Linkovi

IMF snizio prognoze globalnog rasta


IMF ကေတာ့ ကုန္ေစ်းႏႈန္း တည္ၿငိမ္ေရး အာ႐ုံစုိက္တဲ့ ေငြေၾကးဆုိင္ရာ မူ၀ါဒေတြ က်င့္သုံးဖုိ႔ အႀကံျပဳထားတာပါ။
IMF ကေတာ့ ကုန္ေစ်းႏႈန္း တည္ၿငိမ္ေရး အာ႐ုံစုိက္တဲ့ ေငြေၾကးဆုိင္ရာ မူ၀ါဒေတြ က်င့္သုံးဖုိ႔ အႀကံျပဳထားတာပါ။
Zbog evropske dužničke krize koja i dalje traje i usporenog rasta novih tržišta, Međunarodni je monetarni fond snizio svoje prognoze globalnog rasta. Predsjednik Američke središnje banke Ben Bernanke dao je pesimističnu ocjenu najveće svjetske ekonomije. Kako Mil Arcega javlja, najnovije procjene i od strane SAD-a i od strane međunarodne zajednice odražavaju porast gospodarskog pesimizima širom svijeta.


Četiri godine nakon financijske krize 2008.,svjetsko je gospodarstvo jos uvijek tromo. Stopa nezaposlenosti u razvijenim zemljama i dalje je visoka, a tri godine duga dužnička kriza u Evropi i dalje opterećuje financijska tržišta.

U ponedjeljak, ekonomski savjetnik IMF-a, Olivier Blanchard, snizio je prognozu globalnog rasta za iduću godinu, sa 4,1% na 3,9 posto.

“Pesimistična je. Mislim da je morate gledati u kontekstu, a taj je – oporavak se nastavlja, ali slab je, a u smislu revizija od travnja, one su malo smanjene. Nije smak svijeta, ali nije ni snažan oporavak, to je jasno.”

Frustrirajuće sporo, kaže predsjednik Američke središnje banke Ben Bernanke. U utorak, Bernanke je pred kongresnim odborom rekao da je nakon kratkotrajnog naglog rasta početkom godine upošljavanje u Americi, zajedno s ekonomskom aktivnošću, opet u oštrom padu.

“Usporeni rast proizvodnje i ulaganja dijelom, čini se, odražava ekonomske stresove u Evropi što zajedno s usporavanjem gospodarstava drugih trgovinskih partnera ograničava potražnju za američkim izvozom."

Izgledi za globalnu recesiju, kažu stručnjaci, povećani su. Dijelom i zbog sve veće nesigurnosti u novim ekonomijama poput Kine, Brazila i Indije, kaže ekonomist Srinivas Thiruvadanthai.

“One su, tokom proteklog desetljeća, naročito do 2008. godine, uživale suficit u trgovini sa razvijenim gospodarstvima, u SAD-u i Evropi, ali toga sada nema jer i SAD i Evropa zapali su u dugo razdoblje slabosti, što uzrokuje smanjenje njihovih trgovinskih deficita.”

Ukoliko ne dođe do kolapsa Eurozone ili do fiskalne krize u SAD-u, zbog nesposobnosti Kongresa da na vrijeme odluci o smanjenju deficita i povećanju poreza, oporovak će se, kaže Sam Stovall, glavni tržišni strateg za Standard and Poor’s, nastaviti.

“Kina će vjerojatno bilježiti ekonomski rast negdje od 7, 8 posto, za razliku od 9% prošle godine. A SAD će vjerojatno vidjeti tek 2% rasta u cijeloj 2012. godini. Usporeni oporavak, dakle, ali ipak oporavak.”

Unatoč obećanju da će poduzeti dodatne korake za stimuliranje američkog gospodarstva, predsjednik Američke središnje banke Ben Bernanke nije dao nikakvih naznaka o tome kakve bi akcije mogle biti poduzete. Neki tržišni promatrači vjeruju da će do njih doći poslije njihovog sastanka krajem ovog mjeseca.
XS
SM
MD
LG