Evropska unija je zabrinuta zbog rastuće moći Kine i pravi planove kako da se suoči sa ambicijama zemlje koju opisuju kao "sistemskog rivala", prenosi agencija AP.
Evropski savjet danas će razmatrati strategiju u deset tačaka koju je pripremila Evropska komisija uoči samita EU-Kina idućeg mjeseca.
EU želi da postigne uravnoteženije i recipročne ekonomske odnose sa Kinom koja je njen drugi po veličini trgovinski partner poslije SAD.
Kineski predsjednik Si Đinping trenutno je u posjeti Italiji a posjetiće i Maltu i Francusku.
Vođe evropske dvadesetosmorice danas u Briselu treba da postave osnove za zajednički evropski nastup prema Pekingu, uoči samita EU-Kina 9. aprila u Briselu.
Poslije Italije Si će posetiti Monako i Francusku gdje će u utorak učestvovati na sastanku sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i predsjednikom Evropske komisije Žan-Klod Junkerom, prenosi Frans pres.
Prema francuskom predsedništvu cilj sastanka je da se nađu zajedničke tačke između Evrope i Kine o temama kao što su multilateralizam ili sprovođenje Pariskog sporazuma o klimi.
U Italiji Peking je posebno zainteresovan za investiranje u luke, uključujući luku u Trstu na Jadranskom moru da jača svoj izvoz u Evropu. Italijanski premijer Đuzepe Konte treba u subotu da potpiše načelni sporazum sa kineskim predsednikom o učestvovanju Italije u inicijativi "novi put svile", prenosi Beta.
j