Linkovi

"Trumpov efekat" u sektoru čiste energije produbljuje zebnju u evropskim salama za sastanke


Čvorišta za energiju vodika
Čvorišta za energiju vodika

Evropske kompanije fokusirane na čistu energiju odustaju od planova širenja, pripremajući se za nižu prodaju ili smatraju da je financiranje američkih projekata u opasnosti zbog straha od toga što bi potencijalna izborna pobjeda Donalda Trumpa mogla značiti za njihov sektor.

Trump je odbacio politiku predsjednika Joea Bidena u borbi protiv klimatskih promjena kao "novu zelenu prevaru" i očekuje se da će pokušati poništiti veliki dio rada svoje administracije, uključujući Zakon o smanjenju inflacije (IRA) koji nudi porezne olakšice i subvencije američkim i stranim kompanijama za ulaganje u održivu energiju.

Zakon usvojen 2022. godine djelovao je kao snažan poticaj evropskim kompanijama da prošire ili uspostave svoje prisustvo u SAD-u, ali bauk drugog Trumpovog predsjedništva pauzira te napore.

"Sa Donaldom Trumpom koji je A) vrlo oportunistički, B) je također vrlo polemičan i C) je također prilično nepredvidiv, morate se zapitati da li ima smisla napraviti takav plan", rekao je Reuters Peter Roessner, izvršni direktor Kompanija H2Apex, bazirand na vodiku, iz Luksemburga.

Pod IRA-om, kompanija je mogla izgraditi postrojenje za proizvodnju rezervoara za hidrogen u Sjedinjenim Državama za oko trećinu od 15 miliona dolara troškova. Međutim, u februaru je Roessner odlučio da otkaže plan zbog zabrinutosti da bi Trump mogao biti ponovo izabran iako je kompanija već vodila početne razgovore s potencijalnim kupcima.

Tržišne opklade da će Trump ponovo osvojiti Bijelu kuću u novembru pojačale su se ovog mjeseca nakon što je na njega pucano tokom predizbornog skupa i nekoliko dana kasnije kada je osigurao nominaciju Republikanske stranke.

Nedavne ankete pokazuju da se jaz između Trumpa i Kamale Harris, vjerovatnog kandidata demokrata sa sličnim stavovima o klimi, smanjuje. Ipak, Roessnerovi komentari odražavaju zabrinutost među evropskim kompanijama za čistu tehnologiju oko toga šta bi Trumpovo predsjedništvo moglo značiti i kako se pokušavaju pripremiti za takav scenario.

Kompanija Wood Mackenzie za podatke i analitiku računa da bi do 2050. godine godine ugrozila projektovani 1 bilion dolara u niskougljičnim investicijama u energiju.

Konsultant Roland Berger rekao je da, iako je potpuno ukidanje IRA-e malo vjerovatno, Trumpova administracija i dalje može ugroziti poticaje za električna vozila, punjenje električnih vozila, solarnu energiju i energetsku efikasnost.

Njemačka solarna kompanija SMA Solar izdala je prošlog mjeseca upozorenje o profitu, navodeći moguću promjenu vlade u Sjedinjenim Državama, drugom najvećem svjetskom solarnom tržištu nakon Kine, kao jedan od faktora rizika.

Najveći svjetski proizvođač solarnih invertera koji je prvobitno birao lokacije za planiranu tvornicu u Sjedinjenim Državama do kraja juna, ali je još nije pronašao, rekavši da još uvijek procjenjuje moguće lokacije u brojnim državama.

'GLAVOBOLJE NA SASTANCIMA'

Iako SMA za sada ne odustaje od svojih planova proširenja, kompanija je Reutersu 4. jula rekla da "primjećuje da nejasan ishod predsjedničkih izbora u SAD-u trenutno dovodi do izvjesne nevoljkosti za ulaganje u obnovljive izvore energije lokalno".

To oklijevanje se ogleda u učinku dionica čiste tehnologije, RENIXX, koji prati 30 najvećih svjetskih obnovljivih kompanija, lošije globalne dionice od pokušaja atentata.

Orsted, najveći svjetski proizvođač vjetroelektrana na moru, posebno je pogođen nakon što je Trump u maju rekao da će ciljati sektor prvog dana na vlasti ako bude ponovo izabran. Orsted je odbio da komentariše.

Čini se da neke kompanije koje se bave proizvodnjom obnovljive energije nisu obeshrabrene neizvjesnošću.

Njemački proizvođač vjetroturbina Nordex, na primjer, prošlog mjeseca je rekao da će nastaviti proizvodnju u zatvorenoj fabrici u Ajovi, rekavši da će SAD ostati važno i dovoljno veliko tržište u budućnosti "bez obzira na političke razvoje“.

Nekoliko drugih, međutim, izvještava o kašnjenjima jer potencijalni partneri za koje se očekuje da će sufinansirati projekte odugovlače sa svojim obavezama.

Firma za vodonik Thyssenkrupp Nucera, govorila je o kašnjenju konačnih investicionih odluka u vezi sa američkim projektima, faktor koji je doveo do smanjenja izgleda u njenoj jedinici za elektrolizu alkalne vode ranije ove godine.

Kompanija je saopštila da je, iako je nastavila da se fokusira na SAD, od vitalnog značaja kako će program IRA izgledati nakon izbora. Rečeno je da će strateški investitori sa dugoročnim fokusom na sektor čiste tehnologije vjerovatno nastaviti projekte ranije suočeni sa kontinuiranom neizvjesnošću od onih koji su više oportunistički.

Norveški rival Nel rekao je da tek treba da donese konačnu investicionu odluku za planirani proizvodni pogon u Mičigenu, koji je zavisio od potražnje za njegovim proizvodima na američkom tržištu.

Neizvjesnost oko ishoda izbora u SAD i njihovog utjecaja počinje utjecati na industrije izvan sektora čiste tehnologije. Na primjer, njemačka kompanija za proizvodnju strojeva Trumpf je ranije ovog mjeseca izvijestila o padu prodaje u SAD-u od 12% u fiskalnoj godini 2023/24, okrivljujući "geopolitičke neizvjesnosti" zbog kojih su industrijski kupci bili oprezni.

Ova rastuća složenost kojom se kompanije moraju snalaziti na globalnom nivou može stvoriti "paralizu analize" kada su u pitanju investicione odluke, rekao je Marcus Berret, globalni direktor Roland Bergera.

"Glavobolje na sastancima su se značajno povećale kao rezultat toga."

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG