I Hamas i Huti su povezani s Iranom.
Huti su pojačali napade na brodove u Crvenom moru kako bi pokazali svoju podršku Hamasu.
Napadi, usmjereni na rutu koja omogućava trgovinu istok-zapad, posebno naftom, da koristi Suecki kanal kako bi se uštedjelo vrijeme i troškovi obilaska Afrike, natjerali su neke brodarske kompanije da preusmjere brodove.
Crveno more je povezano sa Mediteranom Sueskim kanalom, glavnom svjetskom trgovinskom rutom Istok-Zapad, koja nosi oko 12% svjetskog pomorskog saobraćaja.
Američki ministar odbrane Lloyd Austin, tokom posjete Bahreinu, identifikovao je nekoliko zemalja koje učestvuju u međunarodnim snagama. Bilo je nejasno da li su te zemlje spremne da urade ono što su američki ratni brodovi uradili proteklih dana - da obaraju projektile i bespilotne letjelice Huti i pohrle u pomoć komercijalnim brodovima koji su napadnuti.
"Ovo je međunarodni izazov koji zahtijeva kolektivnu akciju. Stoga danas najavljujem uspostavljanje operacije Prosperity Guardian, važne nove multinacionalne sigurnosne inicijative", rekao je Austin u izjavi u utorak.
Identifikovao je zemlje učesnice na čelu sa Sjedinjenim Državama kao među ostalima Bahrein, Britaniju, Kanadu, Francusku, Italiju, Holandiju, Norvešku, Sejšele i Španiju.
Huti su se uvukli u sukob između Izraela i Hamasa napadajući brodove u vitalnim plovnim putevima, pa čak i ispalivši dronove i projektile na Izrael, više od 1.000 milja od svog sjedišta moći u jemenskoj prijestolnici Sani.
Huti su zaprijetili da će gađati sve brodove koji idu ka Izraelu, bez obzira na njihovu nacionalnost, i upozorili međunarodne brodarske kompanije da ne rade s izraelskim lukama.
Mohammed al-Bukhaiti, član politbiroa Huti, rekao je za Al Jazeeru u ponedjeljak da će se njegova grupa moći suprotstaviti bilo kojoj koaliciji predvođenoj SAD-om koja bi se mogla rasporediti na Crvenom moru.