Međutim, dva važna glasanja treba da se dogode prije nego što štrajk zvanično bude završen. Prvo, istočni i zapadni ogranci Udruženja američkih scenarista treba da odobre dogovor, a onda o njemu glasa 11.500 članova udruženja.
Takva glasanja su uobičajena kod holivudskih sindikata, i održavaju se svaki put kada se pregovara o novom trogodišnjem ugovoru iako to glasanje obično ne odvija na kraju veoma dugog štrajka.
Prethodni put kada su scenaristi štrajkovali, 2008. godine, članovi odbora su glasali dva dana nakon što je dogovor postignut, a članovi esnafa dva dana poslije toga. Dogovor je usvojen ubjedljivom većinom od 90% glasova.
Međutim, to ne znači obavezno da će članovi udruženja glasati za dogovor. Neki članovi će neminovno biti nezadovoljni kompromisima koje su njihovi lideri postigli o pitanjima kao što su novčane nadoknade, broj scenarista koji rade na nekom projektu i upotreba vještačke inteligencije prilikom pisanja scenarija, posebno nakon što su proveli pet mjeseci u štrajku.
Međutim, želja da se vrate na posao mogla bi da navede neke pisce koji nisu sasvim zadovoljni novim ugovorom da ipak glasaju za njega.
Kada se ugovor odobri, neki scenaristi će se brže vratiti na posao od drugih. Noćni talk-show programi su prvi pogođeni kada je štrajk počeo, i vjerovatno će biti među prvima koji će se nastaviti.
Verovatno će se brzo ponovo aktivirati i rad scenarista na serijama čija je produkcija zatvorena zbog štrajka, uključujući Netflixovu seriju "Stranger Things", ali pošto su glumci i dalje u štrajku, put od stranice do ekrana će biti dug.
Filmski scenaristi će se također vratiti na posao sporijim tempom, iako oni koji rade na scenarijima ili finalnim izmjenama scenarija filmova čije su premijere već zakazane - kao što su "Deadpool 3" i "Supermen: Naslijeđe" - će svakako požuriti da otvore svoje laptope i izbjegnu dalje odlaganje izlaska tih filmova.