Aleksandar Volfovič, državni sekretar Vijeća sigurnosti Bjelorusije, rekao je da je logično da je oružje povučeno nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, jer su Sjedinjene Države pružile sigurnosne garancije i nisu uvele sankcije.
"Danas je sve srušeno. Sva obećanja su zauvijek nestala", rekao je Volfovič u intervjuu na državnoj televiziji, a prenosi agencija Belta.
Bjelorusija, koju predvodi predsjednik Aleksandar Lukašenko od 1994. godine, najvjerniji je saveznik Rusije među bivšim sovjetskim državama i dozvolila je da se njena teritorija koristi za pokretanje invazije Kremlja na Ukrajinu u februaru 2022.
Rusija je prošle sedmice krenula naprijed s odlukom da razmjesti taktičko nuklearno oružje na bjeloruskoj teritoriji s ciljem postizanja konkretnih dobitaka na bojnom polju.
Rusija kaže da je njena "specijalna vojna operacija" u Ukrajini imala za cilj da se suprotstavi onome što kaže da je nagon "kolektivnog zapada" da vodi "proxy rat" i nanese poraz Moskvi.
"Raspoređivanje taktičkog nuklearnog oružja na teritoriji Bjelorusije je stoga jedan od koraka strateškog odvraćanja. Ako u glavama zapadnih političara ostane ikakvog razloga, naravno, oni neće prijeći ovu crvenu liniju", rekao je Volfovič.
Rekao je da će svako pribjegavanje upotrebi "čak i taktičkog nuklearnog oružja dovesti do nepovratnih posljedica".
Lukašenko je prošle sedmice rekao da je oružje već u pokretu, ali još nije jasno kada će biti postavljeno.
Sjedinjene Države su osudile potencijalno raspoređivanje nuklearnog oružja u Bjelorusiji, ali kažu da njihov stav o upotrebi takvog oružja nije promijenjen.
Zapadne sankcije uvedene su Bjelorusiji mnogo prije invazije u vezi sa Lukašenkovim suzbijanjem ljudskih prava, posebno ugušivanjem masovnih protesta protiv, kako su protivnici rekli, njegovog namještenog reizbora 2020. godine.
Nakon sticanja nezavisnosti od sovjetske vlasti, Bjelorusija, Ukrajina i Kazahstan pristale su da njihovo oružje bude uklonjeno i vraćeno Rusiji kao dio međunarodnih napora za suzbijanje širenja oružja.