Linkovi

Ekskluzivno: Hezbollah ostaje bez novca usred izraelskog bombardovanja


Muškarac gleda zgrade uništene izraelskim zračnim napadima u Dahiyehu, Bejrut, Liban, 7. oktobra 2024.
Muškarac gleda zgrade uništene izraelskim zračnim napadima u Dahiyehu, Bejrut, Liban, 7. oktobra 2024.

Libanonskoj miliciji Hezbollah ponestaje novca, kažu istraživači za Glas Amerike, dok višesedmična izraelska ofanziva na grupu koju podržava Iran prekida tri njena ključna izvora gotovine.

Istraživači sa sjedištem u SAD-u i Libanu i izvještaji američkog Ministarstva financija identificiraju glavni izvor novca Hezbollaha kao Al-Qard al-Hasan, ili AQAH, libanonsku kvazibankarsku instituciju kojom upravlja teroristička grupa, koju su označile SAD, bez vladine bankarske dozvole. Istraživači kažu da drugi izvori gotovine grupe uključuju nesolventne, ali licencirane komercijalne banke u Libanu i dolaske aviona s gotovinom na aerodrom u Bejrutu.

Izraelska vojska je prošlog mjeseca eskalirala svoje napade na lidere i objekte Hezbollaha, nakon 11 mjeseci ograničavanja odgovora na svakodnevne napade milicije na sjeverni Izrael u znak podrške Hamasu. Palestinska teroristička grupa, koju također podržava Iran, izvršila je invaziju na južni Izrael iz Gaze prošlog oktobra, što je izazvalo žestok odgovor Izraela.

Hezbollah je osnovao AQAH 1982. godine kao dobrotvornu instituciju koja daje beskamatne zajmove potrebitim Libanoncima, prvenstveno šiitima, prema izraelskom informacionom centru za obavještajne i terorističke poslove Meir Amit, ili ITIC, nevladinoj istraživačkoj grupi veterana izraelske obavještajne zajednice.

ITIC kaže da je AQAH od tada izrastao u veliku instituciju s ograncima u Hezbollahovom južnom bejrutskom uporištu Dahiyeh i drugim dijelovima Libana u kojima Hezbollah dominira.

Muškarac na skuteru prolazi pored podružnice Hezbollahove bankarske institucije Al-Qard al-Hassan u Bejrutu, Liban, 20. januara 2021.
Muškarac na skuteru prolazi pored podružnice Hezbollahove bankarske institucije Al-Qard al-Hassan u Bejrutu, Liban, 20. januara 2021.

Američko ministarstvo finansija sankcionisalo je AQAH 2007. godine. U najavi daljih sankcija zaposlenima u AQAH-u za 2021. navodi se da je institucija prikupila oko pola milijarde dolara.

AQAH je bio teško pogođen prvim izraelskim zračnim napadima na ciljeve Hezbolaha u Dahiyehu krajem septembra, prema MTV Lebanon, jednoj od vodećih TV mreža u zemlji.

U izvještaju na arapskom jeziku od 30. septembra, MTV Libanon je rekao da su izraelski zračni napadi bili ciljani na Hezbollahove "centre za skladištenje novca, uključujući veliki dio trezora AQAH", ostavljajući grupu u, kako je rekao, "finansijskoj krizi".

Hilal Khashan, profesor političkih nauka na Američkom univerzitetu u Bejrutu, rekao je u telefonskom intervjuu u srijedu da je Izrael "uništio" većinu ogranaka AQAH-a u zračnim napadima. “Hezbollah se suočava sa veoma ozbiljnim finansijskim problemom. Oni nisu u mogućnosti da plaćaju redovne članove koji su pobjegli iz svojih domova i trebaju prehraniti svoje porodice”, rekao je Khashan.

U najavi Ministarstva finansija za 2021. godinu o sankcijama protiv šest zaposlenika AQAH-a navodi se da su koristili lične račune u licenciranim libanskim bankama za transfer više od 500 miliona dolara u i iz AQAH-a tokom prethodne decenije. Navodi se da je ta aktivnost omogućila AQAH-u pristup međunarodnom finansijskom sistemu preko ličnih računa zaposlenih u libanonskim bankama.

David Asher, bivši zvaničnik američke odbrane i State Departmenta koji je ciljao Hezbolahove globalne mreže za trgovinu drogom i pranje novca, rekao je u odvojenom intervjuu u srijedu da je grupa u "dubokim problemima" jer također gubi pristup libanonskom bankarskom sistemu.

„Čujem od libanonskih bankara, uključujući finansijere Hezbollaha, da su najbogatiji bankari Libana koji sebi mogu priuštiti let pobjegli u Evropu i Zaljev, bojeći se da bi mogli biti sljedeći na meti Izraela jer pomažu Hezbollahu“, rekao je Asher, viši saradnik u Institut Hudson sa sjedištem u Washingtonu. Asher je rekao da je u kontaktu sa izvorima sa sjedištem u Libanu koje su SAD regrutirale tokom godina da daju informacije o Hezbollahu.

"Ovi libanski bankari, od kojih su većina milijarderi, vide kako vjetar duva protiv Hezbollaha, tako da neće dozvoliti da iz njihovih banaka iznese milione dolara, koje još uvijek imaju gotovinu iako su na papiru bankrotirali", rekao je Asher. “Oni znaju da će ih, ako to učine, vjerovatno i Izrael eliminisati.

Još jedan izvor finansiranja Hezbollaha koji je prestao, prema Asheru i Khashanu, su isporuke gotovine avionima koji lete na aerodrom u Bejrutu, posebno iz Irana, glavnog pokrovitelja grupe.

Portparol izraelske vojske Daniel Hagari rekao je novinarima 27. septembra da su izraelski ratni avioni počeli da patroliraju vazdušnim prostorom bejrutskog aerodroma i da neće dozvoliti da neprijateljski letovi sa oružjem slete u civilni objekat. Nije spomenuo pitanje transporta gotovine na, kako Izrael smatra, neprijateljske letove.

Statua iranskog generala Qassema Soleimanija, bivšeg šefa iranskih snaga Quds, stoji ispred ogranka bankarske institucije Al-Qard al-Hassan koju vodi Hezbollah u Ghobeiryju, Liban, 20. januara 2021. godine.
Statua iranskog generala Qassema Soleimanija, bivšeg šefa iranskih snaga Quds, stoji ispred ogranka bankarske institucije Al-Qard al-Hassan koju vodi Hezbollah u Ghobeiryju, Liban, 20. januara 2021. godine.

Sljedećeg dana, libanonsko ministarstvo transporta reklo je libanonskim i zapadnim medijima da je naredilo iranskom avionu koji je krenuo za Bejrut da se okrene od libanonskog zračnog prostora. Ministarstvo je taj potez pripisalo izraelskom upozorenju bejrutskom kontrolnom tornju da će Izrael upotrijebiti silu ako avion tamo sleti.

„Čuo sam od svojih izraelskih kolega da se Iranci trenutno boje poslati novac u Liban jer Izrael prijeti da će ciljati letove u Bejrut. Izraelci upozoravaju da će ciljati letove pune novca, a ne samo oružja”, rekao je Asher.

Khashan je rekao da je Iran organizirao redovne letove od Teherana do Bejruta kako bi prokrijumčario gotovinu Hezbolahu bez prolaska kroz carinsko odjeljenje libanske vlade. "U sedmicama otkako je Izrael eskalirao svoje napade na južna predgrađa Bejruta, libanska vlada je uspostavila veću kontrolu nad aerodromom, a sada nema priliva novca Hezbollahu", rekao je Khashan.

Libanski ministar javnih radova i prometa Ali Hamieh rekao je agenciji Frans pres u utorak da aerodrom u Bejrutu "podliježe libanonskim zakonima i kontroli različitih relevantnih odjela i sigurnosnih agencija". Hamieh je dodao da svaki avion koji nosi oružje mora biti odobren od strane libanske vojske i licenciran od strane njegovog ministarstva.

Saudijska TV mreža Al Arabiya u izvještaju je u četvrtak citirala izvor iz libanonske vojske koji kaže da se vojska i druge sigurnosne agencije "muče" da uspostave kontrolu nad aerodromom tako što su započele inspekcije teretnih pošiljki kako bi se uvjerile da je njihov sadržaj kako je deklarirano.

Khashan je rekao da nedostatak gotovine Hezbollaha vjerovatno neće spriječiti hiljade njegovih operativaca da se bore protiv izraelskih snaga u skorije vrijeme.

Nastavak borbe više zavisi od dostupnosti hrane i municije“, rekao je on. „Kada je vaša borba motivisana religioznim žarom, imate više fundamentalnih problema o kojima morate brinuti od dostupnosti gotovine.”

XS
SM
MD
LG