„Biznismen Zoran Bećirović kao i L.B. (27) i M.M. (45) uhapšeni su sinoć zbog sumnje da su verbalno i fizički napali novinarku Pobjede Anu Raičković, a zatim i članove njene porodice, a zatim im demolirali automobil”, saopšteno je iz Uprave policije.
Sindikat medija Crne Gore (SMCG) najoštrije je osudio napad na novinarku Pobjede i njenu porodicu i pozvao na hitno procesuiranje napadača.
Napad na Raičković osudili su i premijer Crne Gore Milojko Spajić i predsednik države Jakov Milatović.
Šta se desilo?
Prema navodima UP, urednica rubrike crne hronike Dnevnog lista Pobjeda Raičković je napadnuta ispred jednog podgoričkog ugostiteljskog objekta.
„Naime, oštećenoj su, dok se nalazila ispred jednog ugostiteljskog objekta, prvobitno upućene riječi uvrjedljive i prijeteće sadržine od strane tri lica – Z.B. (63), L.B. (27) i M.M. (45). Nakon toga, do pomenutog objekta i oštećene došla su njena dva člana porodice koji su takođe verbalno, a zatim svi i fizički napadnuti od strane istih lica”, navodi se u saopštenju.
Iz policije navode da se sumnja i da su Bećirović, L.B. i M.M. nakon toga i polomili vjetrobransko staklo na vozilu novinarke, te nastavili da udaraju rukama po limariji automobile, nanoseći oštećenja.
„Preduzimajući aktivnosti iz svoje nadležnosti službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica lišili su slobode Z.B, L.B. i M.M. zbog sumnje da su izvršili krivično djelo nasilničko ponašanje na štetu tri lica”, navodi se u saopštenju.
Kakve su reakcije?
Premijer Milojko Spajić najoštrije je osudio napad na novinarku Pobjede, ističući da je “sloboda medija i nesmetan rad novinara od suštinske važnosti za demokratiju”.
„Najoštrije osuđujem sinoćnji napad na novinarku Anu Raičković, u Podgorici. Sloboda medija i nesmetan rad novinara od suštinske je važnosti za demokratiju i temeljno je opredjeljenje Vlade. Očekujem da nadležni organi efikasno istraže cijeli slučaj i da napadači odgovaraju za ovaj neprihvatljiv čin”, poručio je Spajić na platformi X.
Predsjednik Jakov Milatović takođe je oštro osudio sinoćnji napad na novinarku Anu Raičković I poručio da “država mora jasno pokazati da su ovakvi postupci neprihvatljivi i stvoriti ambijent u kome će novinari moći nesmetano i bez straha da rade svoj posao”.
„Oštro osuđujem sinoćnji napad na novinarku "Pobjede" Anu Raičković, koja je sa sinom bila žrtva fizičkog nasilja i uvreda. Svaki napad na novinare je napad na slobodu medija, slobodu riječi, novinarsku profesiju ali i demokratiju u Crnoj Gori, i to ne smijemo da dozvolimo kao društvo”, rekao je Milatović u saopštenju.
On je poručio da država mora jasno pokazati da su ovakvi postupci neprihvatljivi i stvoriti ambijent u kome će novinari moći nesmetano i bez straha da rade svoj posao.
„Zabrinjava činjenica da ovo nije izolovan slučaj i da se Crna Gora, u posljednje vrijeme, suočava sa porastom ukupnog nasilja i netolerancije, što iziskuje efikasnu reakciju nadležnih institucija ali i pozornost cjelokupnog društva”, navodi se u saopštenju I dodaje da, uz očekivanje da će ovaj slučaj dobiti jasan pravni epilog.
Napad na novinarku Pobjede najoštrije je osudio predsjednik Skupštine Andrija Mandić, pozivajući nadležne organe da sprovedu brzu i efikasnu istragu i kazne počinioce.
Sindikat medija: Hitno procesuirati napadače, 18. napad na novinare u 2024.
Sindikat medija Crne Gore (SMCG) najoštrije je osudio napad na novinarku Pobjede i njenu porodicu i pozvao na hitno procesuiranje napadača, poručujući da „samo brzim i efikasnim rješavanjem slučaja napada na novinarku Pobjede Anu Raičković može se poslati jasna poruku da u ovom društvu nema nedodirljivih i da je nedopustivo svako fizičko i verbalno obračunavanje sa predstavnicima medija”.
Iz SMCG su upozorili su da Bećirović ima istoriju nasrtaja na novinare i očigledne netrpeljivosti prema novinarima.
„Posebno zabrinjava to što su novinarku po glavi i tijelu udarali i Bećirovići i članovi njihovog obezbjeđenja, kao i članove njene porodice i demolirali im auto što ukazuje na organizovano nasilje koje je trajalo”, navodi se u saopštenju.
Sindikat medija Crne Gore zatražio je od nadležnih da hitno procesuiraju Bećirovića i ostale učesnike u napadu i da budu strogo kažnjeni u skladu sa Krivičnim zakonikom koji propisuje veće kazne za napade na novinare.
„Samo brzim i efikasnim rješavanjem slučaja se može poslati jasna poruku da u ovom društvu nema nedodirljivih i da je nedopustivo svako fizičko i verbalno obračunavanje sa predstavnicima medija”, rekli su u Sindikatu i dodali da se nadaju da će kroz ovaj slučaj država prekinuti praksu izostanka reakcije i početi da sankcioniše fizičke napade na novinare.
Oni su podsjetili da Bećirović „ima istoriju nasrtaja i očigledne netrpeljivosti prema novinarima”, te da je „čak koristio i svoj medij kako bi vodio prljavu kampanju protiv svoje sugrađanke, novinarke Dragane Šćepanović”.
„Takođe, 2019. godine u tržnom centru Delta siti u Podgorici, član njegovog obezbjeđenje unosio se u lice i prijetio novinaru Vladimiru Otaševiću. Taj slučaj je završen bez adekvatnog epiloga, odnosno bez utvrđene krivične i prekršajne odgovornosti vinovniku ovog napada”, podsjećaju iz SMCG.
Bećirović je, kako navode, takođe više puta zbog navodne povrede časti i ugleda podnosio privatne tužbe protiv medija i novinara koji su izvještavali o njegovim poslovima”.
Sindikat medija je zaključio da je napad na novinarku Anu Raičković 18. incident koji je ta sindikalna organizacija registrovala tokom 2024. godine.