Najvažnije
Biden: Ukazuje se nada nakon usvajanja plana za spas američke ekonomje

Američki predsjednik Joe Biden poručio je da je administracija postavila novi cilj kampanje vakcinacije u prvih sto dana njenog mandata.
"Brojka je povećana na 200 miliona vakcinisanih građana", rekao je Biden na konferenciji za medije u Biheloj kući.
On je odgovarajući na pitanja novinara, u formi konferencije za medije prvi put od kada je preuzeo funkciju, rekao da su zahvaljujući usvojenom paketu pomoći u iznosu od 1,9 hiljada milijardi dolara, ekonomski stručnjaci povećali projekcije o rastu američkog Bruto domaćeg proizvoda na 6 posto.
"Počela je da se ukazuje nada nakon usvajanja plana za spas američke ekonomije", rekao je Biden.
Američki predsjednik poručio je da će se posvetiti rješavanju preostalih problema kada okolnosti to budu dopustile.
"Na dugoročne probleme poput imigracije i kontrole naoružanja usredsrediću se nakon koronavirusa", rekao je Biden u odgovoru na jedno od postavljenih pitanja.
Prema njegovim riječima, biće potrebno da republikanci odluče da li su za saradnju ili za dalje podjele u zemlji.
Američki predsjednik je ukazao i da, iz godine u godinu, sve veći broj migranata stiže do američkih granica.
"Vlada pokušava da obnovi imigraconi sistem kako da bi se uspješno nosila sa brojem migranata. Veliki broj njih vraćamo preko granice. Dio porodica nije vraćen preko granice jer Meksiko ne želi da ih prihvati. Pregovaramo o tom sa meksičkim vlastima", rekao je Biden.
On je istakao je da je kineskom predsjedniku Xi Jinpingu jasno ukazao da Sjedinjene Države ne žele sukobe i da insistiraju da Kina poštuje međunarodna pravila pravedne konkurencije i trgovine.
"Sa Xijem sa proveo sate i sate dok sam bio deo administracije bivšeg predsjednika Obame. Ubijeđen sam da je kineski lider smatrao da demokratija nema budućnost", rekao je Biden, koji je kineskog predsjednika uporedio sa ruskim šefom države Vladimirom Putinom.
"Misli da je autokratija talas budućnosti dok demokratija ne može da funkcioniše u sve složenijem svijetu. U njemu demokratije nema ni u tragovima, ali je veoma bistar čovjek", rekao je tokom konferencije održane u predsjedničkoj rezidenciji.
Biden je ukazao da gaji drugačiju viziju budućnosti u kojoj će, kako je rekao, biti potrebna značajna ulaganja u nauku i američke radnike - kako bi bilo moguće takmičiti se sa Kinom.
"Sjedinjene Države bi u saradnji sa saveznicima trebalo da osiguraju da Kina odgovara za svoje aktivnosti na Tajvanu, u Hong Kongu, Južnokineskom moru i tretmanu ujgurske manjine", podvukao je Biden.
Američki predsjednik ukazao je i da će biti teško ispuniti rok do 1. maja za povlačenje američkih trupa iz Afganistana. Istakao je, međutim, da će se to dogoditi na bezbjedan i uređen način.
"Nije mi namjera da trupe dugo ostanu u Afganistanu. Povućićemo se, ali je pitanje kada će se to dogoditi. Naše trupe ne mogu da zamislim sljedeće godine u toj zemlji", rekao je Biden.
Raketnu probu Sjeverne Koreje američki predsjednik označio je kao kršenje rezolucij Ujednjenih nacija.
"Reagovaćemo na postupke Sjeverne Koreje ukoliko oni odluče da eskaliraju. O tom pitanju se konsultujemo sa saveznicima. Sjeverna Koreja je najznačajnije pitanje američke spoljne politike", rekao je Biden.
Takođe, poručio je da je spreman na primjenu, kako se izrazio neke forme diplomatije, što bi bilo uslovljeno krajnjim ishodom procesa denuklearizacije - aludirajući na američke napore u ubjeđivanju Sjeverne Koreje da se odrekne nuklearnog naoružanja.
Iako je američki predsjednik obnovio dnevne brifinge svog sekretara za štampu i odgovarao na pitanja u drugim formatima, on je prvi predsjednik u četiri decenije čiji je prvi mandat odmakao tako daleko, a da nije održao formalnu sesiju za pitanja i odgovora pred predstavnicima medija.
See all News Updates of the Day
Republikanac podnio zahtjev za smjenu republikanskog predsjednika Predstavničkog doma

Predsjednik Predstavničkog doma Kongresa Kevin McCarthy suočiće se sa referendumom o tome kako vodi taj dom, nakon što je konzervativni predstavnik iz njegove sopstvene partije, pokrenuo inicijativu za njegovu smjenu.
"Imam dovoljno republikanaca da se naredne nedjelje jedna ili dvije stvari dese: Kevin McCarthy ili više neće biti predsjednik Predstavničkog doma, ili će biti predsjednik tog doma koji radi u interesu demokrata. Meni svaki rezultat odgovara, jer američki narod ima pravo da zna koga ima na vlasti", izjavio je republikanac Matt Gaetz nakon što je predao zahtjev za smjenu.
McCarthy mu je odgovorio na društvenim mrežama nekoliko minuta kasnije: "Samo naprijed".
Gaetz, desničarski republikanac sa Floride, mjesecima je prijetio da će da napravi ovaj potez, a prijetnje su se pojačale nakon što je ovog vikenda McCarthy uz podršku demokrata dobio neophodnu količinu glasova da se izbjegne zatvaranje američke vlade.
Ovaj potez će biti test za McCarthyja, i moraće i da zatraži podršku demokrata. Kakav će biti rezultat glasanja još nije jasno, ali su i pristalice McCarthyja nedjeljama najavljivale da su spremne za ovaj potez.
Rezultat može biti poniženje, jer bi time postao prvi predsjednik Predstavničkog doma koji je smijenjen, ili može da dobije novi zamajac time što će preći još jednu prepreku dok vodi dom sa tijesnom većinom. McCarthy je nedavno pozdravio napore da ga smijene, i rekao da je to šansa da se kritičari ušutkaju jednom za zauvijek.
Gaetz je napomenuo da je njegov potez vjerovatno osuđen na neuspjeh. Tokom dana je optužio McCarthyja da pravi dogovor sa Bijelom kućom kako bi se donio zakon kojim bi bilo omogućena finansijska pomoć Ukrajini u ratu protiv Rusije.
Gaetz za smjenu predsjednika Predstavničkog doma je jako rijedak i podrazumijeva strogu proceduru, koja je u proteklom vijeku samo dva puta bila pokrenuta protiv republikanskih predsjednika tog tijela.
Za sada je samo nekoliko republikanaca navelo da će podržati zahtjev. Bob Good, republikanac iz Virginije, koji već dugo priželjkuje smjenu McCarthyja, smatra da je njegov dogovor sa demokratama o privremenom finansiranju vlade, bez razmatranja prioriteta konzervativaca, dovoljan razlog da bude smijenjen.
Drugi desničari republikanci i saveznici Gaetza, nisu baš toliko uvjereni. Andy Ogles iz Tennesseea će tek odlučiti i navodi da će zajedno sa ostalim kolegama usaglasiti stav.
Jedan od vodećih tvrdih konzervativaca, Thomas Massie iz Kentuckyja smatra da je potez loša ideja. On navodi da je pravi historjski momenat bio da Predstavnički dom radi svoj posao u donošenju zakona o trošenju para, te da će ovaj zahtjev prekinuti te napore.
Iako vlada ostaje otvorena, intenziviraju se politički sukobi u SAD

Američka vlada je u nedjelju ostala otvorena, uz obezbjeđenje finansiranja do sredine novembra, ali su se politički sukobi među republikanskim zakonodavcima u vezi sa glasanjema za održavanje rada samo pojačali.
Konzervativni republikanski kongresmen Matt Gaetz sa Floride rekao je za "talk show" emisije da će ove nedjelje pokušati da svrgne predsjedavajućeg Predstavničkog doma Kevina McCarthyja, lidera tijesne republikanske većine u Predstavničkom domu.
To se događa pošto je McCarthy, u oštrom preokretu u subotu, pozdravio skoro jednoglasan blok opozicionih demokratskih poslanika koji su glasali za sprječavanje djelimičnog zatvaranja vlade.
"Mislim da moramo da napravimo taj bolni rez. Mislim da moramo da nastavimo sa novim rukovodstvom koje može da bude pouzdano", rekao je Gaetz u emisiji CNN-a.
On je optužio McCarthyja da je pogazio obećanja data zakonodavcima sa tvrde desnice kada je postao predsjedavajući u januaru da će smanjiti vladinu potrošnju na nivoe prije pandemije koronavirusa 2020. i da neće usvajati ključne zakone uz pomoć glasova demokrata.
Međutim, izgledalo je da McCarthy nije zabrinut zbog Gaetzovog poteza protiv njegovog predsjedavanja, pošto je za CBS izjavio:
"Preživjeću. Više ga zanima da obezbijedi TV intervjue nego da nešto radi. Htio je da nas gurne u zatvaranje", rekao je McCarthy, dodavši da bi prekid rada odložio isplatu plata vojnom osoblju koje živi u Gaetzovom kongresnom okrugu.
"Izađi sa tim", rekao je McCarthy o potezu da ga zbaci. "Hajde da završimo to".
U Bijeloj kući, demokratski predsjednik Joe Biden osudio je previranja među republikanskim zakonodavcima. Rekao je da bi trebalo da ispoštuju dogovor koji je sklopio prije nekoliko mjeseci sa McCarthyjem o ukupnom maksimumu potrošnje za fiskalnu godinu koja je počela u nedjelju, čemu su se konzervativni republikanci protivili i od tada su pokušali da dodatno smanje.
"Muka mi je i umoran sam od dovođenja (situacije) do krajnjih granica", rekao je Biden. "Nikada nisam vidio republikanski Kongres - ili bilo koji Kongres - da se ovako ponaša… Što je mnogo - mnogo je. Snažno pozivam svoje republikanske prijatelje u Kongresu da ne čekaju. Zaustavite igre. Na posao da biste odobrili pakete potrošnje za narednih 12 mjeseci."
Gaetz, zakonodavac u Predstavničkom domu u četiri mandata, rekao je o McCarthyju u emisiji ABC Newsa: "Gotovo da nema obećanja koje nije prekršio".
McCarthy je posljednjih dana unaprijedio mjere čiji su pokrovitelji bili republikanci uz oštro smanjenje potrošnje, ali je sve izgubio na glasanju u Predstavničkom domu, često pošto su najtvrđi desničarski poslanici u republikanskom klubu zahtijevali još veća smanjenja.
Ali sa djelimičnim zatvaranjem vlade koje se naziralo u subotu u ponoć, McCarthy je progurao zakone prihvatljive za većinu republikanskih zakonodavaca, iako ne za najkonzervativniji blok.
"Neko mora da bude odrasla osoba", rekao je McCarthy poslije glasanja u Predstavničkom domu. "Ja ću se rukovoditi onim što je najbolje za ovu zemlju. Biću konzervativac koji radi stvar za američku javnost. Šta god da bude, neka bude, jer vjerujem u neodustajanje od Amerike. Neću biti dužan nekome ko predstavlja i radi nešto drugačije."
Većina od 221 republikanca u Predstavničkom domu od 435 članova i dalje podržava McCarthyja kao predsjedavajućeg, ostavljajući Gaetza daleko od većine od 218 - neophodne bi izabrao drugog lidera kongresnog doma.
Kongresmen Michael Lawrel, njujorški republikanac, rekao je za ABC da su Gaetzove pritužbe protiv McCarthyja "klevetnički govor obmanjujućeg razmišljanja".
Ali moglo bi biti dvadesetak ili više republikanaca spremnih da stanu na stranu Gaetza kako bi pokušali da svrgnu McCarthyja, što je broj do kojeg se dolazi na osnovu broja onih koji su glasali protiv planova potrošnje koje je preferirao predsjedavajući posljednjih dana. Šest republikanaca je reklo da neće glasati ni za jednu kratkoročnu mjeru finansiranja, poput one koja je na kraju dobila podršku u Kongresu i koju je potpisao predsjednik Biden.
To da li će manjinski demokratski blok od 212 zakonodavaca glasati sa Gaetzom za smjenjivanje McCarthyja ili će podržati nastavak njegovog predsjedavanja, vjerovatno će ove nedjelje predstavljati osnov za široko rasprostranjene intrige i sklapanje dogovora.
Gaetz je rekao za CNN: "Ako u ovo vrijeme sljedeće nedjelje, Kevin McCarthy i dalje bude predsjedavajući Predstavničkog doma, to će biti zato što su ga demokrate izvukle i on može da bude njihov predsjedavajući, a ne moj".
On nije pomenuo imena nekih drugih republikanskih zakonodavaca koje bi on više volio.
Jedna demokratska članica Kongresa - Alexandria Ocasio-Cortez iz New Yorka rekla je za CNN da "nije na demokratama da spase Kevina McCarthyja" i da će "apsolutno" glasati za njegovo smjenjivanje.
Ona je rekla da ako demokrate na kraju glasaju da podrže McCarthyjev nastavak predsjedavanja, "ne odustajemo ni od čega besplatno. To ima svoju cijenu".
Ona je rekla da republikanski blok u Predstavničkom domu "nije umjerena stranka. Postoje samo različiti stepeni odanosti [bivšem predsjedniku] Donaldu Trumpu", koji je ohrabrivao republikanske zakonodavce da dozvole zatvaranje vlade.
Šta bi demokrate mogle da zahtijevaju u zamjenu da podrže McCarthyja nije jasno, ali neki oblik podjele vlasti u odborima u usko podijeljenom Predstavničkom domu mogao bi da bude jedan od ciljeva. Sa svojom tijesnom većinom u domu, republikanci sada kontrolišu dnevni red na panelima Predstavničkog doma.
Biden vrši pritisak na republikance u vezi slanja pomoći Ukrajini

Američki predsjednik Joe Biden vrši pritisak na republikance u Kongresu da podrže zakon o pružanju veće pomoći Ukrajini nakon što je zakon o privremenom finansiranju kojim je izbjegnuto gašenje vlade izostavio pomoć za zemlju.
Finansiranje Ukrajine je odbačeno na insistiranje nekih tvrdolinijaških republikanaca.
Bez privremenog finansiranja, milioni federalnih službenika bi ostali bez plate, a širok spektar usluga bi bio ukinut.
U nedjelju je Biden rekao da očekuje da će predsjedavajući republikanskog Predstavničkog doma Kevin McCarthy zadržati svoju posvećenost osiguranju finansiranja, ali je upitao da li može vjerovati McCarthyju u još jednom dogovoru, Biden je odgovorio:
"Upravo smo napravili jedan o Ukrajini, pa ćemo saznati."
Zvaničnik Bijele kuće rekao je da predsjednik misli na obećanja republikanaca da će donijeti poseban zakon po tom pitanju.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u govoru objavljenom u nedjelju rekao je da ništa ne može "ugasiti" odluku Ukrajine da se bori protiv Rusije, iako nije direktno spomenuo previranja Washingtona.
Ukrajinski ministar odbrane je odvojeno rekao da je dobio uvjeravanja o daljnjoj vojnoj pomoći u razgovoru s američkim ministrom odbrane Lloydom Austinom.
U međuvremenu, u Kijevu je visoki predstavnik Evropske unije za vanjsku politiku u nedjelju rekao da će blok povećati vojnu podršku zemlji, a u objavi na društvenim mrežama rekao je da priprema "dugoročne sigurnosne obaveze".
SAD: Kongres usvojio privremeni budžet, vlada ostaje otvorena

Američki Kongres usvojio je u subotu zakonski prijedlog za privremeno finansiranje vlade, nekoliko sati uoči isticanja budžeta u ponoć, što je omogućilo da vladine službe ostanu otvorene i poslije 1. oktobra.
Zakon, koji je pola sata prije isticanja roka potpisao predsjednik Joe Biden, predviđa finansiranje vlade do 17. novembra, što će članovima Kongresa omogućiti da pregovaraju o punom budžetu za fiskalnu 2024. godinu koja počinje u nedelju.
Mjera, osim finansiranja vlade na trenutnom nivou, obuhvata i novac za katastrofe ali ne i za dodatnu pomoć Ukrajini koju je Bijela kuća tražila.
Privremeno finansiranje vlade u Senatu je u subotu uveče podržalo 88 senatora, dok je 9 bilo protiv. Prethodno je Predstavnički dom usvojio isti prijedlog većinom od 335 prema 91. Za prijedlog je glasalo više demokrata - svi osim jednog - nego republikanaca. U Americi, zakonski prijedlog moraju da usvoje oba doma Kongresa, prije nego što ga potpiše predsjednik.
Predsedavajući Predstavničkog doma Kevin Mekarti, zakazao je glasanje u donjem domu Kongresa nekoliko sati prije četvrtog djelimičnog zatvaranja vlade u poslednjih deset godina. Mekarti se time suprostavio desničarima u Republikanskoj stranci koje su insistirali na tome da se bilo koji zakonski prijedlog usvoji samo glasovima republikanaca i sada bi mogli da pokrenu proceduru za Mekartijevu smjenu.
Biden je pozdravio dvostranačke napore da se spriječi zatvaranje vlade, ali je optužio republikance u Predstavničkom domu za "vještački izazvanu krizu", podsjećajući da je sa predsjedavajućim Mekartijem postigao sporazum o budžetu prije nekoliko mjeseci.
"Dvostranačke većine u Predstavničkom domu i Senatu večeras su glasale da vladu drže otvorenom, spriječavajući nepotrebnu krizu koja bi nanijela nepotrebnu bol milionima marljivih Amerikanaca", saopštio je Biden.
Takođe je ponovio podršku Ukrajiini i pozvao Kongres da usvoji zasebni prijedlog za pomoć toj zemlji u ratu protiv Rusije.
"Ne možemo, pod bilo kojim okolnostima, dozvoliti da se prekine američka podrška Ukrajini", poručio je Bajden.
Lideri u Senatu iz obje stranke objavili su zajedničko saopštenje u kojem su se obavezali da će "narednih sedmica" glasati o dodatnoj pomoći Ukrajini.
Odluka o privremenom finansiranju vlade predstavlja veliki zaokret u odnosu na situaciju u petak kada se činilo da je zatvaranje vlade neminovno. Zatvaranje vlade značilo bi da 4 miliona vladinih službenika ne bi bilo plaćeno - bez obzira na to da li bi radili ili ne.
Federalne agencije već su imale spremne planove za djelimično zatvaranje vlade, odnosno koje aktivnosti bi bile nastavljene - kao što su bezbjednosna kontrola na aerodromima i granične patrole - a koje obustavljene - naučna istraživanja i programi za 7 miliona siromašnih majki.
"Amerikanci mogu da odahnu: vlada neće biti zatvorena večeras. Demokrate su od početka govorile da je jedino rešenje da se izbjegne zatvaranje ono koje bi podržale obje stranke, i drago nam je što je predsjedavajući Mekarti konačnu čuo našu poruku", rekao je lider demokratske većine u Senatu Čak Šumer.
Konzervativno krilo protiv privremenog finansiranja
Desničarsko krilo Republikanske stranke u Predstavničkom domu, u kojem republikanci imaju tijesnu većinu, odbacilo je u petak zakonski prijedlog o privremenom finansiranju vlade, koji je podržao predsjedavajući Mekarti.
U donjem domu Kongresa je sa 232 glasova protiv i 198 ZA odbijena mjera da se vlada finansira 30 dana, da bi se zakonodavcima dalo više vremena da pregovaraju.
Prijedlog je predviđao smanjenje budžetskih troškova i uvođenje ograničenja na imigraciju i graničnu bezbjednost, što su republikanski prioriteti koji nisu imali mnogo šanse da budu usvojeni u Senatu, u kojem većinu imaju demokrate.
U slučaju da Kongres nije usvojio zakon o finansiranju vlade, koji bi američki predsjednik Joe Biden potpisao, od nedelje u ponoć, stotine hiljada vladinih službenika trebalo je da bude poslato na prinudni odmor. Komisija za hartije od vrijednosti bi obustavila većinu regulatornih aktivnosti, a zatvorila bi se i Nacionalna služba za parkove.
Američka sekretarka za finansije Dženet Jelen upozorila je u petak da bi zatvaranje vlade "podrilo" ekonomski napredak, obustavljanjem ključnih programa za mala preduzeća i djecu, te da bi moglo da odloži ključne infrastrukturne radove.
Zatvaranje vlade uticalo bi i na rad State Departmenta, upozorio je u petak američki državni sekretar Antony Blinken i poručio da će biti preduzet svaki mogući korak da se osigura da će ta vladina agencija "obavljati dužnost zaštite nacionalne bezbjednosti".
Djelimično zatvaranje vlade 1. oktobra bilo bi četvrto u poslednjoj deceniji, a uslijedilo bi samo četiri mjeseca nakon što je savezna vlada zbog spora u Kongresa bila blizu situacije u kojoj ne bi bila u mogućnosti da plaća račune. Stalni sporovi o budžetu zabrinuli su finansijska tržišta, a kreditna agencija Mudis upozorila je da bi to moglo da nanese štetu američkom kreditnom rejtingu.
Predsjedavajući Predstavničkog doma, republikanac Kevin Mekarti, i Biden u junu su postigli dogovor kojim bi vlada bila finansirana sa hiljadu 590 milijardi dolara u fiskalnoj 2024. godini, ali su konzervativni republikanci tražili dodatno rezanje budžetskih troškova od 120 milijardi dolara, uz oštre mjere za zaustavljanje priliva migranata na američkoj granici sa Meksikom.
Trenutni spor odnosio se na relativno mali dio američkog budžeta za ovu fiskalnu godinu koji iznosi 6 hiljada 400 milijardi dolara.
Pojedini republikanci zaprijetili su da će smijeniti Mekartija s položaja predsjedavajućeg ako usvoji budžet uz podršku demokrata.
Bivši predsjednik Donald Trump, vjerovatni Bidenov protivkandidat 2024. godine, na društvenim mrežama je tražio od svojih saveznika u Kongresu da zatvore vladu.
SAD: Bez dogovora u Kongresu o budžetu, zatvaranje vlade izvjesno

Američku vladu samo jedan dan dijeli od djelimičnog zatvaranja, s obzirom na to da u Kongresu i dalje nema dogovora o načinu finansiranja vladinih službi.
Desničarsko krilo Republikanske stranke u Predstavničkom domu, u kojem republikanci imaju tijesnu većinu, odbacilo je zakonski prijedlog o privremenom finansiranju vlade, koji je podržao predsjedavajući Kevin Mekarti. To znači da će vladine službe gotovo sigurno biti djelimično zatvorene od nedelje.
U donjem domu Komgresa je sa 232 glasova protiv i 198 ZA odbijena mjera da se vlada finansira 30 dana, da bi se zakonodavcima dalo više vremena da pregovaraju.
Prijedlog je predviđao smanjenje budžetskih troškova i uvođenje ograničenja na imigraciju i graničnu bezbjednost, što su republikanski prioriteti koji nisu imali mnogo šanse da budu usvojeni u Senatu, u kojem većinu imaju demokrate. U Americi, zakonski prijedlog moraju da usvoje oba doma Kongresa, prije nego što ga potpiše predsjednik.
U međuvremenu, u Senatu se raspravljalo o odvojenoj dvostranačkoj mjeri za privremeno finansiranje vlade do 17. novembra.
Ako Kongres ne usvoji zakon o finansiranju vlade, koji bi američki predsjednik Joe Biden potpisao, od nedelje u ponoć, stotine hiljada vladinih službenika biće poslato na prinudni odmor. Komisija za hartije od vrijednosti će obustaviti većinu regulatornih aktivnosti, a zatvoriće se i Nacionalna služba za parkove.
Američka sekretarka za finansije Dženet Jelen upozorila je da će zatvaranje vlade "podriti" ekonomski napredak, obustavljanjem ključnih programa za mala preduzeća i djecu, te da bi moglo da odloži ključne infrastrukturne radove.
Zatvaranje vlade uticaće i na rad State Departmenta, upozorio je u petak američki državni sekretar Antony Blinken i poručio da će biti preduzet svaki mogući korak da se osigura da će ta vladina agencija "obavljati dužnost zaštite nacionalne bezbjednosti".
Donji dom Kongresa je u četvrtak usvojio tri od četiri zakonska prijedloga za finansiranje četiri vladine službe, ali s obzirom na to da sadrže konzervativne prioritete, neće biti usvojeni u Senatu u kojem većinu imaju demokrate. Čak i ako bi ih Biden potpisao, ne bi spriječili djelimično zatvaranje vlade, zato što ne predviđaju finansiranje svih službi.
Desničarsko krilo republikanaca takođe je saopštilo da neće podržati senatski prijedlog o finansiranju vlade do 17. novembra, koji ima široku dvostranačku podršku u gornjem domu Kongresa, uključujući i republikanskog lidera Miča Mekonela.
Djelimično zatvaranje vlade 1. oktobra bilo bi četvrto u poslednjoj deceniji, a uslijedilo bi samo četiri mjeseca nakon što je savezna vlada zbog spora u Kongresa bila blizu situacije u kojoj ne bi bila u mogućnosti da plaća račune. Stalni sporovi o budžetu zabrinuli su finansijska tržišta, a kreditna agencija Mudis upozorila je da bi to moglo da nanese štetu američkom kreditnom rejtingu.
Predsjedavajući Predstavničkog doma, republikanac Kevin Mekarti, i Biden u junu su postigli dogovor kojim bi vlada bila finansirana sa hiljadu 590 milijardi dolara u fiskalnoj 2024. godini, ali su konzervativni republikanci tražili dodatno rezanje budžetskih troškova od 120 milijardi dolara, uz oštre mjere za zaustavljanje priliva migranata na američkoj granici sa Meksikom.
Trenutni spor odnosi se na relativno mali dio američkog budžeta za ovu fiskalnu godinu koji iznosi 6 hiljada 400 milijardi dolara.
Pojedini republikanci zaprijetili su da će smijeniti Mekartija s položaja predsjedavajućeg ako usvoji budžet uz podršku demokrata, što bi bio zagarantovan ishod s obzirom da bi bilo koji prijedlog Predstavničkog doma morao da bude usvojen i u Senatu, gdje demokrate imaju većinu.
Bivši predsjednik Donald Trump, vjerovatni Bidenov protivkandidat 2024. godine, na društvenim mrežama je tražio od svojih saveznika u Kongresu da zatvore vladu.