Linkovi

Najnovije

General Townsend za Glas Amerike: Kina je najveći rival SAD-a u Africi

General  Stephen Townsend
General  Stephen Townsend

SAD su potvrdile izvještaje da su ruski plaćenici, poznati pod imenom Wagner Group, prisutni u Maliju i da ih podržava ruska vojska.

"Grupa Wagner je u Maliju. Mislimo da ih trenutno ima nekoliko stotina", kazao je u ekskluzivnom intervjuu za Glas Amerike čelnik američke vojske za područje Afrike (AFRICOM), general Stephen Townsend.

U razgovoru koji je obavljen Skype-om, general, govoreći iz svog ureda u Stuttgartu, kazao je i ovo: "Ruske zračne snage ih prebacuju u Mali. Cijeli svijet to može vidjeti, i istinski smo zabrinuti zbog toga."

General Townsend, koji je stupio na ovu dužnost 2019. godine, kaže da je Kina najaktivniji globalni konkurent Amerike u Africi, i, kako je naglasio, namjerava izgraditi vojnu bazu ili primorsku bazu u Ekvatorijalnoj Gvineji.

"Ne tražimo od Ekvatorijalne Gvineje da bira između Kine i nas, već samo tražimo da uzmu u obzir i druge međunarodne partnere i njihove interese - jer je mogućnost kineskih vojnih baza u toj zemlji izvor velike brige i za Sjedinjene Države i sve druge partnere", kazao je Townsend.

Uz kinesku vojnu ekpanziju, general kaže da također prati i manje očiglednu prijetnju Americi na kontinentu - ogranak iranskih snaga sigurnosti koji provodi zlonamjerne aktivnosti na Srednjem Istoku. On je dodao da se zapravo radi o iranskom Korpusu islamske revolucionarne garde - skraćeno IRGC.

"Njihova ubacivanja mogu biti vrlo zlonamjerne prirode. To još uvijek nije očigledno, ali se događa već sada", kaže Townsend.

U jednom zvaničnom pismu je potvrđeno za Glas Amerike da je IRGC planirao pokušaj ubistva američkih diplomata u Africi. Iran je ove navode negirao nazvavši ih neosnovanim.

Zbog brige izazvane povećanim prijetnjama Irana, Kine i nekih drugih u toku proteklih godinu dana, američka vojska je uvela nove, modernizirane odbrambene sisteme i protu-dronsko oružje, u bazi Lemonnier u Djiboutiju, jedinoj američkoj vojnoj bazi u Africi.

U Somaliji, gdje lokalni i međunarodni partneri i dalje vode borbu protiv terorističke grupe al-Shabab, američke snage nastavljaju s povremenim vojnim prisutstvom, ostavljajući manje od stotinu vojnika. Bivši predsjednik Donald Trump je svojevremeno naredio povlačenje 800 američkih vojnika iz Somalije, u 2020. godini.

"Ulažemo sve napore da završimo ono što moramo. Međutim, s vojne strane smatram da postoje bolji načini da se posao obavi, pa smo tako predali naše preporuke ministru odbrane na uvid, i čekamo na konačnu odluku", kaže general Townsend.

Amerika nastavlja obuku novih somalijskih snaga Danab, iako nešto usporenijim tempom.

"Ukoliko se ne izvrši veći pritisak na al-Shabab, bojim se da bi uskoro ta grupa mogla izvesti novi veliki napad", zaključuje zapovjednik AFRICOM-a general Townsend u intervjuu za Glas Amerike.

See all News Updates of the Day

SAD ukinule nagradu od 10 miliona dolara, za vođu pobunjeničke grupe koja je sada zadužena za Siriju

Sirijci nastavljaju da slave svrgavanje vlade Bashara al-Assada, na trgu Umayyad, u Damasku, Sirija, 20. decembra 2024.
Sirijci nastavljaju da slave svrgavanje vlade Bashara al-Assada, na trgu Umayyad, u Damasku, Sirija, 20. decembra 2024.

Sjedinjene Države su ukinule nagradu od 10 miliona dolara koja je određena za Ahmeda al-Sharaa, poznatom i kao Abu Mohammed al-Jolani, militantnom borcu koji je predvodio pobunu koja je početkom ovog mjeseca uklonila sirijskog predsjednika Bashara al-Assada s vlasti.

Potez da se ukine nagrada za Sharaa, vođu Hayat Tahrir al-Sham, je "politička odluka" donesena dok Washington počinje svoj angažman s pobunjeničkom grupom, rekla je Barbara A. Leaf, pomoćnica državnog sekretara za bliskoistočne poslove, u virtuelnom brifingu za novinare u petak.

Leaf je rekao da se Sharaa obavezao na zahtjev Washingtona da “terorističke grupe ne mogu predstavljati prijetnju unutar Sirije ili izvan nje, uključujući SAD i naše partnere u regiji”.

“Na osnovu naše rasprave, rekao sam mu da nećemo slijediti ponudu nagrade za pravdu koja je na snazi već nekoliko godina”, rekao je najviši američki diplomata za bliskoistočne poslove.

Leaf i još dvojica američkih zvaničnika, viši savjetnik Daniel Rubinstein, koji je sada zadužen za vođenje angažmana odjela za Siriju, i Roger Carstens, predsjednički izaslanik za pitanja talaca, sastali su se u petak u Damasku sa Sharaom i drugim predstavnicima post-Asadove Sirije, uključujući aktiviste civilnog društva.

Angažman je uslijedio nakon sastanka prošlog vikenda u Aqabi u Jordanu, gdje su se američki, arapski i turski zvaničnici dogovorili o nizu "principa tranzicije" za Siriju.

“Pozdravljamo pozitivne poruke i tražit ćemo napredak na ovim principima i akcijama, a ne samo na riječima”, rekao je Leaf. “U potpunosti podržavamo politički proces pod vodstvom Sirije i u vlasništvu Sirije koji rezultira uključivom i reprezentativnom vladom, koja poštuje prava svih Sirijaca, uključujući žene i različite etničke i vjerske zajednice u Siriji.”

Sastanak u Damasku dolazi kada zapadne vlade, uključujući Britaniju, Francusku, Njemačku i Švicarsku, postepeno uspostavljaju kanale s novim sirijskim vlastima pod privremenim premijerom Mohammedom al-Bashirom. Katar i Turska su u procesu ponovnog otvaranja svojih ambasada u Siriji.

Od 1979. SAD su Siriju označile kao državnog sponzora terorizma. Washingtonovo priznanje nove vlade u Damasku moglo bi dovesti do ukidanja širokih sankcija koje su osakatile sirijsku ekonomiju.

Leaf je odbio elaborirati diskusije o ukidanju sankcija, rekavši samo da su prioriteti Sharaa "u velikoj mjeri ukorijenjeni u dovođenju Sirije na put ekonomskog oporavka". Danas, HTS ostaje strana teroristička grupa koju su proglasile SAD.

Ona je naglasila da "Iran neće imati nikakvu ulogu" nakon pada Assada, koji je nekada bio čvrst saveznik Teherana. Iransko prisustvo tokom sirijskog građanskog rata bilo je "najviše grabežljivo i najrazornije", rekla je ona.

Osigurati da Sirija ne zapadne u haos i ne postane leglo terora ključna je briga Bijele kuće. Nekoliko dana nakon Assadovog svrgavanja, američki predsjednik Joe Biden naredio je više od 70 zračnih napada na ciljeve Islamske države u zemlji.

Američki angažman

Iako je Bidenova administracija brzo pristupila novim dionicima u Siriji, ostaje da se vidi koliko će SAD ostati angažirane nakon što novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost 20. januara.

Trump je signalizirao da želi da se SAD drže podalje od sirijskog sukoba. "Ovo nije naša borba", rekao je Trump na društvenim mrežama. “Neka se odigra. Ne miješaj se!”

Ranije ove sedmice Trump je rekao da je Assadovo svrgavanje bilo "neprijateljsko preuzimanje" koje je izvršio turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan "bez mnogo izgubljenih života". On je pohvalio Ankaru kao "glavnu vojnu silu".

“Te ljude koji su ušli kontroliše Turska”, rekao je on na svojoj prvoj konferenciji za novinare nakon pobjede na predsjedničkim izborima u novembru. “I to je u redu, to je još jedan način borbe.”

Ankara je negirala da stoji iza Assadovog svrgavanja.

Trumpova procjena uloge Ankare u rušenju je "preuveličana", rekla je Natasha Hall, viši saradnik programa za Bliski istok u Centru za strateške i međunarodne studije. Ipak, njegova nova administracija možda "želi da bude uključena što je manje moguće", rekla je ona za Glas Amerike.

“Pratit ćemo kako se ponaša prema Turskoj, Izraelu, finansiranju pomoći i sankcijama protiv terorizma”, rekao je Hall. “Lako bi mogao stvoriti krizu tako što se jednostavno ne kreće dovoljno brzo ili se dovoljno konstruktivno bavi ovim pitanjima.”

Uprkos Trumpovom neintervencionističkom javnom izjašnjavanju, nije jasno koliko SAD mogu biti neangažovane.

Izrael, saveznik SAD-a, pokrenuo je stotine napada na vojne ciljeve u Siriji kako bi dodatno oslabio ono što je ostalo od Assadove vojske i spriječio da oružje padne u ruke ekstremista. Zvaničnici Pentagona su u četvrtak priznali da je otprilike 2.000 vojnika stacionirano u Siriji mjesecima - više nego dvostruko više od broja američkih vojnika za koje se zna da su bile stacionirane u zemlji prije Assadovog svrgavanja.

Washington također podržava Sirijske demokratske snage, pobunjeničku grupu sirijskih Kurda na sjeveru zemlje SDF koju Ankara vidi kao saveznika zabranjene Kurdistanske radničke partije, koja je učestvovala u decenijama oružane pobune na turskom tlu.

Glasnogovornik State Departmenta rekao je u utorak da je sporazum o prekidu vatre koji je posredovao Washington nakon što su prošle sedmice izbile borbe između SDF-a i pobunjeničkih grupa koje podržava Turska, produžen do kraja ove sedmice.

Turski zvaničnik je negirao da je dogovor postignut, rekavši da "ne dolazi u obzir da razgovaramo sa bilo kojom terorističkom organizacijom".

Dok su bili u Siriji, američki zvaničnici su pokušali da otkriju i informacije o sudbini američkog novinara Austina Ticea, koji je kidnapovan dok je izvještavao o tamošnjem građanskom ratu 2012. godine, i drugih nestalih Amerikanaca za koje se vjeruje da su u toj zemlji.

Farhad Pouladi je doprinio ovom izvještaju.

Američki Senat usvojio zakon o finansiranju savezne vlade, izbjegavajući zatvaranje

Senate Majority Leader Chuck Schumer celebrates as the Senate begins voting on the government funding bill just in time to meet the midnight deadline, at the Capitol in Washington, Dec. 20, 2024.
Senate Majority Leader Chuck Schumer celebrates as the Senate begins voting on the government funding bill just in time to meet the midnight deadline, at the Capitol in Washington, Dec. 20, 2024.

Američki Senat u subotu rano ujutro usvojio je nacrt zakona o stopi potrošnje za finansiranje vlade SAD-a do marta.

Oba doma Kongresa - Dom koji kontrolišu republikanci i Senat koji kontrolišu demokrate - morali su da odobre mjeru da bi ona bila usvojena i izbjegla gašenje vlade.

Predsjednik Joe Biden rekao je u petak da podržava zakon i da će ga potpisati.

Kada se usvoji, zakon će finansirati vladu do marta i obezbijediti 100 milijardi dolara za pomoć u katastrofama i 10 milijardi dolara za poljoprivrednike. To ne bi podiglo gornju granicu saveznog duga.

Senat je glasao 85-11 nakon što je Predstavnički dom, nakon dva neuspješna pokušaja, usvojio zakon. Tamo je glasalo 366 prema 34. Sva 34 glasa Doma protiv zakona dali su republikanci.

"Uzbuđeni smo zbog ovog ishoda", rekao je predsjedavajući Predstavničkog doma Mike Johnson nakon glasanja u Predstavničkom domu, dodajući da je razgovarao s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je "također bio sretan zbog ovog ishoda".

"Ovo je bio neophodan korak da se premosti jaz, da nas dovede u taj trenutak u kojem možemo staviti otiske prstiju na konačne odluke o potrošnji", rekao je Johnson novinarima nakon glasanja.

Republikanci Predstavničkog doma, koji kontrolišu Dom, postigli su među sobom sporazum o novom prijedlogu ranije u petak. Posljednji pokušaj da se izbjegne zatvaranje vlade uslijedio je nakon što republikanci u Kongresu u četvrtak nisu uspjeli usvojiti zakon o potrošnji koji bi podržao Trump koji bi podigao gornju granicu duga, što je Trump zahtijevao u posljednjem trenutku.

Desetine republikanaca glasalo je protiv zakona od četvrtka, a samo dva demokrata su ga podržala.

Novi plan je isti kao i onaj koji je propao u četvrtak, osim bez suspenzije gornje granice duga.

Problemi su za Johnsona počeli ove sedmice kada je odustao od dvostranačkog sporazuma o finansiranju koji je postigao s demokratama nakon što su Trump i milijarder Elon Musk osudili plan.

Iako je Predstavnički dom usvojio zakon, vladina sredstva tehnički bi nestala u petak u ponoć. Međutim, većina uticaja gašenja ne bi počela da stupa na snagu do ponedeljka.

Najduže zatvaranje američke vlade u istoriji trajalo je 34 dana od decembra 2018. do januara 2019. godine, kada je tadašnji predsednik Tramp odbio da potpiše bilo kakav zakon o izdvajanjima koji nije uključivao nekoliko milijardi dolara za zid duž granice SAD sa Meksikom. Taj trik naštetio je njegovom rejtingu.

Neke informacije za ovaj izvještaj stigle su od Reutersa i Associated Pressa.

Njemačka: Muškarac, na božićnom sajmu, automobilom pokosio posjetitelje

Policija i kola hitne pomoći stoje pored božićne pijace, gdje je 20. decembra 2024. u Magdeburgu, u istočnoj Njemačkoj, automobil udario u masu u kojoj je povrijeđeno između "60 i 80 ljudi", prema glasnogovorniku lokalne spasilačke službe.
Policija i kola hitne pomoći stoje pored božićne pijace, gdje je 20. decembra 2024. u Magdeburgu, u istočnoj Njemačkoj, automobil udario u masu u kojoj je povrijeđeno između "60 i 80 ljudi", prema glasnogovorniku lokalne spasilačke službe.

Najmanje dvije osobe su poginula, a 68 je povrijeđeno nakon što je automobil uletio u grupu ljudi na božićnom sajmu u njemačkom gradu Magdeburgu, saopštile su vlasti.

U incidentu, koji su vlasti okarakterisale kao napad, poginuli su odrasla osoba i dijete, rekao je šef pokrajine Saksonije-Anhalt

Policija je uhapsila jednog čovjeka pošto je vozilo kojim je upravljao prešlo "najmanje 400 metara preko božićne pijace", ostavljajući za sobom krvavi trag na centralnom gradskom trgu.

Ministarka unutrašnjih poslova Saksonije-Anhalta Tamara Zišang (Zieschang) rekla je novinarima da je osumnjičeni 50-godišnji saudijski ljekar koji je prvi put došao u Njemačku 2006. godine.

On nije bio na radaru policije kao poznati islamista, kažu bezbjednosni izvori za dpa.

Televizija NTV prikazala je kola hitne pomoći i vatrogasna vozila na haotičnom trgu, koje je bilo obasjano plavim svjetlom uz zavijanje sirena, dok su teško povrijeđeni ljudi prebačeni u bolnice, a drugima je ukazivana pomoć dok su ležali na zemlji.

Čuli su se jauci i vrisci dok su desetine policajaca, medicinara i vatrogasaca raspoređeno na pijacu s okićenim jelkama i prazničnim svetiljkama.

Nedeljnik Špigl (Der Spiegel), pozivajući se na bezbjednosne izvore, rekao je da je crni BMW proletio kroz gomilu ljudi velikom brzinom nešto poslije 19 sati kada je na pijaci još bilo puno ljudi.

Njemački kancelar Olaf Šolc (Scholz) izrazio je zabrinutost zbog incidenta u Magdeburgu.

"Izvještaji iz Magdeburga ukazuju na nešto loše. Moje misli su sa žrtvama i njihovim porodicama", napisao je Šolc u na mreži X.

Portparol vlade pokrajine Saksonije-Anhalt rekao je da je to "vjerovatno napad ", dok je portparol grada Magdeburga rekao da je to bio "napad na božićni sajam".

Magdeburg, koji se nalazi zapadno od Berlina, glavni je grad pokrajine Saksonija-Anhalt i ima oko 240.000 stanovnika.

Njemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer (Nancy Faesar) rekla je krajem prošlog mjeseca da nema konkretnih naznaka opasnosti za božićne sajmove ove godine, ali da je mudro biti na oprezu.

Prije osam godina, 19. decembra 2016. godine, islamistički terorista je otetim kamionom uletio u božićnu pijacu u centru Berlina, ubivši 13 ljudi.

Trump zagovara "sporazum" Ukrajine i Rusije za okončanje sukoba

Trump zagovara "sporazum" Ukrajine i Rusije za okončanje sukoba
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

Novoizabrani predsjednik Donald Trump kaže da bi lideri Ukrajine i Rusije trebali biti “spremni sklopiti dogovor” kako bi okončali brutalni sukob u Ukrajini. Također je oštro osudio odluku predsjednika Joe Bidena da dopusti Ukrajini da izvede napade unutar ruskog teritorija.

Nacionalni muzej građevinarstva nudi uvid u istoriju

Nacionalni muzej građevinarstva nudi uvid u istoriju
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

Nacionalni muzej građevinarstva predstavio je novu izložbu s više od 2500 rijetkih eksponata. Zove se "Visible Vault: Open Collections" i nudi uvid u istoriju arhitekture i gradjevinarstva .

Učitajte još

XS
SM
MD
LG