Linkovi

Najnovije

Fauci žali zbog američke političke podjele oko vakcinacije protiv koronavirusa

Anthony Fauci
Anthony Fauci

Vodeći američki stručnjak za zarazne bolesti, doktor Anthony Fauci, izrazio je žaljenje zbog političke podjele u zemlji oko vakcinacije protiv koronavirusa.

Ankete pokazuju da su demokrate, koji su generalno liberalniji u podršci vladinim programima, mnogo skloniji vakcinaciji od republikanaca, koji često imaju više skepticizma prema vladinim akcijama i drže konzervativne stavove koji podržavaju pojedinačna prava.

Jedna nedavna anketa pokazala je da 93 posto ljudi koji se identificiraju kao demokrate kažu da su cijepljeni ili to namjeravaju, dok je samo 49 posto republikanaca izjavilo isto.

Fauci je za emisiju ABC News "This Weeke" rekao: "Trudimo se da politiku ostavimo po strani. Virusi ne znaju razliku između demokrata i republikanca ili nezavisnog."

"Moramo pobjeći od podjele", rekao je Fauci, glavni medicinski savjetnik predsjednika Joea Bidena.

Rekao je da su se dostupne vakcine u SAD-u pokazala učinkovitim.

Fauci je rekao da razumije da neki konzervativci, često u južnim američkim državama koji su glasali za bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, oklijevaju da se vakcinišu jer su zdravstveni regulatori odobrili samo vakcine za hitnu upotrebu i još nemaju potpuno odobrenje.

Ali, Fauci je rekao da će vakcine biti potpuno odobrene. Fauci je rekao da dostupne vakcine također dobro rade protiv onoga što je opisao kao "gadnu [Delta] varijantu" koja je prvi put pronađena u Indiji i koja je zavladala u nekim američkim zajednicama.

Guverner Asa Hutchinson iz Arkansasa, države s niskom stopom vakcinacije, rekao je da postoji "očito konzervativni skepticizam prema vladi" koji mora biti "prevaziđen istinom" o efikasnosti vakcina.

Hutchinson je rekao za ABC da oni koji se vakcinišu, osim što su zaštićeni od koronavirusa, imaju i prednost što više ne moraju nositi masku za lice.

U SAD-u, prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti, 67,5 posto odraslih primilo je barem jednu dozu vakcine, a 58,7 posto je potpuno vakcinisano.

See all News Updates of the Day

Povjerenje američkih potrošača naglo opada, pokazuje istraživanje

Zaposlenik avio kargo provjerava palete uvezenih artikala, na Međunarodnom aerodromu u Majamiju, 7. februara 2025. Neki stručnjaci kažu da su nove tarife na uvezenu robu dijelom krive za februarski pad povjerenja potrošača.
Zaposlenik avio kargo provjerava palete uvezenih artikala, na Međunarodnom aerodromu u Majamiju, 7. februara 2025. Neki stručnjaci kažu da su nove tarife na uvezenu robu dijelom krive za februarski pad povjerenja potrošača.

Povjerenje potrošača u SAD palo je u februaru u najvećem mjesečnom padu u više od četiri godine, objavila je u utorak grupa za poslovna istraživanja.

Conference Board je saopštio da je njegov indeks povjerenja potrošača pao sa 105,3 u januaru na 98,3 ovog mjeseca, što je najveći pad iz mjeseca u mjesec od avgusta 2021.

S obzirom da američka potrošačka potrošnja čini oko 70% najveće svjetske ekonomije, tri glavna berzanska indeksa na Wall Streetu su pala nakon vijesti o izvještaju. Tehnološki težak NASDAQ pao je za više od procentnog poena.

Konferencijski odbor je u saopćenju naveo: "Stavovi na trenutne uslove na tržištu rada su oslabili. Potrošači su postali pesimistični u pogledu budućih uslova poslovanja i manje optimistični u pogledu budućih prihoda. Pesimizam u pogledu budućih izgleda za zapošljavanje se pogoršao i dostigao maksimum u 10 mjeseci."

Odvojeno, američki ministar financija Scott Bessent ustvrdio je u utorak da je američka ekonomija na površini krhkija nego što ekonomski pokazatelji sugeriraju, i obećao je da će povratiti rast smanjenjem vladine potrošnje i regulative.

Scott Bessent, američki ministar finansija, prisustvuje sastanku u Kijevu, Ukrajina, 12. februara 2025.
Scott Bessent, američki ministar finansija, prisustvuje sastanku u Kijevu, Ukrajina, 12. februara 2025.

U svom prvom velikom obraćanju o ekonomskoj politici, Bessent je grupi u Australijskoj ambasadi u Washingtonu rekao da su volatilnost kamatnih stopa, trajna inflacija i oslanjanje na javni sektor za rast radnih mjesta sputali američku ekonomiju, uprkos općem nacionalnom ekonomskom rastu i niskoj nezaposlenosti.

Bessent je okrivio "plodnu prekomjernu potrošnju" pod bivšim predsjednikom Joeom Bidenom i propise koji su ometali rast ponude kao glavne pokretače "ljepljive inflacije".

"Pretjerano oslanjanje prethodne administracije na prekomjernu državnu potrošnju i nadmoćnu regulativu ostavilo nam je ekonomiju koja je možda pokazala neke razumne metrike, ali je na kraju bila krhka ispod", rekao je on.

Bessent je rekao da je 95% ukupnog rasta radnih mjesta u posljednjih 12 mjeseci bilo koncentrisano u javnim i susjednim sektorima, kao što su zdravstvo i obrazovanje, poslovi koji nude sporiji rast plata i manju produktivnost od poslova u privatnom sektoru.

U međuvremenu, rekao je da su ugovoreni poslovi u proizvodnji, metalurgiji, rudarstvu i informatičkoj tehnologiji smanjeni u istom periodu.

"Privatni sektor je u recesiji", rekao je Bessent. "Naš cilj je reprivatizacija privrede."

Potrošači su izgledali sve samouvjereniji kada su se približavali kraju 2024. i izdašno trošili tokom sezone praznika. Ali maloprodaja u SAD-u naglo je pala u januaru, uz neuobičajeno hladno vrijeme u većem dijelu SAD.

Maloprodaja je pala za 0,9% prošlog mjeseca u odnosu na decembar, objavilo je Ministarstvo trgovine prošle sedmice. Pad, najveći u godinu dana, uslijedio je nakon dva mjeseca snažnog rasta.

S obzirom da inflacija i dalje brine potrošače i neizvjesnost oko plana predsjednika Donalda Trumpa da uvede nove ili strože carine na uvoz iz drugih zemalja, kreatori politike u centralnoj banci zemlje, Federalnim rezervama, zauzeli su oprezan pristup da li dalje sniziti referentnu kamatnu stopu.

Fed je svoju ključnu stopu zaduživanja ostavio na svom posljednjem sastanku nakon što ju je smanjio na prethodna tri.

"Povjerenje potrošača se naglo pogoršalo suočeni s prijetnjama da će se uvesti velike tarife i smanjiti federalna potrošnja i zapošljavanje", napisao je šef Pantheon Macroeconomics Samuel Tombs u bilješci klijentima.

Neke informacije u ovom izvještaju stigle su iz Associated Pressa, Reutersa i agencije France-Presse.

Mjesec dana Trumpove administracije: Šta birači danas misle o njegovoj ekonomiji?

Mjesec dana Trumpove administracije: Šta birači danas misle o njegovoj ekonomiji?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Imigracija i ekonomija bili su među prioritetima američkih birača 2024. godine. Ali šta građani misle o američkoj ekonomiji mjesec dana nakon što je predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost?

Zamrzavanje tokova novca utiče na poljoprivrednu industriju SAD

Zamrzavanje tokova novca utiče na poljoprivrednu industriju SAD
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Zamrzavanja federalnih rezervi koja su u toku utječu na poljoprivrednu industriju SAD-a. Kane Farabaugh donosi više detalja iz države Wisconsin.

Trump želi brzo rješenje i veću odgovornost Evrope, Macron traži dodatne garancije od Moskve za zaustavljanje rata u Ukrajini

Trump želi brzo rješenje i veću odgovornost Evrope, Macron traži dodatne garancije od Moskve za zaustavljanje rata u Ukrajini
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

Predsjednik Donald Trump kaže da se približava dogovoru s Ukrajinom i Rusijom o okončanju rata u Ukrajini, nakon dana ispunjenog sastancima u Bijeloj kući s francuskim čelnikom Emmanuelom Macronom, gdje je pozvao Europu da preuzme veću ulogu, dok Pariz traži dodatne garancije od Moskve.

SS United States odlazi u penziju: Od najbržeg prelaska okeana do najvećeg vještačkog korala

Brod "SS United States" napušta Filadelfiju, na putu prema Alabami, gdje će biti saniran, a potom će ga potopiti uz obalu Floride, gdje će postati najveći vještački koral na svijetu. (Foto: Reuters/Matthew Hatcher)
Brod "SS United States" napušta Filadelfiju, na putu prema Alabami, gdje će biti saniran, a potom će ga potopiti uz obalu Floride, gdje će postati najveći vještački koral na svijetu. (Foto: Reuters/Matthew Hatcher)

Brod „SS United States“ jedan je od najpoznatijih američkih starih brodova, izgrađen između 1950. i 1951. godine. Sada je iz Filadelfije krenuo na poslednje putovanje prema luci Mobil u Alabami.

Tamo će početi proces sanacije za uklanjanje svih opasnih materijala koji bi mogli ostati na brodu, za uklanjanje olovne boje, za pripremu da postane koral za otprilike godinu dana“, kaže Warren Jones iz Odbora direktora za konzervaciju broda “SS United States”.

Nakon Alabame, brod će biti odvučen do obale Floride. Plan je da ga tamo potope i da postane najveći vještački koral na svijetu.

Brod je dugačak više od 300 metara, a na svom prvom putovanju 1952. je postavio rekord za najveću prosječnu prekookeansku brzinu za takve brodove, koji drži i danas. U oba pravca je prosječno vozio nešto više od 66 kilometara na sat. Atlantski okean je tada prešao za tri dana, deset sati i 40 minuta.

Brod je prevozio četiri američka predsjednika, više od milion putnika, diplomate. Zaista je bio ambasador u svijetu za Sjedinjene Države”, navodi Jones koji je i sam kao osmogodišnjak ovim plovilom putovao iz SAD za Evropu. „To je bilo nezaboravno iskustvo.

Brod je bio ponos američke brodogradnje, a imao je i vojnu namjenu zbog sposobnosti da preveze hiljade vojnika. Kasnije je promijenio brojne vlasnike koji su imali planove za restauraciju, ali ništa od toga nije realizovano, nakon čega je godinama bio usidren u Filadelfiji na rijeci Delaver.

Zvaničnici Okruga Okulusa na Floridi se nadaju da će brod pod vodom pomoći u očuvanju životne sredine i da će postati atrakcija koja će donositi milone dolara zarade. U tom okrugu već postoji više od 500 vještačkih korala.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG