Međutim, međunarodni službenici za provođenje zakona kažu za Glas Amerike da se teroristička grupa koju su označile SAD suočava s određenim izazovima u jačanju svojih evropskih operacija trgovine drogom.
Hezbollah je zapao u finansijsku krizu otkako je Izrael počeo da eskalira svoje napade na vođe grupe i infrastrukturu u Libanu krajem septembra, prema američkim i libanonskim izvorima koji su ranije ovog meseca razgovarali sa Glasom Amerike.
Ti napadi uključuju nedjeljne izraelske zračne napade na ogranke Hezbollahove kvazibankarske institucije Al-Qard Al-Hassan u dijelovima Libana u kojima Hezbollah dominira, uključujući uporište te grupe u južnom Bejrutu.
Izraelska ofanziva je uslijedila nakon 11 mjeseci ograničavanja odgovora na napade Hezbollaha na sjever zemlje u znak podrške terorističkoj grupi Hamas koju podržava Iran, koja je napala južni Izrael iz Gaze prošlog oktobra, što je izazvalo rat star godinu dana na palestinskoj teritoriji.
Bivši američki zvaničnici, koji su ekskluzivno za Glas Amerike govorili o Hezbollahovim međunarodnim aktivnostima trgovine drogom, rekli su da su njihovi izvori u Evropi izvijestili o porastu interesa Hezbollaha za prodaju nedozvoljenih droga na kontinentu ovog mjeseca.
Hezbollah upravlja globalnom kriminalno-finansijskom mrežom, sa čvorištima u Africi i Latinskoj Americi, prema Istraživačkoj službi američkog Kongresa.
Agencija Evropske unije za saradnju u provođenju zakona, Europol, navela je u izvještaju za 2022. da Hezbollah također koristi EU kao "bazu za prikupljanje sredstava, regrutaciju i kriminalne aktivnosti od kojih ostvaruju značajnu dobit".
Hezbollah je izgradio "mrežu saradnika" u EU, osumnjičenih za "upravljanje transportom i distribucijom ilegalnih droga... i vođenje profesionalnih operacija pranja novca", navodi se u izvještaju Europola.
„Razgovarao sam sa nekoliko trgovaca ljudima iz Evrope koji su u prošlosti bili uhapšeni i regrutovani kao izvori za sprovođenje zakona, a sada su se vratili na ulice“, rekao je David Asher, bivši zvaničnik američke odbrane i State Departmenta koji je ciljao Hezbollahovu globalnu trgovinu drogom i mreže za pranje novca, u intervjuu od 9. oktobra.
“Rekli su mi da su kontaktirani kako bi što brže organizirali nedozvoljene isporuke droge u ime aktera povezanih s Hezbollahom”, rekao je Asher. “To ne znači da već postoji porast narkotika na ulici, ali ja bih to očekivao jer je novac Hezbollaha u Libanu u opasnosti i oni ga moraju prikupiti još nedozvoljenim sredstvima.”
Thomas Cindric, penzionisani specijalni agent Uprave za borbu protiv droga Ministarstva pravde SAD-a koji je služio u DEA-i od 1996. do 2018., rekao je u ponedjeljak za Glas Amerike da su mu ljudi povezani s ilegalnom trgovinom drogom također prijavili porast trgovine drogom povezan s Hezbollahom u Evropi u proteklih 10 dana.
Međunarodni službenik za provođenje zakona koji je prošlog petka razgovarao sa Glasom Amerike i zatražio anonimnost kako bi razgovarao o osjetljivom pitanju, rekao je da će organizirane kriminalne grupe povezane s Hezbollahom "bez sumnje pokušati povećati svoju aktivnost" jer je Hezbollah pod finansijskim pritiskom.
"Kada ste pogođeni na način na koji je Hezbollah trenutno pogođen od strane Izraelaca, jedini način da zaradite novac eksponencijalno brzo je ilegalna droga", rekao je Cindric.
Glas Amerike je prošle sedmice kontaktirao odjele za pravosuđe i domovinsku sigurnost SAD-a da ih pita da li su dali slična zapažanja o Hezbollahu, ali nisu dobili odgovor.
Bidenova administracija je nametnula više rundi sankcija pojedincima i organizacijama povezanim s Hezbollahom kao dio napora da se poremete ilegalne međunarodne aktivnosti grupe koje stvaraju prihod i razgradi njena finansijska mreža.
Prodaja ilegalnih droga u Evropi brz je način za Hezbollah da prikupi novac zbog velike potražnje i ponude, kaže Hans-Jakob Schindler, viši direktor Projekta za borbu protiv ekstremizma, američko-njemačke neprofitne organizacije za politiku.
"Evropa je najveći potrošač kokaina u svijetu, veći od Sjedinjenih Država, tako da potražnja postoji", rekao je Schindler, bivši zvaničnik Vijeća sigurnosti UN-a i njemačke vlade.
Što se tiče ponude, Schindler je rekao da je Hezbollah uspostavio odnose s južnoameričkim narko-kartelima koji svoje ilegalne terete šalju u zapadnu Afriku, odakle se prvo transportuju na sjevernu obalu Afrike, a zatim na južnu obalu Evrope.
"Za razliku od trgovine drogom, druge poduhvate Hezbollaha za zaradu novca nije lako brzo ubrzati", rekao je Schindler.
Kompanije povezane s Hezbollahom koje se bave komercijalnim aktivnostima vjerovatno ne bi mogle udvostručiti svoj profit za nekoliko dana, dok bi grupi takođe bilo teško da brzo poveća svoje donacije i iznuđivanje libanske dijaspore, rekao je on.
Quentin Mugg, francuski policajac u Europolu i autor knjige "Argent Sale" (Prljavi novac) o njegovom radu u borbi protiv organizovanog kriminala, rekao je za Glas Amerike u intervjuu u petak da je plan Hezbollaha da ubrza trgovinu drogom u Evropi vjerovatan.
"Znam iz prošlih slučajeva da su libanonski kriminalci ili kriminalci libanonskog porijekla u Evropi sa očiglednim vezama s Hezbollahom prali prihode od ilegalne prodaje droge i preusmjeravali dio profita Hezbollahu", rekao je Mugg.
“Dakle, znamo da je Hezbollah profitirao od ovog pranja novca na strukturiran način. Imajući to na umu, nastojanje da se ubrza ova aktivnost ima smisla”, rekao je.
Međunarodni zvaničnik za provođenje zakona koji je razgovarao sa Glasom Amerike rekao je da je jedan izazov s kojim se Hezbollah suočava u jačanju pranja prihoda od ilegalne prodaje droge konkurencija drugim organiziranim kriminalnim grupama aktivnim na kontinentu.
"Tamo je prilično konkurentno, tako da Hezbollah možda neće biti uspješan", rekao je zvaničnik.
Mugg je rekao da će Hezbollah i njegovi saradnici također naletjeti na agresivnu policiju Europola, koji cilja na šifrirane komunikacije kako bi otkrio identitete velikih trgovaca ljudima.
“Zapljene ilegalnih droga su dramatično porasle u posljednjih nekoliko godina. Dakle, aktivnosti evropskih organa za sprovođenje zakona zaista napreduju”, rekao je on.