Ministar finansija Riši Sunak objavio je da će novi paket pomoći kompanijama biti vrijedan 6,2 milijarde dolara, kako bi se očuvali poslovi do nove relaksacije mjera u februaru.
Britanija je među zemljama koje su najteže pogođene pandemijom. Ima drugu najveću stopu smrtnosti u Evropi, a ekonomija joj je pretrpjela značajni pad od marta 2020.
Premijer Boris Džonson je u obraćanu naciji u ponedjeljak najavio novo zatvaranje, uz obrazloženje da se novi soj koronavirusa toliko brzo širi da prijeti da bolnice budu pretrpane za 21 dan.
Samo u Engleskoj, zbog COVID19 hospitalizovano je 27 hiljada ljudi, 40 odsto više nego tokom prvog talasa u aprilu, a očekuje se da će brojke još rasti.
Istraživanje agencije Savanta-ComRes pokazalo je da četvoro od petoro odraslih u Engleskoj podržava zatvaranje.
"Mislim da je to prava odluka. Bolnice su pune, pa smo u istoj poziciji kao kod prvog zatvaranja", rekla je Kejtlin Koluči, stanovnica Londona.
Od početka pandemije, u Ujedinjenom kraljevstvu umrlo je više od 75 hiljada ljudi od posljedica COVID19.
Prema novim pravilma, škole su zatvorene za većinu učenika, svi koji mogu moraju da rade od kuće, a sve sem prehrambenih prodavnica je zatvoreno.
Slične mjere uvele su Škotska, Vels i Sjeverna Irska.
Britanija je prva zemlja u svijetu u kojoj je počela vakcinacija Pfizerovom vakcinom, a nedavno je odobrena i vakcina koj su zajedno razvili Astra Zeneka i univerzitet Oksford.
Restrikcije su pojačane i u drugim zemljama Evrope.
Njemačka će produžiti kompletno zatvaranje do kraja januara, a u Italiji će stroge restrikcije biti tokom vikenda, da bi radnim danima bile malo ublažene.