Važnost podrške projektu značajna je, smatraju u EU, "zbog porasta broja dolazaka u BiH posljednjih nekoliko godina, te naglašenom potrebom za poboljšanja tehnikama upravljanja, koje su opteretile sposobnost zemlje da se učinkovito nosi s mješovitim migracijskim tokovima i upravljanjem granicama".
Iako se od 2018. ulažu napori kako bi se poboljšao kapacitet zemlje za upravljanje granicama i migracijama, i dalje postoje izazovi zbog ograničenih tehničkih kapaciteta i suradnje među različitim agencijama i organizacijama, smatraju u Evropskoj uniji.
Projekat koji je u pitanju, usredotočit će se, tvrde u EU, na poboljšanje integriranog upravljanja granicama sukladno strandardima ljudskih prava. Projekat će također biti usklađen s Akcijskim planom EU za zapadni Balkan i relevantnim strategijama u BiH. Njegov opći cilj je poboljšati integrirano upravljanje granicama i ojačati kapacitete korisnika upravljanja granicama za učinkovitu provedbu migracijskih politika u skladu sa standardima EU-a.
"Osim pružanja potrebne tehničke opreme u većoj razmjeri, projekat će raditi na izgradnji kapaciteta osoblja za upravljanje granicom, omogućivši da vještine korisnika odgovaraju tehničkoj opremi i organizacijskim potrebama.", navodi se u saopštenju Evropske unije u Bosni i Hercegovini.
"Podrška EU-a kroz ovaj projekat pokazuje njenu kontinuiranu predanost i jačanje partnerstva s BiH u rješavanju izazova migracija i upravljanja granicama u zemlji".
Projekat će provoditi Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u bliskoj saradnji s Ministarstvom sigurnosti BiH.