Linkovi

Grupa zemalja G7 finalizira zajam od 50 milijardi dolara Ukrajini


Vojnici 24. mehanizovane brigade odmaraju se na položaju u Časiv Jaru, Donjecka oblast, Ukrajina, 23. oktobra 2024. (ukrajinska 24. mehanizovana brigada preko AP)
Vojnici 24. mehanizovane brigade odmaraju se na položaju u Časiv Jaru, Donjecka oblast, Ukrajina, 23. oktobra 2024. (ukrajinska 24. mehanizovana brigada preko AP)

Zajam od 50 milijardi dolara Ukrajini od velikih industrijaliziranih zemalja G7 ide naprijed nakon višemjesečnih pregovora, a zemlje su ove sedmice objavile svoje doprinose paketu.

Paket zajma ima za cilj da pruži Ukrajini ekonomski spas od 280 milijardi dolara vrijedne ruske imovine zamrznute otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. Prema planu, zajam će biti otplaćen kamatama na zamrznutu rusku imovinu umjesto konfiskacijom sama zamrznuta sredstva.

Ovo “kreativno” rješenje ima za cilj da Ukrajini pruži ekonomsku pomoć koja joj je hitno potrebna “bez opterećivanja američkih poreznih obveznika”, rekao je američki predsjednik Joe Biden u izjavi, dodajući da će “ovi zajmovi podržati narod Ukrajine dok brani i obnavlja svoje zemlja. A naši napori jasno pokazuju: tirani će biti odgovorni za štetu koju prouzrokuju.”

"Ovo će nas zaista podržati", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u izjavi u kojoj se zahvaljuje saveznicima na odluci.

Sjedinjene Države će dati 20 milijardi dolara zajmu, dok su Kanada i Britanija najavile doprinose od 3,7 milijardi dolara, odnosno 2,94 milijarde dolara. Evropski parlament je u utorak odobrio odluku Evropske unije da obezbedi do 38 milijardi dolara kao deo zajma.

Dok se detalji zajma još razrađuju, donatori su najavili da će finansiranje pokriti ekonomske i odbrambene potrebe Ukrajine. Zamjenik američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Daleep Singh rekao je novinarima, ako američki Kongres odobri doprinos zajmu, Bidenova administracija planira izdvojiti polovinu od 20 milijardi dolara za podršku ukrajinskoj ekonomiji, a drugu polovinu za podršku odbrani.

Valentina, 53, mještanka, stoji unutar molitvene kuće evangelističkih kršćana baptista u Orihovu, Ukrajina, 22. maja 2023., koja je prethodnog dana uništena ruskim napadom.
Valentina, 53, mještanka, stoji unutar molitvene kuće evangelističkih kršćana baptista u Orihovu, Ukrajina, 22. maja 2023., koja je prethodnog dana uništena ruskim napadom.

Britanski ministar odbrane John Healey najavio je ove sedmice 2,94 milijarde dolara iz Ujedinjenog Kraljevstva.

"Ovom odlukom Ukrajina je uvjerena da će imati novca za potpuno finansiranje kritično važnih rashoda sljedeće godine, uključujući plate nastavnika, ljekara, penzije", rekao je za Glas Amerike Roman Kačur, zamjenik izvršnog direktora za Ukrajinu u Svjetskoj banci.

Prema Međunarodnom monetarnom fondu, zajam je ključan ako Ukrajina želi da podmiri svoje potrebe za finansiranjem.

„Razgovarali smo s [ukrajinskom] vladom o načinima da se zatvori finansijski jaz, koji se otvorio jer rat traje duže nego što su svi očekivali i stoga će biti potrebno više budžetskih sredstava“, Alfred Kammer, direktor Evropskog odjela MMF-a , rekao je za Glas Amerike.

Fond, koji ima četvorogodišnji program za Ukrajinu, očekuje da će višegodišnje finansiranje kroz zajam pomoći zemlji da pokrije finansijski jaz koji sada premašuje 150 milijardi dolara, dodao je Kammer.

Ekonomista iz Washingtona Anders Aslund nazvao je plan zajma "odličnim", objavivši na X: "Konačno, Ukrajina će dobiti relevantnu finansijsku podršku."

Odluka G7 kritizirana je zbog toga što nije uspjela potpuno zaplijeniti zamrznutu rusku imovinu.

"Mislim da ne bismo trebali ovo slaviti jer Ukrajina neće dobiti osnovnih 330 milijardi dolara", rekao je ekonomista Timothy Ash iz BlueBay Asset Management u e-poruci za Glas Amerike. Ash je za blokiranje odluke o zaplijeni imovine okrivio "interese u Evropi".

Plan da se sredstva iz zajma podijele između ekonomske i vojne podrške zabrinjava neke posmatrače u Ukrajini.

“Ranije se razgovaralo o tome da će sredstva ići za finansiranje ekonomske stabilnosti. Sada smo pod utiskom da će se sredstva koristiti i za podršku odbrani”, rekla je za VOA Oleksandra Betliy, glavni istraživač Instituta za ekonomska istraživanja u Kijevu. “Ovo je u redu za narednu godinu, gdje je budžetski deficit 38 milijardi dolara, ali problem je u budžetu za 2026.”

Ona je dodala da će potrebe Ukrajine za finansiranjem ostati visoke u godinama koje dolaze.

"Čak i ako 2026. bude pobjednička, morat ćemo dodatno finansirati vojsku da bi bila jaka, a socijalna davanja će biti čak i veća nego danas", rekla je ona.

Kako bi se osigurala transparentnost i odgovornost, sredstva iz zajma će se distribuirati preko posredničkog fonda koji je uspostavila Svjetska banka, a koji prema Singhu "podliježe snažnim mjerama odgovornosti i transparentnosti".

Kachur se složio, rekavši da će kontrola Svjetske banke nad finansiranjem eliminirati svaku percepciju zloupotrebe. Osim toga, prema ukrajinskim zvaničnicima, novac neće biti prenamijenjen kada bude u fondu Svjetske banke.

"Čak i ako dođe do promjene političke volje, ova sredstva će i dalje ostati dostupna Ukrajini i bit će prebačena samo na Ukrajinu", rekao je Kachur.

Detalji kreditnog paketa još nisu finalizirani. Ministri finansija G7 planiraju razgovarati o zajmu na marginama ovosedmičnog godišnjeg sastanka MMF-a i Svjetske banke u Washingtonu.

XS
SM
MD
LG