Kalesnikava je 6. septembra osuđena na 11 godina zatvora, a Znak na 10 godina nakon što su proglašeni krivim po optužbama za zavjeru u cilju preuzimanja vlasti, pozive na radnje štetne po nacionalnu bezbjednost, te pokušaja da stvore ekstremističku organizaciju.
Dvoje optuženih, koji su članovi opozicionog Koordinacionog vijeća, odbacili su kao politički motivisane optužbe proistekle iz njihovih poziva na proteste protiv zvaničnih rezultata izbora u augustu prošle godine.
"Zahtijevamo hitno oslobađanje Marije i Maksima, koji nisu ni za šta krivi. To je teror protiv Bjelorusa koji se usuđuju da se suprotstave režimu", napisala je na Twitteru opoziciona liderka Svetlana Tihanovskaja, koja je bila primorana da ode iz zemlje iz bezbjednosnih razloga.
Obračun vlasti sa prodemokratskim aktivistima započeo je nakon predsjedničkih izboria u augustu 2020. na kojima je Lukašenko obezbjedio šesti mandat, za koje mnogi tvrde da su bili neregularni što je izazvalo talas protesta bez presedana.
Vlasti su reagovale nasilnim suzbijanjem demonstracija, uključujući i pritvaranje desetina hiljada ljudi. Veći dio opozicionog rukovodstva zatvoren je ili primoran da izbjegne iz zemlje.
Nekoliko demonstranata je ubijeno, a grupacije za ljudska prava tvrde da posjeduju dokaze o mučenju zatvorenika.
Kalesnikava je nedavno ušla u uži izbor za nagradu Vaclav Havel za ljudska prava, koju svake godine dodjeljuje Parlamentarna skupština Savjeta Evrope (PACE) za "izuzetan" rad u odbrani ljudskih prava i razvoju civilnog društva