O Iranu i Sjevernoj Koreji, dvije države čiji su nuklearni programi bili fokus pregovora posljednjih godina, trebalo bi da bude razgovarano na radnoj večeri dobrodošlice u ponedjeljak uveče.
Blinkenovi sporedni sastanci u ponedjeljak uključuju razgovore sa japanskim ministrom spoljnih poslova Toshimitsuom Motegijem, južnokorejskim ministrom spoljnih poslova Chungom Eui-yongom, brunejskim drugim ministrom spoljnih poslova Erywanom Yusofom, indijskim ministrom spoljnih poslova Subrahmanyamom Jaishankaom i britanskim ministrom spoljnih poslova Dominicom Raabom.
"UK (Ujedinjeno Kraljevstvo), naš neizostavni saveznik, bilo je prije osam godina posljednji put bio domaćin Predsjedništva G7", napisao je Blinken na Twitteru nakon dolaska u Britaniju. "Dobro je vratiti se među partnere i saveznike na ove diskusije".
Britansko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će se Raab i Blinken na svom sastanku konsultovati o Afganistanu, Iranu, Kini i trgovini.
Razgovori ministara G-7 postavljaju temelj samitu lidera tih zemalja u junu, takođe u Britaniji.
Američki State Department saopštio je da će ovonedjeljni sastanci biti prilika za razgovor o "unapređivanju ekonomskog rasta, ljudskih prava, sigurnosti hrane, rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena i djevojaka".
Pored Britanije i Sjedinjenih Država, G7 uključuje i Kanadu, Francusku, Njemačku, Italiju i Japan. Australija, Indija, Južna Afrika, Južna Koreja i Brunej takođe učestvuju u ovonedjeljnim razgovorima.
Nakon sastanaka G-7, Blinken bi trebalo da otputuje u Ukrajinu kako bi se sastao sa predsjednikom Vladimirom Zelenskim i drugim visokim vladinim zvaničnicima.
Portparol State Departmenta Ned Price rekao je u saopštenju da će Blinken "ponovo potvrditi nepokolebljivu američku podršku ukrajinskom suverenitetu i teritorijalnom integritetu pred ruskom agresijom koja je u toku".