Linkovi

Najnovije

Blinken: Ako se ne sprovedu reforme, moguće povlačenje SAD iz Afganistana

Državni sekretar SAD Antoni Blinken
Državni sekretar SAD Antoni Blinken

Državni sekretar SAD Antony Blinken upozorio je da će Afganistan sam morati da se suoči sa talibanima ako predsjednik Ašraf Gani ne ubrza mirovni proces.

"Moram jasno da kažem, gospodine predsjedniče, da se politički proces nastavlja u Washingtonu i da SAD nisu odbacile nijednu opciju. Razmatramo i potpuno povlačenje naše vojske do 1. maja", piše u Blinkenovom pismu afganistanskom predsjedniku.

Američki državni sekretar je naglaso da je hitno potrebno sprovesti promjene kako bi se spriječilo da talibani osvoje još neke dijelove teritorije.

U pismu, u koje je Glas Amerike imao uvid, piše i kakva su očekivanja od Ganija i koje diplomatske napore Afganistan treba da sprovede.

Blinken je najavio da će SAD, preko UN, pozvati ministre spoljnih poslova Rusije, Kine, Pakistana, Irana i Indije kako bi zajedno definisali pristup u postizanju mira u Afganistanu. Takođe piše da će pozvati Tursku da organizuje sastanak svih učesnika konflikta u Avganistanu u narednim nedjeljama kako bi se "finalizovao mirovni sporazum".

Amerika je, kaže Blinken, pripremila predlog prema kojem se spriječava proljećna ofanziva talibana. Spriječavanje nasilja je glavni zahtjev upućen afganistanskoj vladi, a konstatuje se da je nasilje na "nedoupstivo visokom nivou" od dogovora sa SAD u februaru 2020.

Američki izaslanik za Avganistan Zamlaj Kalizad zalaže se za ponovno pokretanje mirovnog procesa i Ganiju je predao Blinkenovo pismo.

Među predlozima je i formiranje "tranzicione mirovne vlade" koja bi u nekom momentu predala ovlaštenja stalnoj vladi, nakon izmjena ustava i izbora.

Portparol talibana Mohamad Naem rekao je za Glas Amerike da će talibani proučiti prijedlog koji je donio Kalizad i da će potom iznijeti svoj stav.

"Mislim da bi ovo pismo moglo da pogorša odnose između Ganija i Bidena jer se vidi da su SAD spremne da podrže formiranje nove vlade, a to je nešto što Gani ne želi", kaže Michael Kugelman​, direktor azijskog programa u Willson centra u Washingtonu.

Ideja o prelaznoj vladi postoji od predsjedničkih izbora 2019. godine, ali je Gani odbacivao.

"Slobodni, pošteni i inkluzivni izbori pod nadzorom međunarodne zajednice su jedini način za formiranje nove vlade", rekao je Gani u subotu.

Ganijev politički rival Abdulah Abdulah kaže da je otvoren za pregovore o američkoj ideji.

See all News Updates of the Day

Eksplodirajući paketi u Evropi dio urote da ih se stave na letove za SAD, tvrde sigurnosni zvaničnici

Wall Street Journal u ponedjeljak je citirao zapadne sigurnosne zvaničnike koji su rekli da su uređaji koji su eksplodirali u skladištima logističke firme DHL, dio ruske operacije da prouzrokuje požare na teretnim ili putničkim letovima prema Sjevernoj Americi.
Wall Street Journal u ponedjeljak je citirao zapadne sigurnosne zvaničnike koji su rekli da su uređaji koji su eksplodirali u skladištima logističke firme DHL, dio ruske operacije da prouzrokuje požare na teretnim ili putničkim letovima prema Sjevernoj Americi.

Paketi koji su eksplodirali u logističkim skladištima po Evropi bili su proba u okviru zavjere Rusije da izazove eksplozije na teretnim letovima prema Sjedinjenim Američkim Državama, tvrde sigurnosni zvaničnici.

Zapadne vlade i obavještajne službe u Evropi ranije su ukazale na Moskvu kao izvorište niza požara i sabotaža širom Evrope sa svrhom destabilizacije saveznika Ukrajine.

Međutim, eksplozije u logističkim skladištima u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Poljskoj ovog jula, za koje je savjetnik predsjednika Litvanije rekao da su djelo Rusije, mogle su da dovedu do ozbiljne eskalacije eksplozijom u avionu, prenosi Reuters.

"Mogu da kažem da je ovo dio nekonvencionalnih kinetičkih djelovanja protiv zemalja članica NATO-a koje preduzima ruska vojnoobavještajna služba", kazao je u utorak za Reuters savjetnik za nacionalnu sigurnost litavskog predsjednika Gitanasa Nausede, Kestutis Budrys.

"Ističemo da te operacije eskaliraju: njihov fokus se premješta na nanošenje štete infrastrukturi i postupke koji bi mogli nekoga da ubiju", dodao je.

Ruska vlada nije za sada odgovorila na zahtjev za komentarom.

Wall Street Journal u ponedjeljak je citirao zapadne sigurnosne zvaničnike koji su rekli da su uređaji koji su eksplodirali u skladištima logističke firme DHL u Birminghamu, u centralnoj Engleskoj, i Leipzigu u Njemačkoj, dio ruske operacije da prouzrokuje požare na teretnim ili putničkim letovima prema Sjevernoj Americi.

Poljska je u oktobru navela da je pritvorila četiri osobe u istrazi eksplodirajućih paketa poslanih DHL-om u zemlje članice Evropske unije i Veliku Britaniju u okviru zavjere čiji je konačni cilj bio da se takvi paketi pošalju u Sjedinjene Države i Kanadu.

Varšava je okrivila strane obavještajne službe, ali nije direktno spomenula Rusiju.

Poljski dnevni list Gazeta Wyborcza u oktobru je objavio da je paket prouzrokovao požar u kamionu na lokaciji koja pripada logističkoj kompaniji blizu Varšave, a da su eksplodirajući paketi u Poljskoj, Njemačkoj i Velikoj Britaniji poslani iz Litvanije.

Javna tužiteljica Litvanije Nida Grunskiene je novinarima rekla da Vilnius istražuje pakete, te da je došlo do hapšenja u "Litvaniji i drugdje".

"Naša istraga je u toku i poprilično je intenzivna, u saradnji sa institucijama u drugim zemljama", kazala je. "A u ovom trenutku imamo uhapšene ljude, ali neću kazati koliko, kako ne bih naškodila istrazi."

Američki FBI je odbio da komentariše.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Velike Britanije, odgovorno za sigurnost unutar zemlje, takođe je odbilo da komentariše, podsjeća Reuters.

Čelnik britanske sigurnosne službe MI5 Ken McCallum u oktobru je rekao da ruska vojnoobavještajna služba GRU pokušava prouzrokovati "haos" širom Britanije i Evrope.

Poljska je u oktobru kazala da će zatvoriti ruski konzulat u zapadnom gradu Poznanu zbog sumnje na pokušaje ruske sabotaže.

Zelenski: Prve bitke sa sjevernokorejskim trupama "otvaraju stranicu" nestabilnosti

Vojnici na obuci u bazi snaga za specijalne operacije Korejske narodne armije, na neotkrivenoj lokaciji u Severnoj Koreji, na slici snimljenoj 2. oktobra 2024. i objavljenoj od strane Korejske centralne novinske agencije preko KNS-a 4. oktobra, 2024
Vojnici na obuci u bazi snaga za specijalne operacije Korejske narodne armije, na neotkrivenoj lokaciji u Severnoj Koreji, na slici snimljenoj 2. oktobra 2024. i objavljenoj od strane Korejske centralne novinske agencije preko KNS-a 4. oktobra, 2024

Predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u utorak da prve bitke između ukrajinske vojske i sjevernokorejskih trupa "otvaraju novu stranicu nestabilnosti u svijetu" nakon što je njegov ministar odbrane rekao da je došlo do "malog angažmana".

Ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov potvrdio je, u intervjuu za južnokorejsku televiziju, da je došlo do prvog sukoba sa sjevernokorejskim trupama, što je očigledna eskalacija sukoba koji je počeo kada je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine.

Zelenski je u svom noćnom video obraćanju zahvalio onima u svijetu koji su, kako je rekao, reagovali na slanje sjevernokorejskih trupa u Rusiju prošlog mjeseca "ne samo riječima... već koji pripremaju akcije za podršku našoj odbrani.

"Prve bitke sa sjevernokorejskim vojnicima otvaraju novu stranicu nestabilnosti u svijetu", rekao je.

On je rekao da Ukrajina, djelujući sa ostatkom svijeta, mora "učiniti sve da ovaj ruski korak da proširi rat sa stvarnom eskalacijom propadne".

Umerov, ministar odbrane, rekao je južnokorejskoj televiziji KBS u intervjuu emitovanom u utorak da je došlo do "malog angažmana" sa sjevernokorejskim trupama.

"Da, mislim da jeste", rekao je Umerov na engleskom, upitan da li je došlo do sukoba.

U izvještaju, sa odlomcima iz intervjua, citira se Umerov koji je rekao da je angažman bio mali i da još nije sistematski u smislu mobilizacije vojnika.

TRUPE NA PRVIM LINIJAMA

Ministarstvo odbrane Južne Koreje saopćilo je u utorak da je više od 10.000 sjevernokorejskih vojnika stiglo u Rusiju, sa "značajnim brojem" u područjima fronta, uključujući regiju Kursk, gdje su ukrajinske snage izvršile upad u avgustu.

Zelenskiy je citirao obavještajne izvore koji su u ponedjeljak rekli da se 11.000 Sjevernokorejaca nalazi u Rusiji. Pentagon je saopćio da je najmanje 10.000 sjevernokorejskih vojnika bilo u Kursku, ali nije mogao potvrditi sugestije da su bili uključeni u borbu.

U izvještaju KBS-a navodi se da je Umerov rekao da će identifikacija i druge procedure potrajati jer ruska vojska pokušava da predstavi Sjevernokorejce kao Burjate, mongolsku etničku grupu iz sibirskih regija.

Umerov je rekao da očekuje nagli porast broja raspoređenih Sjevernokorejaca.

"Nakon nekoliko sedmica vidjeli bismo značajniji broj i nakon toga ćemo ga pregledati i analizirati", rekao je on.

Činilo se da su očekivanja da će sjevernokorejske trupe proći mjesečnu obuku, kako je rekao, skraćena na jednu ili dvije sedmice kako bi se omogućilo brže raspoređivanje na bojno polje.

Rusija nije priznala da se sjevernokorejske trupe nalaze na njenoj teritoriji, ali Putin prošle sedmice nije porekao izvještaje o njihovom prisustvu. Rekao je da je na Rusiji kako će implementirati svoj odbrambeni pakt s Pjongjangom.

Netanyahu smijenio ministra odbrane, što je potreslo izraelsku politiku dok rat traje

Izraelski premijer Netanyahu (L) i smijenjeni ministar Yoav Gallant prilikom jednog od ranijih pojavljivanja.
Izraelski premijer Netanyahu (L) i smijenjeni ministar Yoav Gallant prilikom jednog od ranijih pojavljivanja.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu smijenio je u utorak ministra odbrane Yoava Gallanta, navodeći "krizu povjerenja", i zamijenio ga bliskim saveznikom Israelom Katzom koji će voditi rat u Gazi i Libanu.

Netanyahuovi kritičari optužili su ga da stavlja politiku ispred nacionalne sigurnosti u trenutku kada se Izrael sprema za iransku odmazdu na Islamsku Republiku.

Nakon što je Gallant otpušten, demonstranti u Izraelu blokirali su autoputeve i palili lomače na cestama, saopštila je policija.

Premijer je imenovao Gideona Saara za novog ministra vanjskih poslova umjesto Katza.

Gallant i Netanyahu, obojica u desničarskoj stranci Likud, “sukobljavali su se mjesecima oko ciljeva izraelskog 13-mjesečnog rata u Gazi protiv palestinske militantne grupe Hamas."

Ali trenutak kada je Gallant smijenjen bio je iznenađenje.

Izraelske kampanje u Gazi i Libanu ušle su u nove faze nakon ubijanja najviših komandanata i Hamasa i libanske oružane grupe Hezbolah.

Netanyahu je rekao da je Gallant dao izjave koje su "u suprotnosti s odlukama vlade i odlukama kabineta". Kao odgovor, Gallant je rekao: "Sigurnost države Izrael uvijek je bila i uvijek će ostati moja životna misija."

Katz je obećao povratak izraelskih talaca iz Gaze i uništenje Hamasa i Hezbolaha.

"Ovu odgovornost prihvatam sa osjećajem misije i svetim strahom za sigurnost Države Izrael i njenih građana", rekao je Katz na platformi X.

Kao ministar vanjskih poslova,„Katzu je zabranjenio generalnom sekretaru UN-a Antonio Guterresu prošlog mjeseca ulazak u Izrael zbog, kako je opisao, neuspjeha da se osudi iranski raketni napad i antisemitsko i antiizraelsko ponašanje.

U septembru je „odbio prijedloge“ iz SAD-a i Francuske za 21-dnevni prekid vatre u Libanu.

Gayil Talshir, specijalista za izraelsku politiku na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu, vjeruje da je posljednja kap za Netanyahua pala ove sedmice kada je Gallant izdao 7.000 najava o nacrtima za ultraortodoksne Haredi muškarce, naljutivši one u vladi koji se protive regrutaciji.

Itamar Ben-Gvir, ministar u Netanyahuovoj koalicionoj vladi, pohvalio je odluku od utorka, rekavši da je Gallant "duboko zarobljen u koncepciji" da "nije moguće postići apsolutnu pobjedu".

Izraelski opozicioni lider Yair Lapid rekao je na X, međutim, da je “otpuštanje Gallanta usred rata čin ludila”.

U Washingtonu, glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće rekao je da je Gallant bio važan partner i da će nastaviti saradnju sa Katzom.

Gallant je stigao do čina generala tokom 35-godišnje vojne karijere.

Francuski ministar vanjskih poslova otputovat će u Izrael i palestinske teritorije u srijedu, dan nakon američkih izbora, kako bi izvršio pritisak na Izrael da se diplomatski angažuje na okončanju sukoba u Gazi i Libanu.

ZRAČNI UDARI NA SJEVERNU GAZU

Ranije u utorak, izraelske snage izdale su nove naredbe za evakuaciju u sjevernom pojasu Gaze i izvele vojne napade za koje su palestinski medicinari i mediji rekli da su od ponedjeljka navečer ubili najmanje 35 ljudi.

Vršilac dužnosti šefa UN-a za pomoć Joyce Msuya rekla je na X da su izraelske vojne kopnene operacije u sjevernoj Gazi ostavile Palestince "bez osnovnih stvari za preživljavanje, prisilile ih da više puta pobjegnu radi sigurnosti i prekinule im rute za bijeg i opskrbu".

Više od 43.300 Palestinaca ubijeno je u više od godinu dana rata u Gazi, kažu zdravstvene vlasti u Gazi.

Rat je počeo nakon što su militanti predvođeni Hamasom napali Izrael 7. oktobra 2023. godine, ubivši oko 1.200 ljudi i uzevši 251 taoca u Gazu, prema izraelskim podacima.

Karavan od 3.000 migranata kreće se prema sjeveru Meksika

Migrants walk in a caravan during U.S. Presidential election day, in an attempt to reach Mexico's northern border, in Tapachula, Mexico Nov. 5, 2024.
Migrants walk in a caravan during U.S. Presidential election day, in an attempt to reach Mexico's northern border, in Tapachula, Mexico Nov. 5, 2024.

Karavan od oko 3.000 migranata krenuo je u utorak iz južnog Meksika prema Sjedinjenim Državama na dan kada su američki birači birali između američkih predsjedničkih kandidata Kamale Harris i Donalda Trumpa.

Imigracija je bila ključno pitanje u američkoj predizbornoj kampanji.

Prije nego što su krenuli prema sjeveru, migranti su se okupili u Tapachuli, glavnom gradu južne države Chiapas, noseći transparente s porukama poput "NEMA VIŠE MIGRANSKE KRIVI" i slikama Djevice od Guadalupea, važnog vjerskog i kulturnog simbola u Meksiku, navode svjedoci Reutersu.

"Želimo da nas američke vlasti vide, da vide da smo ljudi koji žele da rade, a ne da nikome naude", rekao je migrant iz Hondurasa Roy Murillo, koji se pridružio karavanu sa svoje dvoje djece i trudnom suprugom.

Posljednjih godina nekoliko karavana s ljudima koji su se nadali da će ući u Sjedinjene Države pokušalo je doći do američko-meksičke granice, putujući u masovnim grupama radi sigurnosti. Većina se razišla putem.

"Bojim se da putujem sam sa svojom porodicom. Ovdje vas karteli ili kidnapuju ili ubiju... Zato dolazimo u karavanu", rekao je Murillo.

Murillo je ispričao svoje neuspješne pokušaje da osigura termin za azil putem mobilne aplikacije koju je razvila američka agencija za carinu i graničnu zaštitu.

Tapachula, obavezan prelaz za desetine hiljada migranata, postao je jedan od najnasilnijih gradova u Meksiku posljednjih mjeseci, s migrantima često na meti organiziranog kriminala, prema službenim podacima.

"Ovdje se osjećam ugušeno. Zato smo odlučili da odemo", rekla je 28-godišnja venecuelanska migrantica Thais, koja je govorila pod uslovom da se njeno prezime ne koristi zbog sigurnosnih razloga.

Pridružila se karavanu sa suprugom i trogodišnjom kćerkom.

"Voljela bih da gospodin Trump i gospođa Kamala vide da smo ljudska bića, da želimo živjeti i izdržavati svoje porodice", dodala je.

Birači su glasali u utorak u utrci između potpredsjednice Harris, demokrate koja želi da postane prva žena predsjednica SAD-a, i Trumpa, republikanskog imigracionog tvrdolinijaša koji ima za cilj da povrati mjesto predsjednika.

Incidenti na protestu u Novom Sadu: Baklje i razbijena stakla na vratima Gradske kuće, policija odgovorila suzavcem

Incidenti na protestu u Novom Sadu
Incidenti na protestu u Novom Sadu

Crvena farba, kamenice i baklje poletjele su 5. novembra ka Gradskoj kući u Novom Sadu na protestu sa kojeg se traži odgovornost vlasti zbog pogibije 14 ljudi u obrušavanju nadstrešnice Željezničke stanice u tom gradu.

Razbijeno je staklo na vratima Gradske kuće, a grupa muškaraca pod maskama unutra ubacuje pirotehnička sredstva.

Jake policijske snage u opremi za razbijanje demonstracija, koje se nalaze unutar Gradske kuće, odgovaraju suzavcem.

Više hiljada ljudi okupilo se 5. novembra ispred Željezničke stanice u Novom Sadu gdje se dogodila nesreća, odakle su krenuli u protestnu šetnju ka Gradskoj kući

Na čelu kolone bio je transparent na kojem je pisalo "Krivi ste, odgovaraćete". U prvim redovima bile su i fotografije stradalih u nesreći, među kojima su i djeca.

Okupljeni su uzvikivali "Ostavke", "Robija" i "Uhapsite bandu".

Miša Bačulov iz udruženja građana "Budi heroj", koji je na posljednjim izborima bio kandidat za gradonačelnika Novog Sada, pozvao je okupljene da ne prave nerede.

Incidenti na protestu u Novom Sadu
Incidenti na protestu u Novom Sadu

Opozicioni odbornik iz pokreta "Bravo" Miran Pogačar izjavio je da njemu i njegovim kolegama policija nije dozvolila da uđu u prostorije Gradske kuće i predaju zahtjeve protesta.

Demonstranti, koji su se okupili na poziv parlamentarnih opozicionih stranaka i udruženja građana, traže ostavke premijera Srbije Miloša Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, kao i hitno hapšenje i kažnjavanje odgovornih za nesreću na Željezničkoj stanici.

Traže i uvid javnosti u ugovor sa kineskim konzorcijumom, koji je rekonstruisao stanicu.

Posljednji zahtjev je objava ostalih tajnih ugovora sa privatnim kompanijama koje su angažovane na ključnim infrastrukturnim projektima u državi.

Demonstranti su ispred sjedišta gradske vlasti traktorom dovezli cisternu iz koje su prolili fekalije.

"Ove fekalije simbolizuju ono što oni nama rade godinama", rekao je predstavnik udruženja "Budi heroj" Miša Bačulov.

Incidenti na protestu u Novom Sadu
Incidenti na protestu u Novom Sadu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je 5. novembra uveče na incidente ispred Gradske kuće u Novom Sadu.

U videu, objavljenom na Instagram profilu, Vučić je naveo da u Novom Sadu nije organizovan komemorativni protest, već "užasni napadi na neistomišljenike", te da je Gradska kuća napadnuta "ne samo farbama, već i kamenicama", kao i da su "napadnuti policajci".

"U toku su jezivi, nasilni protesti protiv države Srbije u Novom Sadu. Srbija će odbraniti svoju zastavu, svoje ime i prezime i kazniti sve počinioce krivičnih dela. Nikakve sumnje nemojte da imate u to", objavio je predsjednik Srbije.

"Moja poruka je da je policija veoma uzdržana, ali nemojte da pomislite da je nasilje dozvoljeno. Svi koji su učestvovali, biće kažnjeni i gonjeni od strane države", rekao je Vučić u videu na Instagramu.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG