego prije pandemije, jedva su se pomakle u protekloj godini.
Još jedan potencijalni pokretač sporije inflacije je da su troškovi zakupa novih stanova počeli da se hlade kako je niz novoizgrađenih stanova završen.
Prema brokerskoj agenciji za nekretnine Redfin, srednja renta za novi zakup porasla je samo 0,9% u avgustu u odnosu na godinu ranije, na 1.645 dolara mjesečno. Ali vladina mjera uključuje sve kirije, uključujući i one za ljude koji su u svojim stanovima mjesecima ili godinama. Potrebno je vrijeme da se usporavanje novih zakupnina pojavi u vladinim podacima. U julu su troškovi zakupa porasli za 5,1% u odnosu na godinu dana ranije, prema državnom indeksu potrošačkih cijena.
Plate Amerikanaca također rastu sporije - u prosjeku oko 3,5% godišnje, i dalje solidnim tempom - što smanjuje inflatorne pritiske. Prije dvije godine, rast plata bio je iznad 5%, nivo koji može natjerati kompanije da naglo podignu cijene kako bi pokrili svoje veće troškove rada.
U govoru visokog profila prošlog mjeseca, predsjednik Fed-a Jerome Powell istakao je da inflacija dolazi pod kontrolu i sugerirao da tržište rada vjerovatno neće biti izvor inflatornog pritiska.
Potrošači su pokretali privredu u posljednje tri godine. Ali oni se sve više okreću dugovima kako bi održali svoju potrošnju i kreditne kartice, što izaziva zabrinutost da će uskoro morati obuzdati svoju potrošnju. Smanjena potrošnja potrošača mogla bi dovesti do toga da veći broj poslodavaca zamrzne svoje zapošljavanje ili čak ugasi radna mjesta.