Linkovi

Najnovije

Biden i Putin dogovorili povratak ambasadora, nastavljaju se pregovori o nuklearnom naoružanju

Susret Bidena i Putina u Ženevi, 16. juni 2021.
Susret Bidena i Putina u Ženevi, 16. juni 2021.

Lideri Sjedinjenih Država i Rusije Joe Biden i Vladimir Putin usaglasili su se tokom samita održanog u Ženevi o povratku ambasadora u prijestolnice Washington i Moskvu - povučenih ranije tokom godine.

Njihov susret trajao je oko četiri sata i bio je prvi od kada je Biden preuzeo mandat. Odnosi dvije države posljednjih godina nalaze se na najnižim tačkama.

Biden: Uradio sam ono zbog čega sam došao

"Ton sastanka je bio dobar i pozitivan. Uradio sam ono zbog čega sam došao - da identifikujemo prostor za saradnju i direktno prenesem da će Amerika odgovoriti na poteze koji utiču na njene vitalne interese", izjavio je na konferenciji za novinare predsjednik Biden, koji je dodao da "ništa ne može da zamjeni direktne razgovore lidera, licem u lice."

Joe Biden tokom konferencije za novinare nakon sastanka sa Putinom u Ženevi, 16. juni 2021.
Joe Biden tokom konferencije za novinare nakon sastanka sa Putinom u Ženevi, 16. juni 2021.

Na pitanje zbog čega je samit trajao kraće nego što se očekivalo, Biden je postavio pitanje kada su posljednji put dvojica svjetskih lidera razgovarala više od dva sata, i dodao da su pokrili planirane teme.

Dodao je da je veliki dio razgovora bio posvećen temi cyber bezbjednosti i da je postavljeno pitanje da li će Moskva preduzeti korake protiv hakera koji napadaju američke korporacije.

Biden je takođe rekao da je sa ruskim predsjednikom detaljno razgovarao o sljedećim koracima u mjerama za kontrolu nuklearnog naoružanja.

Američki lider dodao je da je jasno stavio na znanje Putinu da će SAD nastaviti da postavlja pitanja o fundamentalnim ljudskim pravima. Američki lider rekao je da će, u slučaju da opozicioni lider Aleksej Navalni umre u zatvoru, to imati katastrofalne posljedice po Rusiju.

Američki predsjednik je izjavio da nikome nije u interesu "novi hladni rat" i dodao da nema problem sa tim da SAD posluju sa Rusijom sve dok ona poštuje međunarodne norme.

Putin: Sastanak je bio konstruktivan

Prije Bidena, novinarima se bratio ruski predsjednik.​

"Samit je bio konstruktivan i nije bilo neprijateljstava. Sa Bidenom sam se usaglasio o povratku ruskih diplomata u Ameriku. Rusija i Sjedinjene Države dijele odgovornost za nuklearnu stabilnost i održaće razgovore o mogućim promjenama nedavno produženog sporazuma START o njegovom ograničavanju", rekao je Putin novinarima u Ženevi.

Ruski predsjednik rekao je da je zadovoljan objašnjenjem za slučaj u kom je predsjednik Biden na direktno postavljeno pitanje smatra li Putina ubicom - odgovorio potvrdno. Također, ukazao je da je američki predsjednik sa njim razmatrao i pitanja ljudskih prava i američkih državljana pritvorenih u Rusiji.

Putin na konferenciji za novinare nakon sastanka u ženevi sa Bidenom, 16. juni 2021.
Putin na konferenciji za novinare nakon sastanka u ženevi sa Bidenom, 16. juni 2021.

"Saglasili smo se da započnemo konsultacije o cyber bezbjednosti", rekao je ruski predsjednik Putin.

Američki predsjednik je u prethodnom periodu iznosio tvrdnje zasnovane na podacima američkih obavještajnih agencija da su cyber napadi izvođeni sa ruske teritorije.

Na pitanje o mogućem članstvu Ukrajine u Sjevernoatlantskoj alijansi - ruski predsjednik je odgovorio da nema ništa suštinski da kaže.

"Ukrajina je prekršila sporazum o prekidu sukoba sa snagama na istoku te zemlje", rekao je on - govoreći u sukobu između ukrajinskih bezbjednosnih snaga i proruskih separatista.

Osvrnuvši se na slučaj Alekseja Navalnog, pritvorenog ruskog opozocionara, ruski predsjednik je istakao da je znao da će biti pritvoren - ali je svejedno izabrao da se vrarti u zemlju.

Dan samita

Dvojica državnika održala su jednu dužu rundu razgovora, a ne dvije kako je prethodno najavljeno. Biden i Putin održaće odvojene konferencije za medije o višesatnim razgovorima koje su održali.

Na početku susreta su se rukovali.

Ruski predsjednik tom prilikom je rekao da se nada da će sastanak sa američkim liderom biti produktivan.

Ruski predsjednik je rekao da se nada da će sastanak sa američkim liderom biti produktivan.

"Gospodine predsjedniče, želim da vam se zahvalim zbog inicijative da se sastanemo", kazao je Putin.

Biden je rekao da će pokušati da odrede oblasti u kojima mogu da sarađuju.

"Uvijek je bolje sastati se licem u lice", kazao je predsjednik SAD.

Neimenovani visoki zvaničnik američke administracije rekao je novinarima u utorak da se ipak ne očekuju veliki rezultati od Bidenovog prvog samita sa ruskim predsjednikom, prenosi Reuters.

Biden planira da tokom razgovora pokrene brojna pitanja - od cyber napada iz Rusije do njenog miješanja u američke izbore i kršenja ljudskih prava. Međutim, rekao je da se nada da postoje oblasti u kojima dvije zemlje mogu da sarađuju i da mogu da se normalizuju historijski napeti odnosi, a Putina je nazvao "dostojnim protivnikom".

Obojica lidera se nadaju da bi samit mogao da rezultira stabilnim i predvidljivim odnosima za koje su ocijenili da su na najnižoj tački do sada.

Zvaničnik administracije rekao je da se Biden nada da može da postigne saglasnost sa Putinom u nekim manjim oblastima, uključujući i potencijalno vraćanje ambasadora u Washington i Moskvu. Također se nada da će biti postignut napredak kada je riječ o novom sporazumu o kontroli naoružanja između dvije zemlje, nakon što je Rusija u januaru pristala na petogodišnje produženje postojećeg.

Od kako je preuzeo položaj predsjednika u januaru, Biden je više puta vršio pritisak na Putina da zaustavi cyber napade na kompanije i vladine agencije u Americi i širom svijeta, koji potiču iz Rusije, i osudio pritvaranje ruskog opozicionog lidera Alekseja Navalnog.

Također je objavio obavještajne podatke koji sugerišu, mada uz malu do umjerenu pouzdanost, da je Moskva nudila nagrade Talibanima da napadaju američke trupe u Afganistanu.

Visoki zvaničnik administracije rekao je da će "hakerski napadi biti značajna tema razgovora".

Putin je odbacio američke optužbe da su Moskva i ruski hakeri odgovorni za cyber napade na američke kompanije i vladine agencije.

Biden je prethodno, tokom prve evropske turneje na položaju predsjednika, pokušao da na sastancima sa liderima G7, NATO-a i Evropske unije, obnovi partnerstvo sa Evropom uzdrmano za vrijeme bivšeg predsjednika Donalda Trumpa. Međutim, najviše se iščekuje njegov razgovor sa Putinom, izvještava Associated Press (AP).

Detalji o samitu

Mjesto susreta Bidena i Putina - ženevska vila La Grange uoči susreta dvojice državnika.
Mjesto susreta Bidena i Putina - ženevska vila La Grange uoči susreta dvojice državnika.

Američki i ruski predsjednik sastaće se u vili iz 18. vijeka, sa pogledom na Ženevsko jezero, prenosi agencija Reuters.

Sastanak bi mogao da traje četiri do pet sati ili više od toga, dok Biden i Putin budu razgovarali o kontroli naoružanja, hakerskim napadima i miješanju u izbore.

Međutim, neće obuhvatati obroke, a Biden i Putin će održati odvojene konferencije za novinare.

Lideri SAD i Rusije će se prije sastanka u biblioteci, koji bi trebalo da počne u jedan sat popodne po lokalnom vremenu, sastati sa predsjednikom Švicarske.

Biden i Putin će razgovarati u prisustvu svojih glavnim spoljnopolitičkim savjetnicima, državnim sekretarom Antonijem Blinkenom i ruskim šefom diplomatije Sergejom Lavrovom, kao i prevodiocima, prije nego što bude održan veći sastanak.

U Ženevi će biti raspoređeno između 3.000 i 3.500 policajaca i pripadnika drugih bezbjednosnih snaga.

NATO samit održan 14. juna 2021. u Briselu
NATO samit održan 14. juna 2021. u Briselu

Osude Rusije na samitu SAD i EU

Prije nego što je Biden otputovao iz Brisela, američki zvaničnici objavili su da je postignut dogovor sa Evropskom unijom u dugom trgovinskom sporu oko subvencija za proizvođače aviona.

Biden se nada da će time biti ublažene tenzije u transatlantskim odnosima, u trenutku kada pokušava da pridobije široku evropsku podršku za suprotstavljanje Rusiji, uoči sastanka sa Putinom, prenosi AP.

SAD i Evropska unija su poslije samita u utorak izdale saopštenje u kojem se navodi da su saglasili o uspostavljanju "dijaloga na visokom nivou" o Rusiji u okviru "obnovljenog transatlantskog partnerstva".

U saopštenju se ističe da su Washington i Brisel "ujedinjeni u principijelnom pristupu Rusiji i spremni da odlučno odgovore na njeno negativno ponašanje i štetne aktivnosti".

SAD i EU takođe traže od Rusije "da zaustavi obračun sa civilnim društvom, opozicijom i nezavisnim medijima i oslobodi sve političke zatvorenike".

Istovremeno, EU je podijeljena u pogledu pristupa Rusiji koja je njen najveći snabdijevač gasom, a igra i jednu od ključnih uloga u riješavanju međunarodnih sporova i drugih pitanja, među kojima su iranski nuklearni sporazum i sukobi u Siriji i Libiji.

O Rusiji je bilo riječi i na samitu NATO-a u ponedjeljak u Briselu.

NATO lideri su u završnom saopštenju osudili agresivne vojne aktivnosti Rusije i "ratne igre" blizu granica članica Alijanse, kao i često narušavanje njihovog vazdušnog prostora od strane ruskih aviona.

NATO je optužio Rusiju da intenzivira "hibridne" akcije protiv njenih članica, pokušajima da se miješa u izbore, političkim i ekonomskim zastrašivanjem, kampanjom širenja dezinformacija i "zlonamernim cyber aktivnostima".

See all News Updates of the Day

Dosadašnji atentati na američke predsjednike

Agenti tajne službe guraju predsjednika Ronalda Reagana u predsjedničku limuzinu nakon što je upucan ispred hotela u Washingtonu, 30. marta 1981. (Foto: AP/Ron Edmonds)
Agenti tajne službe guraju predsjednika Ronalda Reagana u predsjedničku limuzinu nakon što je upucan ispred hotela u Washingtonu, 30. marta 1981. (Foto: AP/Ron Edmonds)

FBI istražuje, kako je rekao, još jedan pokušaj atentata na republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa.

Incident se dogodio u nedjelju u Trump International Golf Clubu na Palm Beachu na Floridi gdje je Trump, bivši predsjednik, igrao golf.

Zvaničnici za provođenje zakona rekli su da je Tajna služba vidjela čovjeka s puškom u grmlju i zapucala.

Osumnjičeni je pobjegao iz žbunja, a kasnije je uhapšen na autoputu, navodi policija.

Prethodni pokušaj Trampa

U julu, Trampa je pogodio naoružani muškarac tokom predizbornog skupa u Pennsylvaniji u, kako je FBI rekao, pokušaju atentata. Metak je bivšeg predsjednik okrznuo uho.

Istraživačka služba Kongresa kaže da su se direktni napadi na predsjednike, izabrane predsjednike i kandidate dogodili u najmanje 15 odvojenih prilika, od kojih je pet rezultiralo smrću.

Ispod je lista drugih atentara na američke lidere, uspjelih ili ne.

Atentati

Četiri američka predsjednika su ubijena dok su bili na vlasti.

Abraham Lincoln: Ubio ga je 1865. John Wilkes Booth u Fordovom teatru u Washingtonu.

James Garfield: Ustrijeljen 1881. u Washingtonu na željezničkoj stanici i umro usljed povreda dva i po mjeseca kasnije.

William McKinley: Ubio ga je 1901. anarhista u Buffalu, New York.

John F. Kennedy: Ubio ga je Lee Harvey Oswald 1963. u Dallasu u Texasu, dok se predsjednik vozio u koloni.

Predsjednici koje su preživjeli atentat

Četiri predsjednika su ranjena, ali su preživjeli atentat, dok su bili na funkciji ili nakon toga.

Donald Trump: Trump je upravo započeo predizborni govor u Pennsylvaniji 13. jula kada su odjeknuli pucnji. Trump je pogođen u uho. Službenici bezbjednosti su ga odvezli u crni terenac.

Ronald Reagan: Pogođen je 1981. ispred hotela Hilton u Washingtonu. Reagan je ranjen kada se jedan od metaka odbiood limuzine i pogodio ga ispod lijevog pazuha.

Gerald Ford: Preživio je dva pokušaja ubistva za manje od tri sedmice 1975. godine, a da nije povrijeđen.

Theodore Roosevelt: Pogođen je u grudi 1912. dok je vodio izbornu kampanju u Milwaukeeju, ali je insistirao da održi govor pristalicama prije nego što je odveden u bolnicu.

Atentati na druge američke lidere

Robert F. Kennedy: Kandidat za predsjednika SAD-a i američki senator, ubijen je 1968. od strane naoružanog čovjeka u hotelu Ambassador u Los Angelesu.

Guverner Alabame George C. Wallace: Kandidat za demokratsku predsjedničku nominaciju, upucan je 1972. godine i ostao je paraliziran od struka naniže.

Tajna služba mora pružiti bolju zaštitu nakon novog pokušaja atentata na Trumpa, kažu zvaničnici

Blokirana ulica ispred Trump golf kluba Palm Beachu, Florida, 15. septembae 2024.
Blokirana ulica ispred Trump golf kluba Palm Beachu, Florida, 15. septembae 2024.

Nakon onoga što je FBI nazvao očiglednim pokušajem atentata na bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, uslijedila je široka osuda političkog nasilja, kao i pozivi na strožiju sigurnost.

Potpredsjednica Kamala Haris, koja Trumpov protivnik na predsjedničkim izborima u novembru, rekla je u izjavi da je "duboko uznemirena" incidentom u nedjelju na golf terenu u Floridi.

"Svi moramo da uradimo svoj dio kako bismo osigurali da ovaj incident ne dovede do novog nasilja", rekla je Harris.

Republikanski senator Tim Scott rekao je: "Političkom nasilju apsolutno nije mjesto u Sjedinjenim Američkim Državama."

Guverner Floride Ron DeSantis, republikanac, rekao je da će njegova država sprovesti sopstvenu istragu o incidentu, rekavši da ljudi "zaslužuju istinu o potencijalnom ubici" i kako je uspio da se tako približi Trumpu.

Tajna služba našla se pod lupom nakon što je Trump pogođen u uho tokom predizbornog skupa u julu.

Kongresmenka Elise Stefanik, četvrta po redu američka republikanka, postavila je slična pitanja u nedjelju.

"I dalje nedostaje odgovora za užasan pokušaj atentata u Pennsylvaniji i očekujemo da će postojati jasno objašnjenje onoga što se dogodilo na Floridi", rekao je Stefanik.

Demokratski kongresmen Ro Khanna nazvao je dva pokušaja atentata na Trumpa "neprihvatljivim" i rekao u nedjelju da Tajna služba "mora doći sutra u Kongres, reći nam koja su sredstva potrebna za proširenje zaštitnog perimetra, i hajde da ih dodijelimo na dvostranačkom glasanju istog dana".

Republikanski predstavnik Darrell Issa imao je sličnu poruku.

"Vidio sam dovoljno. Ako Kongres mora natjerati Tajnu službu da zaštiti Donalda Trumpa, to ćemo učiniti", rekao je.

Trump je u poruci na svojoj stranici Truth Social kasno u nedjelju zahvalio Tajnoj službi i lokalnoj policiji što su ga čuvali.

Predsjednik Joe Biden je u izjavi rekao da će njegova administracija "nastaviti da osigurava da Tajna služba ima sve resurse, sposobnosti i zaštitne mjere potrebne kako bi osigurala kontinuiranu sigurnost bivšeg predsjednika".

Demokrata iz najvišeg doma Hakeem Jeffries rekao je da političkom nasilju "nema mjesta u civiliziranom društvu".

"Zahvalan sam što je bivši predsjednik Trump bezbjedan i što je navodni počinitelj u pritvoru. Trebalo bi da bude krivično gonjen u punom obimu zakona", rekao je on.

Zabrinutost zbog nedjeljnog incidenta stigla je i iz inostranstva.

Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz rekao je da narod Izraela šalje najbolje želje Trumpu "nakon drugog pokušaja atentata".

"Moramo oštro osuditi svaki pokušaj nametanja političkih stavova putem prijetnji i nasilja - političko nasilje nikada ne smije potkopati pravo američkog naroda da slobodno i demokratski izabere svoj put", rekao je Katz.

Yvette Cooper, britanska ministrica unutrašnjih poslova, rekla je za Sky News da nasilju "nema mjesta ni u jednoj političkoj kampanji".

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da mu je drago što čuje da Trump nije povrijeđen.

"Ovo je naš princip: vladavina prava je najvažnija i političkom nasilju nema mjesta nigdje u svijetu. Iskreno se nadamo da će svi ostati bezbjedni", rekao je Zelenski.

Neke informacije za ovu priču dali su Associated Press, Agence France-Presse i Reuters

Više rijeka se izlilo u centralnoj Evropi, raste broj žrtava

Pogled dronom prikazuje poplavljeno područje u Glucholazyju u Poljskoj, 15. septembar 2024.
Pogled dronom prikazuje poplavljeno područje u Glucholazyju u Poljskoj, 15. septembar 2024.

Više rijeka u centralnoj Evropi izlilo se u ponedjeljak, dok su poplave odnijele najmanje 10 života od Poljske do Rumunije i ostavile mnoge gradove potopljene.

Granična područja između Češke i Poljske teško su pogođena tokom vikenda. Neki mostovi su se srušili i kuće su uništene, dok su sela i gradovi u istočnoj Rumuniji potopljeni.

Poljska vlada trebala se sastati u ponedjeljak ujutro kako bi proglasila stanje katastrofe.

Dok su rijeke u češko-poljskom pograničnom području počele da se povlače u ponedjeljak, poplave su se širile na druge dijelove stavljajući veće gradove u obje zemlje u stanje pripravnosti.

U Češkoj Republici, rijeka Morava koja je u porastu preko noći je Litovel, grad 230 km istočno od glavnog grada Praga sa skoro 10.000 stanovnika, bio 70 posto pod vodom i zatvorila škole i zdravstvene ustanove, rekao je gradonačelnik na Facebooku.

Poplavljeni dijelovi glavnog grada sjeveroistočne Češke regije Ostrave prinudno su zatvorili elektranu koja je opskrbljivala grad toplinskom energijom i toplom vodom, kao i dvije hemijske fabrike.

Više od 12.000 ljudi evakuisano je u Češkoj, rekao je premijer Petr Fiala u nedjelju navečer na X-u kada je sazvao vanrednu sjednicu vlade za ponedjeljak.

Češka televizija je u ponedjeljak izvijestila o prvoj potvrđenoj žrtvi, što je povećalo broj žrtava u cijelom regionu.

U Rumuniji je tokom vikenda u poplavama poginulo šest osoba, a u nedjelju je poginuo austrijski vatrogasac. U Poljskoj se u nedjelju utopio muškarac. Poljski ministar za infrastrukturu Dariusz Klimczak rekao je da ima informacije o drugoj žrtvoj, što Reuters nije mogao odmah provjeriti.

Vodostaj Dunava također u porastu

Zamjenik ministra unutrašnjih poslova Poljske Czeslaw Mroczek rekao je u ponedjeljak za Poljski radio da su se hiljade vatrogasaca, policajaca i vojnika borile s poplavama u posljednja 24 sata, dok vlada još radi na utvrđivanju razmjera štete.

"Vlada će, kako je najavljeno, donijeti odluku o uvođenju stanja elementarne nepogode... Konsultujemo se sa lokalnim guvernerima", rekao je on.

Glavni grad Slovačke Bratislava i mađarska prijestolnica Budimpešta pripremali su se za rast vodostaja rijeke Dunav.

U Austriji su vodostaji rijeka i akumulacija pali tokom noći jer je kiša umanjila, ali zvaničnici su rekli da se spremaju za drugi val jer se u narednim satima očekuje obilnija kiša.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je u poruci na X-u uputila riječi solidarnosti onima koji su pogođeni poplavama i rekla da će EU pružiti podršku.

Njemačka počela provoditi kontrole na svojim granicama sa pet zapadnoevropskih država

Službenik njemačke savezne policije stoji uz često korištenu rutu migranata preko njemačko-poljske granice u blizini Forsta, u istočnoj Njemačkoj, 11. oktobra 2023.
Službenik njemačke savezne policije stoji uz često korištenu rutu migranata preko njemačko-poljske granice u blizini Forsta, u istočnoj Njemačkoj, 11. oktobra 2023.

Njemačka je u ponedjeljak započela nasumične provjere na svojim granicama sa pet zapadnoevropskih zemalja, dok nastoji suzbiti neregularnu migraciju, proširujući sistem kontrola koji je već na snazi ​​na četiri druge granice.

Policijske kontrole počele su u ponedjeljak ujutro na granicama s Francuskom, Holandijom, Belgijom, Luksemburgom i Danskom, a trebalo bi da se nastave šest mjeseci. Njemačka već od prošle godine provodi provjere na svojim granicama sa Poljskom, Češkom, Austrijom i Švicarskom.

Njemačka, članica Evropske unije, objavila je prošle sedmice da ove sedmice proširuje granične kontrole na svih devet svojih kopnenih granica u sklopu napora da se suzbije neregularna migracija i kriminal nakon nedavnih ekstremističkih napada.

Prošlog mjeseca u napadu nožem u Solingenu koji je izveo sirijski tražitelj azila poginule su tri osobe. Osumnjičeni je tvrdio da je inspirisan grupom Islamska država. U junu je u napadu nožem koji se pripisuje afganistanskom imigrantu ubijen policajac, a četiri osobe su ranjene.

Granične kontrole testiraju evropsko jedinstvo jer ga neki vide kao korak dalje od duha aranžmana slobodnog putovanja u EU poznatog kao Šengen. Sloboda građana Evrope da slobodno putuju preko granica radi posla i zabave jedna je od najomiljenijih pogodnosti EU.

Prema EU, državama članicama je dozvoljeno da privremeno ponovo uvedu kontrole na takozvanim unutrašnjim granicama EU u slučaju ozbiljne prijetnje, poput one po unutrašnju sigurnost. Ali također se kaže da granične kontrole treba primijeniti kao posljednje sredstvo u izuzetnim situacijama i moraju biti vremenski ograničene.

Takva ograničenja se često postavljaju tokom velikih sportskih događaja, uključujući nedavne Olimpijske igre u Parizu i Evropsko prvenstvo u fudbalu.

Očigledni pokušaj ubistva Trumpa postavlja pitanje kako se to moglo ponoviti

Policijska vozila u blizini Trumpovog golf kluba na Floridi, 15. septembar 2024.
Policijska vozila u blizini Trumpovog golf kluba na Floridi, 15. septembar 2024.

Očigledni pokušaj atentata na bivšeg predsjednika Donalda Trumpa dok je igrao golf na Floridi potresao je predsjedničku kampanju već narušenu nasiljem i pokrenuo pitanje kako se tako nešto moglo dogoditi po drugi put unazad dva mjeseca.

Agenti američke tajne službe otvorili su vatru u nedjelju popodne na čovjeka koji je uočen kako je uperio kalašnjikov kroz ogradu dok se skrivao u žbunju dok je Trump igrao golf u svom klubu u West Palm Beachu. FBI je to opisao kao očigledan pokušaj atentata na republikanskog kandidata.

Na skupu u Pennsylvaniji u julu, Trumpa je metak pogodio u uho kada je naoružani napadač uspio pristupiti neosiguranom krovu. Jedan od Trumpovih pristalica je ubijen, a dvojica teško povrijeđena.

Dok se Tajna služba borila s time kako zaštititi Trumpa dok vodi kampanje širom zemlje, održavajući skupove koji često privlače hiljade ljudi, manje pažnje je usmjereno na njegovu zaštitu kada je van kampanje, često u svojim klubovima i imanjima.

Činjenica da postoje mjesta imanja na kojima su igrači golfa - uključujući Trumpa - vidljivi onima koji stoje iza ograde, odavno su poznata policiji. Dok je Trump bio predsjednik, fotoreporteri su ga često mogli snimiti pronalazeći praznine u grmlju.

Iako Trumpovi planovi da igra golf u nedjelju nisu bili dio javnog rasporeda, on često igra igra golf na nekom od njegovih terena. Međunarodni golf klub Trump, West Palm Beach, udaljen je oko 10 minuta vožnje od njegove rezidencije Mar-a-Lago.

Šerif okruga Palm Beach Ric Bradshaw je na brifingu primijetio da su sigurnosni protokoli slabiji zbog toga što Trump više nije na funkciji.

„On nije sadašnji predsjednik. Da jeste, imali bismo cijeli ovaj golf teren okružen. Ali pošto nije, njegova sigurnost je ograničena na područja koja Tajna služba smatra mogućim”, rekao je novinarima.

Zvaničnici za provođenje zakona pohvalili su rad agenata koji su zaduženi da štite Trumpa. Jedan agent uspio je uočiti cijev puške koja viri iza ograde koja okružuje golf klub, rekao je Bradshaw.

Ryan Wesley Routh govori tokom intervjua na skupu kako bi pozvao strane lidere i međunarodne organizacije da pomognu u obezbjeđivanju humanitarnih koridora za evakuaciju Ukrajinaca iz Mariupolja, 27. april 2022.
Ryan Wesley Routh govori tokom intervjua na skupu kako bi pozvao strane lidere i međunarodne organizacije da pomognu u obezbjeđivanju humanitarnih koridora za evakuaciju Ukrajinaca iz Mariupolja, 27. april 2022.

Za razliku od drugih prošlih predsjednika i tipičnih VIP osoba koje žive u privatnim rezidencijama s visokim ogradama ili u zatvorenim zajednicama, Trump ima svoju službenu rezidenciju u svom klubu Mar-a-Lago u Palm Beachu. Klub je otvoren za članove koji plaćaju članarinu, koji se druže s bivšim predsjednikom za vrijeme obroka i na događajima i mogu pozvati svoje goste na imanje.

Klub je također popularno mjesto u Palm Beachu i domaćin je stalnog niza prikupljanja sredstava, vjenčanja i drugih događaja na kojima ponekad Trump navrati nenajavljeno.

Glasnogovornik Tajne službe Anthony Guglielmi rekao je u objavi na društvenim mrežama da agencija blisko sarađuje s FBI-jem, Uredom šerifa okruga Palm Beach i drugim organima za provođenje zakona kako bi istražili šta se dogodilo.

Trumpa će u ponedjeljak lično izvijestiti vršilac dužnosti direktora Tajne službe Ronald Rowe o istrazi, kaže osoba upoznata s planom, ali nije ovlaštena da govori javno.

Incident je odmah doveo do traženja odgovora na Capitol Hillu.

Njujorška predstavnica Elise Stefanik, predsjedavajuća republikanske konferencije Predstavničkog doma i bliska saveznica bivšeg predsjednika, rekla je da je zahvalna da je Trump siguran.

„Međutim, moramo se zapitati kako je ubici bilo dozvoljeno da se ponovo približi predsjedniku Trumpu?” pitala je u izjavi.

Vođe dvostranačke radne grupe koja je istraživala sigurnosne propuste u Pennsylvaniji rekli su da prate situaciju i da su zatražili brifing od Tajne službe.

„Zahvalni smo što bivši predsjednik nije povrijeđen, ali ostajemo duboko zabrinuti zbog političkog nasilja i osuđujemo ga u svim njegovim oblicima”, rekli su Mike Kelly i Jason Crow u zajedničkoj izjavi.

U međuvremenu, guverner Floride Ron DeSantis, jedan od Trumpovih rivala na predizborima, rekao je da će njegova država provesti vlastitu istragu.

„Ljudi zaslužuju istinu o tome kako je potencijalni ubica uspio doći na 500 metara od bivšeg predsjednika i sadašnjeg republikanskog kandidata”, napisao je u objavi na društvenim mrežama.

Demokratski poslanik Ro Khanna ponovio je tu poruku.

„Dva pokušaja atentata na bivšeg predsjednika i republikanskog kandidata u 60 dana su neprihvatljiva”, napisao je on. „Tajna služba mora sutra doći u Kongres, reći nam koja su sredstva potrebna za proširenje zaštite, i uputimo na dvostranačko glasanje istog dana.”

Predsjednik Joe Biden je u izjavi rekao da mu je „laknulo” što Trump nije povrijeđen i rekao je da „nema mjesta političkom nasilju ili bilo kakvom nasilju u našoj zemlji”.

Rekao je da je naložio svom osoblju „da nastavi osiguravati da Tajna služba ima sve resurse, sposobnosti i zaštitne mjere potrebne da osigura kontinuiranu sigurnost bivšeg predsjednika”.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG