Linkovi

Društvene mreže učvršćuju rodne stereotipe


Ilustracija
Ilustracija

Istraživanje naučnika sa UCL-a i Univerziteta Kent otkriva značajan porast mizoginog sadržaja na TikToku zbog algoritama za preporuke. Takav sadržaj je porastao sa 13% na 56% za samo pet dana, što izaziva zabrinutost zbog utjecaja platforme na ponašanje mladih.

Porast mizoginog sadržaja

Naučnici sa University College London (UCL) i Univerziteta Kent utvrdili su da TikTokov algoritam značajno povećava izloženost mizoginom sadržaju. U kontrolisanoj studiji, procenat preporučenih videozapisa sa mizoginim temama porastao je sa 13% na 56% u roku od pet dana.

Studija je pokazala kako se sadržaj na stranici „Za vas", koji služi kao preporuke korisnicima, prilagođava specifičnim ranjivostima korisnika. Preporučeni sadržaj je u početku bio neutralan, ali se brzo usmjerio ka štetnim ideologijama poput objektivizacije i diskreditacije žena.

Dizajn studije i nalazi

Istraživači su kreirali TikTok profile koji imitiraju tipične tinejdžere s interesima poput muškosti ili usamljenosti. Tokom sedmice pratili su preporuke algoritma za ove profile.

U početku su preporuke uključivale neutralne ili motivirajuće teme, ali su ubrzo počele promovisati ljutnju i mizoginiju. Ovi rezultati ukazuju na to kako algoritmi tokom vremena pojačavaju štetni sadržaj.

Offline utjecaj online mizoginije

Studija je također istražila uticaj online sadržaja na ponašanje mladih u stvarnom svijetu. Kroz intervjue s nastavnicima i učenicima, istraživači su otkrili da mizogine ideologije postaju normalizovane u školskim okruženjima.

Nastavnici su prijavili povećan broj slučajeva u kojima učenici usvajaju štetne stavove iz online sadržaja. Ova normalizacija ugrožava odnose među vršnjacima i dodatno učvršćuje rodne stereotipe među mladima.

Poziv na akciju

Istraživači preporučuju da se društvene mreže smatraju odgovornim za štetu koju uzrokuju njihovi algoritmi. Naglašavaju potrebu za strožim nadzorom i prioritetom dobrobiti mladih u odnosu na profit.

Studija predlaže uvođenje „zdrave digitalne ishrane" u školama, kako bi se mladi educirali o utjecaju algoritama. Također, zalažu se za vršnjačko mentorstvo kako bi se dječaci aktivnije uključili u diskusije o borbi protiv online mizoginije.

Širi problemi algoritama

Studija naglašava da štetni algoritamski obrasci nisu jedinstveni za TikTok. Druge platforme, poput Instagrama i YouTubea, također promovišu sadržaje vezane za samopovrjeđivanje i ekstremizam kroz slične mehanizme.

Istraživači upozoravaju da odrasli, uključujući roditelje i nastavnike, često nisu svjesni kako algoritmi funkcionišu. Ovaj nedostatak znanja otežava rješavanje problema u kućama i školama.

Studija ukazuje na ulogu algoritama u oblikovanju online iskustava i njihov dalekosežni utjecaj na mlade. Rješavanje ovih izazova zahtijeva zajednički napor društvenih mreža, kreatora politika, nastavnika i roditelja.

Ovo bi mogli biti dokazi da društvene mreže i obrazovanje mogu imati negativan efekat na emotivni razvoj mladih ljudi.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG