Kalifornija je 1996. godine postala prva savezna drzava koja je legalizirala koristenje marijuane u medicinske svrhe. Njen je primjer slijedilo jos trinaest drugih drzava i Washington, D. C. Na referendumu u studenom, gradjani Kalifornije ce odlucivati o “Prijedlogu 19” za legalizaciju marijuane za rekreativnu upotrebu i bude li mjera prihvacena, Kalifornija ce opet biti prva. No, marijuana je prema saveznom zakonu zabranjena i ako je Kalifornija legalizira, to ce je dovesti u jos vecu koliziju sa saveznim vlastima.
Marijuana je u Kaliforniji siroko dostupna; svaki registrirani pacijent moze je, uz lijecnicki recept i za gotovo svaku bolest, dobiti na za to odredjenim mjestima, posebnim zadrugama i klinikama.
Kalifornijski glasaci sada moraju odluciti zele li da ona bude legalizirana i da se manja kolicina, do 28 grama, koju bi slobodno, bez lijecnickog zahtjeva, mogle posjedovati osobe starije od 21 godinu, oporezuje. Dale Sky Jones, glasnogovornica kampanje za Prijedlog 19, kaze:
"To bi dekriminaliziralo posjedovanje manje kolicine marijuane i u isto vrijeme stvorilo mogucnost kontrole, oporezivanja i reguliranja."
U Oaklandu, marijuana je velika industrija. Jedan privatni centar izdaje clanske iskaznice i svojim clanovima prodaje, kako to vlasnik Chad Gikmore kaze, sve sto je potrebno za uzivanje trave.
"Sve sto je za i sve sto je proizvedeno od trave – od majica do sampona koji se proizvodi na bazi konoplje. Lule za pusenje marijuane, obicne, vodene."
U Oaklandu se nalazi i Oaksterdam University, skola u kojoj se uci kako uzgajati marijuanu, voditi kliniku, a njeno je ime sastavljeno od imena tog grada i na marijuanu tolerantnog Amsterdama. Salwa Ibrahim kaze da skola privlaci studente is svih krajeva svijeta:
"Dolaze iz Irana, Japana, sa Filipina, iz Gvatemale, Kostarike, Rusije... dolaze nam sa svih strana."
Osamnaestogodisnji student Jesus Hernandez, iz Alamede, u Kaliforniji, vidi u marijuani rastuci biznis:
"Namjeravam se ukljuciti u industriju, zaraditi sto je moguce vise, maksimalno iskoristiti priliku."
Nadu u sirenje industrije gaje i u Gradskoj vijecnici Oaklanda. U srpnju, gradsko je vijece odobrilo cetiri gradske lokacije – industrijska skladista – za uzgoj marijuane. To ce pomoci lokalnom gospodarstvu i povecati prihode kroz oporezivanje, kaze clanica vijeca Jean Quan:
"Ili cemo medicinsku marijuanu proizvoditi ovdje, na Zapadnoj obali, ili ce je jednog dana, kad ona bude legalna, proizvoditi duhanska industrija na mjestima kao sto je Virginia. U medjuvremenu, interes je velik i odlucili smo izdati dozvole cetvorici proizvodjaca. Podneseno je preko stotinu ponuda, neke s prijedlogom partnerstva s velikim farmaceutskim kompanijama i proizvodjacima."
Protivljenja marijuani u Oaklandu je malo, ali glasaci Kalifornije su, kako pokazuju ankete, podijeljeni po pitanju prijedloga 19. Pete Dunbar, sef policije u mjestu Pleasant Hill, kaze: marijuana je zabranjena prema saveznom zakonu i Pleasant Hill ne dozvoljava marijuana klinike.
"Oakland u tome vidi neku vrstu izlaska iz proracunskog deficita, ali ja mislim da je prodaja marijuane zalosno rijesenje proracunskog problema."
Ni svi detalji postojeceg zakona nisu jasni i o njima se jos uvijek vodi raspra, a nova bi mjera, bude li na referendumu prihvacena, donijela novih nejasnoca. Kriticari kazu da klinike zaobilaze postojeci zakon Kalifornije time sto prodaju marijuanu – zakon izricito kaze da pacijenti moraju sami uzgajati marijuanu ili je nabavljati preko zadruga, a ne prodavati je.
Industrijske lokacije poput onih u Oaklandu vjerojatno ce biti izazovi zakonu. Veliki broj policijskih duznosnika trazi od saveznih vlasti sudsko pobijanje Prijedloga 19, ukoliko ta mjera bude na referendumu prihvacena.