Linkovi

Najnovije

update

Blinken svjedoči o povlačenju iz Afganistana: Biden samostalno donosi strateške odluke

Blinken tokom jučerašnjeg svjedočenja pred Kongresom, 13. septembar
Blinken tokom jučerašnjeg svjedočenja pred Kongresom, 13. septembar

Američki državni sekretar Antony Blinken pred Odborom za međunarodne odnose Senata američkog Kongresa svjedoči o povlačenju vojnih trupa iz Afganistana.

Blinken je tokom debate sa Jamesom Rischom, republikanskim senatorom, istakao da američki predsjednik Joe Biden javno iznosi isključivo sopstvene stavove, da samostalno donosi strateške odluke na osnovu informacija koje dobija od nadležnih agencija.

Risch je tokom debate sa Blinkenom insistirao na postojanju strane u Bijeloj kući koja je, navodno, u mogućnosti da prekine govor predsjednika Bidena i da utiče na odluke koje donosi - tvrdeći da je to očigledno u izvještajima pojedinih medija.

"Predsjednik samostalno donosi odluke u slučajevima koji su u njegovoj nadležnosti. Postoje stotine hiljada odluka koje se donose i riječ je o značajnim strateškim odlukama. Taktičke odluke donose se u saradnji sa agencijama koje su za to nadležne", pojasnio je Blinken.

"Predsjednik govori veoma jasno. Dugo ga poznajem i znam da svako ko pokuša neovlašteno da ga prekine - neće dugo zadržati svoj posao", ukazao je Blinken.

U uvodnim obraćanjima dvojica najviše rangiranih članova komiteta demokrata Bob Menendez i republikanac James Risch povlačenje američkih snaga i evakuaciju označili su debaklom.

Kritički orijentisana bila je i Jeanne Shaheen, demokratska senatorica i dugodišnja zastupnica prava i napretka afganistanskih žena i djevojaka, rekavši da su predsjednici i članovi Kongresa u vrijeme obje administracije odgovorni za trenutnu situaciju.

"Prestanimo sa licemjerjem o tome ko je kriv", istakla je senatorica - osvrćući se na učinak bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i državnog sekretara Mikea Pompea za koje je rekla da su sa talibanima pregovarali o mirovnom sporazumu, mimo afganistanskih vlasti, bez ikakve garancije o poštovanju manjinskih prava.

"Želim da znam gdje su bijes i zgražavanje bili kada su prepuštali prava žena i jdevojaka", rekla je Shaheen.

U uvodnim riječima Blinken je ponovio dio navoda koje je iznio u ponedjeljak na sjednici Odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma američkog Kongresa - održane istim povodom.

Precizirao je da je aktuelni predsjednik Joe Biden, preuzimanjem mandata naslijedio sporazum koji je njegov prethodnik Donald Trump postigao sa talibanima.

U odgovoru, Blinken je precizirao da će uskoro biti imenovan visoki zvaničnik koji će nadgledati američku politiku prema afganistanskim ženama i djevojkama.

"Kao dio tog sporazuma, prethodna administracija insistirala je da afganistanske vlasti oslobode 5.000 talibanskih zarobljenika - uključujući i neke vrhovne ratne zapovjednike. Smanjila je naše vojno prisustvo u Afganistanu na 2.500 vojnika. Zauzvrat, talibani su pristali da prekinu napade na američke i partnerske snage i da se uzdrže od prijetnji većim gradovima Afganistana", ukazao je Blinken u uvodnom obraćanju.

Blinken je rekao da su nakon postizanja sporazuma talibani nastavili svoj, kako se izrazio, marš ka udaljenim kontrolnim punktovima, selima i okruzima, kao i putevima koji povezuju gradove.

"Do januara 2021. talibani su ostvarili svoj najjači vojni položaj od 11. septembra 2001. Da Biden nije ispunio obavezu svog prethodnika, napadi na naše snage i na naše saveznike bi se nastavili i započeli bi talibanski napadi širom zemlje na velike gradove Afganistana", rekao je Blinken u uvodnim riječima tokom pretresa koji se održava pred Odborom za međunarodne odnose Senata američkog Kongresa.

Američki državni sekretar istakao je i da administracija predsjednika Bidena nastavlja nastojanja kako bi pomogla američkim građanima koji žele da napuste Afganistan.

"Sa njima smo u stalnom kontaktu - svakom je dodijeljen tim koji nudi konkretne smjernice i instrukcije. Pojedini sa kojima smo bili u kontaktu odbili su da budu na prvim letovima zbog zdravstvenih problema koji su ih onemogućili u putovanju. Nastavićemo da pomažemo svakom Amerikancu koji želi da napusti zemlju, kao i Afganistancima prema kojima imamo posebnu obavezu. Kao što smo učinili i u slučaju sa drugim zemljama u koje smo evakusali ambasadu i stotine i hiljade američkih građana", ukazao je Blinken tokom pretresa.

Između ostalog rekao je i da je američka administracija naslijedila rok, ali ne i plan, misleći na vremenski rok do 1. maja tekuće godine, za povlačenje američkih trupa iz Afganistana - koji je nova američka administracija na čelu sa Bidenom produžila do 31. avgusta.

Republikanski članovi Kongresa i pojedine demokrate kritikovali su američkog predsednika Bidena i njegove postupke prilikom povlačenja vojnih trupa, evakuacije američkih državljana i hiljada građana Afganistana koje su američke snage angažovale kao prevodioce i savjetnike.

Dio članova Kongresa kritkovao je i način prikupljanja obavještajnih podataka jer nije bilo predviđeno brzo napredovanje talibana i kolaps afganistanske vlade - pri čemu je predsjednik Ašraf Gani napustio zemlju i dobio politički azil u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Kritike su posebno bile izražene nakon pogibije trinaest američkih vojnika u samoubilačkom napadu na aerodromu u Kabulu u danima povlačenja. Odgovornost za napad preuzela je Islamska država-Horasan, afganistanska podružnica terorističke grupe koja djeluje na Bliskom istoku.

Dan ranije američki državni sekretar je tokom petosatne sjednice je odgovarao na pitanja demokratskih i republikanskih članova Odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma.

Ankete američkih glasača pokazuju da Biden ima široku podršku građana za odluku o okončavanju, kako ga je označio, vječnog rata u Afganistanu, ali ne i za način na koji se povlačenje odvijalo.

Intervencija u Afganistanu započeta je tokom administracije Georgea Busha mlađeg 2001. kao obračun sa terorističkom grupom Al-Kaida koja je organizovala i sprovela terorističke napade na teritoriji SAD 11. septembra 2001. Skoro 3.000 ljudi poginulo je u SAD u napadima otetim američkim putničkim avionima.

Predsjednik Biden je povlačenje označio izuzetnim uspjehom – braneći odluku o okončanju američkog rata u Afganistanu, rekavši da neće prenijeti odgovornost za upravljanje američkim vojnim angažmanima na petog američkog predsjednika.

See all News Updates of the Day

Povjerenje američkih potrošača naglo opada, pokazuje istraživanje

Zaposlenik avio kargo provjerava palete uvezenih artikala, na Međunarodnom aerodromu u Majamiju, 7. februara 2025. Neki stručnjaci kažu da su nove tarife na uvezenu robu dijelom krive za februarski pad povjerenja potrošača.
Zaposlenik avio kargo provjerava palete uvezenih artikala, na Međunarodnom aerodromu u Majamiju, 7. februara 2025. Neki stručnjaci kažu da su nove tarife na uvezenu robu dijelom krive za februarski pad povjerenja potrošača.

Povjerenje potrošača u SAD palo je u februaru u najvećem mjesečnom padu u više od četiri godine, objavila je u utorak grupa za poslovna istraživanja.

Conference Board je saopštio da je njegov indeks povjerenja potrošača pao sa 105,3 u januaru na 98,3 ovog mjeseca, što je najveći pad iz mjeseca u mjesec od avgusta 2021.

S obzirom da američka potrošačka potrošnja čini oko 70% najveće svjetske ekonomije, tri glavna berzanska indeksa na Wall Streetu su pala nakon vijesti o izvještaju. Tehnološki težak NASDAQ pao je za više od procentnog poena.

Konferencijski odbor je u saopćenju naveo: "Stavovi na trenutne uslove na tržištu rada su oslabili. Potrošači su postali pesimistični u pogledu budućih uslova poslovanja i manje optimistični u pogledu budućih prihoda. Pesimizam u pogledu budućih izgleda za zapošljavanje se pogoršao i dostigao maksimum u 10 mjeseci."

Odvojeno, američki ministar financija Scott Bessent ustvrdio je u utorak da je američka ekonomija na površini krhkija nego što ekonomski pokazatelji sugeriraju, i obećao je da će povratiti rast smanjenjem vladine potrošnje i regulative.

Scott Bessent, američki ministar finansija, prisustvuje sastanku u Kijevu, Ukrajina, 12. februara 2025.
Scott Bessent, američki ministar finansija, prisustvuje sastanku u Kijevu, Ukrajina, 12. februara 2025.

U svom prvom velikom obraćanju o ekonomskoj politici, Bessent je grupi u Australijskoj ambasadi u Washingtonu rekao da su volatilnost kamatnih stopa, trajna inflacija i oslanjanje na javni sektor za rast radnih mjesta sputali američku ekonomiju, uprkos općem nacionalnom ekonomskom rastu i niskoj nezaposlenosti.

Bessent je okrivio "plodnu prekomjernu potrošnju" pod bivšim predsjednikom Joeom Bidenom i propise koji su ometali rast ponude kao glavne pokretače "ljepljive inflacije".

"Pretjerano oslanjanje prethodne administracije na prekomjernu državnu potrošnju i nadmoćnu regulativu ostavilo nam je ekonomiju koja je možda pokazala neke razumne metrike, ali je na kraju bila krhka ispod", rekao je on.

Bessent je rekao da je 95% ukupnog rasta radnih mjesta u posljednjih 12 mjeseci bilo koncentrisano u javnim i susjednim sektorima, kao što su zdravstvo i obrazovanje, poslovi koji nude sporiji rast plata i manju produktivnost od poslova u privatnom sektoru.

U međuvremenu, rekao je da su ugovoreni poslovi u proizvodnji, metalurgiji, rudarstvu i informatičkoj tehnologiji smanjeni u istom periodu.

"Privatni sektor je u recesiji", rekao je Bessent. "Naš cilj je reprivatizacija privrede."

Potrošači su izgledali sve samouvjereniji kada su se približavali kraju 2024. i izdašno trošili tokom sezone praznika. Ali maloprodaja u SAD-u naglo je pala u januaru, uz neuobičajeno hladno vrijeme u većem dijelu SAD.

Maloprodaja je pala za 0,9% prošlog mjeseca u odnosu na decembar, objavilo je Ministarstvo trgovine prošle sedmice. Pad, najveći u godinu dana, uslijedio je nakon dva mjeseca snažnog rasta.

S obzirom da inflacija i dalje brine potrošače i neizvjesnost oko plana predsjednika Donalda Trumpa da uvede nove ili strože carine na uvoz iz drugih zemalja, kreatori politike u centralnoj banci zemlje, Federalnim rezervama, zauzeli su oprezan pristup da li dalje sniziti referentnu kamatnu stopu.

Fed je svoju ključnu stopu zaduživanja ostavio na svom posljednjem sastanku nakon što ju je smanjio na prethodna tri.

"Povjerenje potrošača se naglo pogoršalo suočeni s prijetnjama da će se uvesti velike tarife i smanjiti federalna potrošnja i zapošljavanje", napisao je šef Pantheon Macroeconomics Samuel Tombs u bilješci klijentima.

Neke informacije u ovom izvještaju stigle su iz Associated Pressa, Reutersa i agencije France-Presse.

Mjesec dana Trumpove administracije: Šta birači danas misle o njegovoj ekonomiji?

Mjesec dana Trumpove administracije: Šta birači danas misle o njegovoj ekonomiji?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Imigracija i ekonomija bili su među prioritetima američkih birača 2024. godine. Ali šta građani misle o američkoj ekonomiji mjesec dana nakon što je predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost?

Zamrzavanje tokova novca utiče na poljoprivrednu industriju SAD

Zamrzavanje tokova novca utiče na poljoprivrednu industriju SAD
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Zamrzavanja federalnih rezervi koja su u toku utječu na poljoprivrednu industriju SAD-a. Kane Farabaugh donosi više detalja iz države Wisconsin.

Trump želi brzo rješenje i veću odgovornost Evrope, Macron traži dodatne garancije od Moskve za zaustavljanje rata u Ukrajini

Trump želi brzo rješenje i veću odgovornost Evrope, Macron traži dodatne garancije od Moskve za zaustavljanje rata u Ukrajini
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

Predsjednik Donald Trump kaže da se približava dogovoru s Ukrajinom i Rusijom o okončanju rata u Ukrajini, nakon dana ispunjenog sastancima u Bijeloj kući s francuskim čelnikom Emmanuelom Macronom, gdje je pozvao Europu da preuzme veću ulogu, dok Pariz traži dodatne garancije od Moskve.

SS United States odlazi u penziju: Od najbržeg prelaska okeana do najvećeg vještačkog korala

Brod "SS United States" napušta Filadelfiju, na putu prema Alabami, gdje će biti saniran, a potom će ga potopiti uz obalu Floride, gdje će postati najveći vještački koral na svijetu. (Foto: Reuters/Matthew Hatcher)
Brod "SS United States" napušta Filadelfiju, na putu prema Alabami, gdje će biti saniran, a potom će ga potopiti uz obalu Floride, gdje će postati najveći vještački koral na svijetu. (Foto: Reuters/Matthew Hatcher)

Brod „SS United States“ jedan je od najpoznatijih američkih starih brodova, izgrađen između 1950. i 1951. godine. Sada je iz Filadelfije krenuo na poslednje putovanje prema luci Mobil u Alabami.

Tamo će početi proces sanacije za uklanjanje svih opasnih materijala koji bi mogli ostati na brodu, za uklanjanje olovne boje, za pripremu da postane koral za otprilike godinu dana“, kaže Warren Jones iz Odbora direktora za konzervaciju broda “SS United States”.

Nakon Alabame, brod će biti odvučen do obale Floride. Plan je da ga tamo potope i da postane najveći vještački koral na svijetu.

Brod je dugačak više od 300 metara, a na svom prvom putovanju 1952. je postavio rekord za najveću prosječnu prekookeansku brzinu za takve brodove, koji drži i danas. U oba pravca je prosječno vozio nešto više od 66 kilometara na sat. Atlantski okean je tada prešao za tri dana, deset sati i 40 minuta.

Brod je prevozio četiri američka predsjednika, više od milion putnika, diplomate. Zaista je bio ambasador u svijetu za Sjedinjene Države”, navodi Jones koji je i sam kao osmogodišnjak ovim plovilom putovao iz SAD za Evropu. „To je bilo nezaboravno iskustvo.

Brod je bio ponos američke brodogradnje, a imao je i vojnu namjenu zbog sposobnosti da preveze hiljade vojnika. Kasnije je promijenio brojne vlasnike koji su imali planove za restauraciju, ali ništa od toga nije realizovano, nakon čega je godinama bio usidren u Filadelfiji na rijeci Delaver.

Zvaničnici Okruga Okulusa na Floridi se nadaju da će brod pod vodom pomoći u očuvanju životne sredine i da će postati atrakcija koja će donositi milone dolara zarade. U tom okrugu već postoji više od 500 vještačkih korala.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG